کد خبر: ۸۵۶۱۷۴
تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۴
براساس تازه‌ترین نظرسنجی‌ها بررسی شد

تردید دموکرات‌ها از انتخاب دوباره بایدن

برآورد‌ها نشان می‌دهد وقتی از جامعه آماری ۶۰۰ نفره از دموکرات‌ها سوال شده که تا چه میزان نگران سن بایدن ۸۰ ساله هستند، ۲۱ درصد از پاسخ‌دهندگان به صراحت اعلام کرده‌اند که بسیار نگران چنین موضوعی هستند. همچنین در حالی که ۲۳ درصد اعلام کرده‌اند که نسبتا نگران هستند، ۳۱ درصد نیز اعلام کرده‌اند که در خصوص این مساله اندکی نگران هستند.
تردید دموکرات‌ها از انتخاب دوباره بایدن
آفتاب‌‌نیوز :

طبق نظرسنجی جدیدی که ردفلید و ولیتون استراتژی برای مجله نیوزویک انجام داده، بخش قابل ملاحظه‌ای از دموکرات‌ها در خصوص پیروزی جو بایدن در انتخابات سال آینده نگران هستند.

نتایج نظرسنجی نشان می‌دهد که اکثریت دموکرات‌های امریکایی نسبت به توانایی بایدن ۸۰ ساله برای انجام وظایفش تردید دارند؛ چرا که جو بایدن در حالی برای دومین دور ریاست‌جمهوری وارد رقابت‌های انتخاباتی می‌شود که در صورت موفقیت و اتمام دوره ۸ ساله‌اش در سال ۲۰۲۹، ۸۶ ساله خواهد شد.

البته طبق گزارشی که نیوزویک منتشر کرده، هرچند نتایج نظرسنجی نشان می‌دهد که اکثریت دموکرات‌ها در خصوص سن بالای بایدن نگرانی دارند، اما توافق نظر مشخصی میان آن‌ها درباره اینکه آیا کهولت سن او مانع از انتخاب دوباره‌اش به ریاست‌جمهوری می‌شود یا خیر وجود ندارد.

در همین رابطه برآورد‌ها نشان می‌دهد وقتی از جامعه آماری ۶۰۰ نفره از دموکرات‌ها سوال شده که تا چه میزان نگران سن بایدن ۸۰ ساله هستند، ۲۱ درصد از پاسخ‌دهندگان به صراحت اعلام کرده‌اند که بسیار نگران چنین موضوعی هستند. همچنین در حالی که ۲۳ درصد اعلام کرده‌اند که نسبتا نگران هستند، ۳۱ درصد نیز اعلام کرده‌اند که در خصوص این مساله اندکی نگران هستند.

بنابراین شواهد نشان می‌دهد که از میان ۶۰۰ نفر در حدود ۷۵ درصد نگران وضعیت سلامتی و کهولت سن جو بایدن در فاصله یک‌سال مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری هستند. از سوی دیگر شرکت‌کنندگان نظرسنجی در پاسخ به این سوال که از تاثیر سن بالای بایدن در انجام وظایف محوله ریاست‌جمهوری تا چه حد نگران‌کننده است، ۴۴ درصد ابراز نگرانی کامل کرده‌اند. همچنین ۱۷ درصد اعلام کردند که نسبتا نگران این موضوع هستند و ۱۴ درصد نیز نگرانی خاصی از این بابت نداشته‌اند.

همچنین در پاسخ به این موضوع که بایدن برای دور دوم انتخابات پیرتر از حد معمول سن دارد، در مجموع ۴۲ درصد این گزاره را مورد تایید قرار داده‌اند. این در حالی است که ۳۱ درصد با چنین موضوعی مخالف بوده و معتقدند که سن او برای دور دوم ریاست‌جمهوری اهمیتی ندارد. در این میان البته ۱۸ درصد نیز نظر ممتنع اعلام کرده‌اند.

این نظرسنجی در حالی از سوی مجله نیوزویک انجام شده که برای دونالد ترامپ به عنوان مهم‌ترین رقیب احتمالی بایدن در انتخابات سال آینده نتایج نظرسنجی‌های مشابه به صورت دیگری رقم خورده است.

در واقع ترامپ به عنوان پیشتاز نظرسنجی‌ها در زمان انتخابات ۲۰۲۴، ۷۷ ساله بوده و در صورت پیروزی و پایان دوره ریاست‌جمهوری‌اش در سال ۲۰۲۹، ۸۲ ساله خواهد شد. در همین راستا نتایج نظرسنجی‌های صورت‌گرفته از سوی یاهونیوز در بهمن‌ماه سال گذشته نشان می‌دهد که از میان جامعه آماری ۱۵۱۶ نفره تنها ۴۵ درصد معتقد بودند که ترامپ تا سال ۲۰۲۹ خیلی پیر بوده و ۳۵ درصد نیز چنین مساله‌ای را رد کرده‌اند. همچنین ۲۰ درصد در این خصوص رای ممتنع داشته‌اند.

کهولت سن پدر و پرونده قضایی پسر
در واقع نتایج نظرسنجی اخیر نیوزویک در حالی منتشر می‌شود که کهولت سن بایدن از همان آغاز دوره ریاست‌جمهوری وی به عنوان یک چالش اساسی برای دموکرات‌ها مطرح بوده است؛ به خصوص از زمانی که گاف‌های وی در مراسم‌های مختلف رسمی و غیررسمی افزایش یافته و به سوژه‌ای جدی برای رسانه‌ها و همچنین رقبای جمهوری‌خواه وی تبدیل شده است. به گفته برخی کارشناسان نمود این قضیه در فرآیند انتخابات ۲۰۲۰ به واسطه شرایط کرونا و حضور کمتر بایدن در محافل عمومی و تبلیغاتی چندان مشخص نبود، اما بعد از مستقر شدن وی در کاخ سفید تردید‌هایی جدی در خصوص سلامتی جسمی و همچنین روانی رییس‌جمهوری امریکا ایجاد شد؛ به‌طوری‌که در خردادماه امسال، رونی جکسون پزشک سابق کاخ سفید در دولت‌های اوباما و ترامپ در مصاحبه‌ای با شبکه خبری فاکس‌نیوز، ضمن انتقاد شدید از نامزدی دوباره بایدن برای انتخابات ۲۰۲۴ به صراحت اعلام کرد که او از سلامت جسمی و شناختی، شرایط لازم برای انتخاب دوباره به مقام ریاست‌جمهوری را ندارد.

علاوه براین چالش دیگری که اکنون نه تنها بایدن بلکه کلیت حزب دموکرات در فاصله یک‌سال مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری درگیر آن هستند، موضوع اقدامات و اتهاماتی است که به هانتر بایدن، پسر رییس‌جمهوری فعلی وارد شده است.

او همزمان با موارد جنجال‌برانگیزی همچون اعتیاد و روابط پرماجرای شخصی، با پرونده‌های مالیاتی و اتهامات مرتبط با رشوه‌خواری نیز مواجه است. به همین منظور است که به تازگی وزارت دادگستری امریکا برای اتهامات مرتبط با معاملات غیرقانونی خارجی هانتر بایدن، دیوید وایس دادستان فدرال دلاور را به عنوان بازرس ویژه پرونده او تعیین کرده است.

این موضوع از آنجا اهمیت دارد که وایس در دوران ترامپ به عنوان دادستان تعیین شده و به جمهوری‌خواهان نزدیک است؛ شخصی که همزمان با باز بودن پرونده هانتر بایدن در زمینه تخلفات مالیاتی و حمل سلاح، از سال ۲۰۱۹ تحقیقات خود را در خصوص معاملات تجاری پسر رییس‌جمهوری امریکا با چین و اوکراین آغاز کرده است.

از این رو موضوع هانتر بایدن نیز برای شخص رییس‌جمهوری و حزب دموکرات تبدیل به چالشی مضاعف شده و اهرمی جدی به دست جمهوری‌خواهان برای حمله به بایدن و دولت فعلی امریکا در انتخابات داده است. البته این نکته را نیز برخی کارشناسان مورد تاکید قرار می‌دهند که لزوما تعیین بازرس ویژه به معنای افزایش فشار‌ها روی بایدن نبوده و شاید حزب دموکرات قصد داشته شائبه اهمال و سهل‌گیری در خصوص پرونده‌های هانتر بایدن را از طریق این سیاست خنثی کند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین