کد خبر: ۸۵۶۴۴۸
تاریخ انتشار : ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۰

برنامه ایران و چین برای همکاری‌های اقتصادی در سین‌کیانگ

سفیرجمهوری اسلامی ایران در چین گفت: پکن در چارچوب طرح ابتکاری «کمربند-راه» به تهران پیشنهاد داده تا از اشتراک تاریخی در راستای گسترش همکاری‌های بین منطقه سین‌کیانگ و استان‌های مختلف ایران در جهت تسهیل حمل نقل کالات‌ها و ترانزیت استفاده نماید.
برنامه ایران و چین برای همکاری‌های اقتصادی در سین‌کیانگ
آفتاب‌‌نیوز :

«محسن بختیار» سفیرجمهوری اسلامی ایران در چین گفت: استان سین کیانگ مرکز اتصال چین به آسیای مرکزی، ایران و اروپا است و استان‌های ایران مایل افزایش همکاری اقتصادی با این منطقه است.

«محسن بختیار» سفیرجمهوری اسلامی ایران درچین، در گفت و گوی اختصاصی با روزنامه گلوبال تایمز، گفت: چین در۱۰ سال اخیر با توسعه زیرساخت‌های در منطقه خودمختار سین کیانگ، تغییرات اساسی و چشم گیری در این منطقه ایجاد کرده است.

دولت چین نمایندگانی از ۲۵ کشور جهان از جمله چند کشور مسلمان شامل جمهوری اسلامی ایران را برای مشاهده وضعیت زندگی مردم استان مسلمان نشین سین کیانگ و شرایط آنان با هدف پاسخگویی به برخی ادعا‌های حقوق بشری که از سوی برخی رسانه‌های غربی در خصوص این منطقه مطرح می‌شود، به این استان دعوت کرده است.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن با انتشار چندین ویدیوی از سفر محسن بختیار به منطقه سین کیانگ در رسانه‌های اجتماعی «ویبو» و «سینا»، مورد استقبال کاربران چینی قرار گرفت.

بختیار گفت: پکن در چارچوب طرح ابتکاری «کمربند-راه» به تهران پیشنهاد داده تا از اشتراک تاریخی در راستای گسترش همکاری‌های بین منطقه سین‌کیانگ و استان‌های مختلف ایران در جهت تسهیل حمل نقل کالات‌ها و ترانزیت استفاده نماید.

وی افزود: ایران و چین به عنوان دو تمدن بزرگ بیش از هزاران سال با یکدیگر مبادلات و همکاری مختلفی داشته است که این ارتباط در ارتقای رشد اقتصادی، توسعه فرهنگی و پیشرفت اجتماعی مؤثر بوده است.

بختیار در رابطه سفرش به شهر تاریخی کاشغر دومین شهر استان سین کیانگ، گفت: برای درک از وضعیت زندگی مردم این و شرایط آن‌ها با شهروندان این شهر درباره توسعه اجتماعی، قومیت و فرهنگ مذهبی تبادل نظر کردم.

وی با اشاره به اینکه «سین کیانگ» دروازه غربی چین است، افزود: جاده ابریشم بعد از چندین سال در چارچوب «کمربند-راه» دوباره ظهور کرده و منطقه سین کیانگ نقش مهمی در اتصال چین به کشور‌های آسیای مرکزی، غرب آسیا و اروپا از طریق بزرگراه‌ها و راه آهن ایفا می‌کند.

سفیر ایران درچین گفت: ایران در سال ۲۰۱۶ به طرح ابتکاری «کمربند-راه» محلق شد و تهران امیدوار است نقش بیشتری بر ایجاد مشارکت‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی با سین کیانگ ایفا کند.

شهر «مشهد المقدس» مرکز خراسان رضوی و «ارومچی» مرکز استان سین کیانگ در سال ۱۳۹۰ را سند خواهرخواندگی را امضا کردند.

بختیار خاطرنشان کرد که ایران مایل است همکاری‌های خود را با استان سین کیانگ در زمینه‌هایی مانند تجارت، اقتصاد، کشاورزی، راه آهن، گردشگری، ایجاد شهر‌های خواهرخوانده و فرهنگ گسترش دهد.

وی افزود: در طول سال‌های اخیر همکاری‌ها و تبادلات نیز بین هیات‌های ایرانی و سین کیانگ نیز در گذشته اخیر افزایش یافته است.

اتاق بازرگانی ایران و انجمن توسعه تجارت سین کیانگ تفاهم نامه همکاری در زمینه‌های فناوری، آموزش، سرمایه گذاری، اقتصادی، تجاری را امضا کردند.

جمهوری اسلامی ایران در ۱۳ تیرماه به صورت رسمی به عنوان نهمین عضو سازمان همکاری شانگ‌های پذیرفته شد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران تاکیدکرد: سازمان همکاری شانگ‌های فرصت‌های ارزشمندی را برای کشور‌های عضو فراهم می‌کندتادر زمینه‌های مختلف از جمله حمل‌ونقل، مبارزه با تروریسم، انرژی، همکاری‌های اقتصادی و تبادلات مردمی باهم مشارکت کنند.

وی افزود: اعضای سازمان همکاری شانگ‌های با مشارکت در طرح‌های این سازمان در ارتقای موقعیت منطقه‌ای خود، تقویت همکاری‌های اقتصادی، توسعه و امنیت مشترک به یکدیگر کمک کنند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین