کد خبر: ۸۵۶۵۲۳
تاریخ انتشار : ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۲۴

جزئیاتی از گفتگوی امیرعبداللهیان با بورل

در گفت‌وگوی تلفنی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جوزف بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، طرفین در خصوص برخی موضوعات مورد علاقه از جمله بحران نیجر، جنگ اوکراین، روابط ایران و اتحادیه اروپا و نیز رفع تحریم‌ها به بحث و تبادل نظر پرداختند.
جزئیاتی از گفتگوی امیرعبداللهیان با بورل
آفتاب‌‌نیوز :

حسین امیرعبداللهیان در این تماس ضمن اشاره به آخرین وضعیت مناسبات منطقه ای جمهوری اسلامی ایران، تحولات حاکم بر مناسبات منطقه ای را مثبت و رو به جلو ارزیابی کرد.

وزیر امور خارجه در پاسخ به اظهارات بورل تاکید کرد: تحولات اخیر در آزادسازی منابع مالی ایران را مثبت ارزیابی می کنیم و در درصورت اراده جدی طرف‌های مقابل، بازگشت همه طرف‌ها به توافق و تعهداتشان دور از دسترس نیست.

امیرعبداللهیان در ادامه، به تعامل کشورمان و آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره کرده و در این خصوص تصریح کرد: اکنون دو طرف در مسیر درست همکاری قرار داریم. 

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از رویکرد غیرسازنده اتحادیه اروپا در تداوم سیاست ناکارآمد تحریم خاطرنشان ساخت: تحریم اقدامی غیردوستانه در روابط جمهوری اسلامی ایران و اروپاست. بدانید تداوم این وضعیت به نفع اروپا نیست‌.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز نگرانی از بحران جاری در نیجر گفت: ما به دقت تحولات این کشور را دنبال کرده و بر اهمیت حاکمیت قانون در نیجر و طبعا پرهیز از هرگونه مداخله نظامی تاکید داریم. با این حال تحریم نیجر را عامل تشدید مشکلات مردم ارزیابی می کنیم.

 امیرعبداللهیان در مورد تحولات اوکراین نیز اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران در مواضع سیاست خارجی خود با هیچ طرفی تعارف ندارد و همچنانکه با صراحت اعلام کرده، از فلسطین حمایت می کند، به همان صراحت نیز اعلام می نماید که راه کار در اوکراین سیاسی است و اتهام بکارگیری پهپاد ایرانی علیه اوکراین کاملا بی اساس است. اوکراین هم تاکنون هیچ سند موثقی برای این ادعا به ما ارائه نکرده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین