کد خبر: ۸۵۷۳۷۳
تاریخ انتشار : ۳۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۶
خالص‌سازی در ایستگاه قالیباف

ماموریت ویژه برای به زیر کشیدن قالیباف از ریاست مجلس

اینکه هدف اصلی جریان شریان چیست، سوالی است که با حدس و گمان می‌توان به آن پاسخ داد. اما براساس یکی از این گمانه‌ها، احتمالا ماموریت اصلی شریان به زیرکشیدن محمدباقر قالیباف از ریاست مجلس یا حتی ناکام گذاشتن او برای نشستن بر جایگاه هیات رئیسه مجلس در صورت ورود مجدد به مجلس شورای اسلامی است.
ماموریت ویژه برای به زیر کشیدن قالیباف از ریاست مجلس
آفتاب‌‌نیوز :

از زمستان سال گذشته که جریان شریان (شبکه راهبردی یاران انقلاب اسلامی) پا به سپهر سیاسی ایران گذاشت، همه می‌دانستند هدف اصلی این تشکل سیاسی نوظهور، انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی است. حالا چند ماه مانده به انتخابات مجلس همه گزارش‌ها و خبرها بیانگر فعال‌تر شدن این تشکل با محوریت حمید رسایی و هدایت او از سوی مهرداد بذرپاش به عنوان پدرخوانده شریان است.

اگرچه مهرداد بذرپاش، عضو شریان نیست، اما حضورش در نخستین مجمع عمومی این تشکل در اسفند ماه سال گذشته و سخنرانی‌اش در آن مراسم همه را به این باور رساند که او از این پس در پشت پرده، شبکه راهبردی یاران انقلاب اسلامی را هدایت خواهد کرد.

حالا در آستانه دوازدهمین دوره انتخابات مجلس این فعالیت انتخاباتی به قدری آشکار است که حتی روزنامه فرهیختگان یکی از روزنامه‌های اصولگرا طی هفته‌های گذشته به انتقاد از نقش‌آفرینی بذرپاش به عنوان یکی از اعضای کابینه پرداخته و فعالیت انتخاباتی او را به کندن خندق دور دولت تشبیه کرده است.

این روزنامه همچنین به صراحت کنش‌های انتخاباتی بذرپاش را زیر سوال برده و نوشته است: «اگر وزیری در ماموریت وزارتخانه موفق شود، نیازی به «رفیق» در بهارستان ندارد. » اما با این همه، این صحنه نمایش یک بازیگر اصلی دارد و آن کسی نیست جز حمید رسایی. نماینده سابق، عضو سابق جبهه پایداری و رئیس کمیته انتخابات شریان که از همان بدو تاسیس شبکه راهبردی یاران انقلاب اسلامی، مسوولیت سیاستگذاری انتخاباتی تشکل بردوش او گذاشته شد.

او حالا در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی علاوه بر فضای مجازی حتی در صداوسیما هم فعال شده است. همچنان‌که روز ۱۷مرداد ماه به عنوان مسوول کمیته انتخابات شورای شبکه راهبردی یاران انقلاب (شریان) در برنامه صف اول حضور پیدا کرد و گفت: «باید اجازه بدهیم ظرفیت‌های مختلف شنیده شود، اما بعضی‌ها دنبال لولو هستند و باید این فضا به هم بخورد.»

او در ادامه سخنانش گفت: «لیست‌هایی که داده می‌شود معلوم نیست چه‌جوری داده شده و بعدا مشخص می‌شود فلانی داماد فلانی است و سهمیه‌ای هستند که ما این را قبول نداریم و بنای ما این است که شورای مشورتی درست کنیم که در بزنگاه‌ها با مردم بودند.» به این ترتیب به نظر می‌رسد این دوچهره این روزها با توجه به ماموریت شریان برای کسب کرسی‌های مجلس و به هم زدن ترکیب مجلس بیش از گذشته به یکدیگر نزدیک شده‌اند.

هدف شریان چیست؟
اینکه هدف اصلی جریان شریان چیست، سوالی است که با حدس و گمان می‌توان به آن پاسخ داد. اما براساس یکی از این گمانه‌ها، احتمالا ماموریت اصلی شریان به زیرکشیدن محمدباقر قالیباف از ریاست مجلس یا حتی ناکام گذاشتن او برای نشستن بر جایگاه هیات رئیسه مجلس در صورت ورود مجدد به مجلس شورای اسلامی است. موضوعی که دو روز پیش منصور حقیقت‌پور، مشاور سابق علی لاریجانی نیز در گفت‌وگو با انتخاب آن را تایید کرده است.

او حتی تضاد این روزها میان دولت و مجلس را تحرک سیاسی در استمرار حرکت خالص‌سازی می‌داند. حقیقت‌پور معتقد است خالص‌سازان، قالیباف را هم مانع می‌بینند و دنبال حذف او هستند؛ ازهمین‌رو این تضادها از نگاه او یک اختلاف واقعی است.

درهمین راستا اگرچه نمی‌توان درمورد نسبت اصلی شریان با دولت اظهارنظر قطعی کرد، اما به نظر می‌رسد بخشی از بدنه دولت با هدف حذف قالیباف وارد عمل شده‌اند. دعوای اخیر دو چهره تیم رسانه‌ای رئیسی و قالیباف در فضای مجازی را می‌توان شاهدی براین ادعا دانست. جدالی که بخشی از درگیری‌های فعلی بخشی از دولت با تیم منتسب به رئیس مجلس را روشن‌تر می‌کند.

درآن جدال توییتری که هفته‌های گذشته میان رضوی، مشاور قالیباف و روزی‌طلب، مدیرمسوول روزنامه ایران رخ داد، رضوی بارها از «شیخ سوپر انقلابی» و «پدرخوانده شریان» نام برد و ادعا کرد که هدف آن‌ها تخریب مجلس است. دو صفتی که به نظر می‌رسد اشاره مستقیم به حمید رسایی و بذرپاش دارد که گفته می‌شود مخالف ارائه لیست مشترک انتخاباتی با محمدباقر قالیباف هستند. به همه اینها باید به توییت اخیر حمید رسایی درمورد تغییر معاون وزیر کشور اشاره کرد که برکناری محمدرضا غلامرضا از معاونت سیاسی وزارت کشور را اصرار و طراحی قالیباف توصیف کرده بود.

توییت‌هایی که می‌توانند تاییدی بر اختلاف دولت و مجلس با یکدیگر و کوبیدن شریان بر طبل این اختلاف باشد. البته رسایی در یک توییت دیگر تلاش کرده علاوه بر انتقاد از مجلس در ماجرای برکناری معاون سیاسی وزیر کشور به نوعی به شورای ائتلاف اصولگرایان و عملکردشان در انتخاب نمایندگان فعلی مجلس نیز طعنه بزند.

او در آن توییت نوشت: «درفشار غیرقانونی نمایندگان مجلس برای برکناری معاون سیاسی وزیر کشور، خیلی‌ها دنبال لیست نمایندگان استیضاح کننده‌اند! راه دور نروید. این مجلس محصول شورای ائتلاف اصولگرایان است. این شورا حتی یک کلمه در مذمت این رفتار سخن نگفت! مسوولیت این رفتارهای مجلس با این ائتلاف است که با لولوهراسی، رای مردم را گرفت.» این دعوا یا جدال بنا بر اظهارنظر بسیاری ازجمله منصور حقیقت‌پور، مشاور علی لاریجانی تنها یک هدف دارد و آن هم حذف قالیباف است.

برنامه‌های ناموفق شریان
اما فعالیت‌های شریان به این توییت‌ها و سخنان خلاصه نمی‌شود. شریان ظاهرا برنامه‌های دیگری هم داشته که ناموفق بوده است. شنیده‌ها حاکی از آن است که یکی از برنامه‌های شریان حضور محسن رضایی در انتخابات مجلس بود. براساس این برنامه قرار بود رضایی درصورت ورود به مجلس به نوعی مانع حضور قالیباف درهیات رئیسه مجلس شود، ازهمین‌رو طی هفته‌های گذشته خبری مبنی بر دیدار رضایی با گروه‌های جهادی در اسلامشهر به عنوان پایگاه انتخاباتی اصولگرایان از سوی «دنیای اقتصاد» منتشر شد. اما ظاهرا یکسری تحولات درجریان اصولگرایی، رضایی را از حضور در انتخابات منصرف کرد.

درهمین راستا روز ۲۵مرداد خبرآنلاین به نقل از پایگاه چند ثانیه درمطلبی با عنوان چرا آقا محسن دعوت شریانی‌ها را نپذیرفت؟ نوشت: «اکنون و پس از پایان پیش‌ثبت‌نام‌ها مشخص شده که محسن رضایی گزینه بخشی از دولتی‌ها با هدایت وزیر جوان برای باز کردن راه رضایی به مجلس بوده و حتی از قدمت رابطه فاطمی‌امین با آقا محسن هم در این راه سود برده، اما بر خلاف انتظار مخالفان ادامه ریاست قالیباف، فرمانده اسبق سپاه راضی به ورود به پروژه سیاسی شریانی‌ها نشده و با این طیف موثر در دولت همراه نشده است.»

در ادامه این مطلب آمده است: «به نظر می‌رسد دلخوری رضایی از نوع مواجهه دولت با او که منجر به جدایی‌اش از معاونت اقتصادی شده از عوامل اصلی نپذیرفتن این دعوت بوده است. در عین حال برخی ناظران اعتقاد دارند از ابتدا رضایی علاقه‌ای به وارد شدن به رقابت با قالیباف برای ریاست پارلمان دوازدهم نداشته است. اکنون باید منتظر ماند و دید دولتی‌ها با مدیریت شریانی‌ها و وزیر جوان که رسایی را به میدان فرستاده‌اند و از سوی دیگر به دنبال رقیب برای قالیباف می‌گردند، چه برنامه‌ای برای انتخابات مجلس خواهند داشت.»

رابطه شریان و رائفی‌پور
در ادامه برنامه‌های انتخاباتی حتی خبرهایی از دیدار علی‌اکبر رائفی‌پور با چهره‌های شریان شنیده شده است. سلبریتی اصولگرایی که چندی پیش «دنیای اقتصاد» در گزارشی از احتمال ثبت‌نام او در انتخابات یا احتمال حمایت او از لیستی انتخاباتی خبر داده بود.

رائفی‌پور نیز یکی از چهره‌هایی است که در ماجرای تنش بین وزیر کشور و مجلس بر سر یک بخشنامه انتخاباتی با سخنان و توییت‌هایش واکنش نشان داده است. او در یکی از سخنرانی‌هایش در یکی از شب‌های محرم، مجلس انقلابی را متهم به سهم‌خواهی از وزیر کشور کرد. بسیاری از دو هشتگ «شایسته‌سالاری» و «این‌بار فرق می‌کند» او به عنوان برنامه برای ورود پنهان به مجلس دوازدهم یاد می‌کنند.

برنامه‌ای که به نظر می‌رسد بی‌ارتباط با روابط او با شریانی‌ها و بخشی از نزدیکان دولت با هدف غایی آن‌ها یعنی حذف قالیباف نیست. شاید ازهمین‌رو بود که چندی پیش یکی از کانال‌های خبری منتسب به قالیباف وی را از همکاری در «بازی انتخابات مجلس» توسط یک «قوه دیگر» برحذر داشت. در ادامه این مجادله، رائفی‌پور هم در توییتی که به نظر می‌رسد خطاب به تیم قالیباف باشد، از ادب کردن آن‌ها سخن گفت و تادیب آن‌ها را وظیفه شرعی خود دانست.

هرچه هست فعالیت‌های این روزهای شریان حکایت از آن دارد که این تشکل سیاسی قصد دارد راهش را از شورای ائتلاف در آستانه انتخابات مجلس دوازدهم و خبرگان جدا کند. هرچند بسیاری ظهور و بروز آن را از همان ابتدا به عنوان اعلام جدایی بخشی از جوانان انقلابی از پیرمردهای پایبند به قواعد جریان اصولگرا تعبیر می‌کردند. پیش از این «دنیای اقتصاد» در گزارشی تحت عنوان «جریان‌شناسی انتخابات ۱۴۰۲» در ۲۷ خرداد، فعالیت‌های دو تشکل شریان و جماران را در جهت تضعیف اهداف ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی ارزیابی کرده بود.

در واقع می‌توان گفت شریان نه تنها برای انتخابات مجلس با اسم رمز «مجلس انقلابی‌تر» برنامه دارد، بلکه برای مجلس خبرگان نیز با همین اسم رمز برنامه‌ریزی کرده است. همچنان‌که این تشکل روز ۱۵مرداد ماه در فراخوانی برای مشارکت نخبگان در پیش‌ثبت‌نام انتخابات مجلس تاکید کرد: «شبکه راهبردی یاران انقلاب اسلامی (شریان) همان‌طور که پیش از این در مقاطع مختلف اعلام کرده، رسالت خود می‌داند تا با شبکه‌سازی از میان رویش‌های فرهیخته و انقلابی، در حوزه‌های مختلف از جمله عرصه سیاسی، با حضور فعال و مسوولانه برای تشکیل مجلس خبرگانی متشکل از علمای مردمی، شجاع، بصیر، انقلابی و مجلس شورایی متشکل از نمایندگانی مردم‌باور، شفاف، صریح، مطالبه‌گر، انقلابی، متعهد و متخصص سهم خود را ایفا کند.»

شریان در بخشی دیگر از بیانیه‌اش به سخنان اخیر مقام معظم رهبری اشاره کرده و نوشته است: «با توجه به تاکید مجدد رهبر معظم انقلاب اسلامی نسبت به اهمیت انتخابات اسفند ۱۴۰۲ برای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری و تمرکز دشمن در تخریب و کم‌رونق شدن آن، سعی داریم با روشنگری به دور از سیاست‌زدگی و جناح‌زدگی و پدرخواندگی، در این موضوع مهم نقش‌آفرینی کنیم و به همین منظور از هم اکنون، از تمامی هموطنانی که دل در گرو ایرانی سرآمد و انقلابی کارآمد دارند، دعوت می‌کنیم برای ورود به صحنه انتخابات برنامه‌ریزی کنند.»

اینکه این تشکل نوپا چقدر در پیشبرد اهدافش موفق خواهد شد باید صبر پیشه کرد، اما نمی‌توان ازاین نکته غافل ماند که جریانی با دو تشکل جماران که در سال ۹۶ اعلام موجودیت کرد و شریان که سال گذشته پا به عرصه سیاست ایران گذاشت، با توپ پر وارد میدان شده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین