کد خبر: ۸۵۷۴۵۱
تاریخ انتشار : ۳۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۸
انتقاد از دستمزد‌های میلیون دلاری داماد ترامپ از سعودی

پول‌های عربستان در جیب داماد ترامپ

جرد کوشنر داماد ترامپ سالانه ده‌ها میلیون دلار دستمزد بابت کاری که نکرده از عربستان سعودی دریافت می‌کند. ناظران می‌گویند عربستان این پول را نوعی سرمایه گذاری روی احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۴ می‌داند.
پول‌های عربستان در جیب داماد ترامپ
آفتاب‌‌نیوز :

"جرد کوشنر" داماد یهودی تبار ترامپ به واسطه دریافت مبالغ کلان میلیارد دلاری از عربستان سعودی زیر ذره بین نقد و پرسش برخی رسانه‌ها و محافل سیاسی در آمریکا قرار دارد.

به گزارش وبگاه نیوزویک، ماجرا از جایی آغاز شد که جرد کوشنر پس از پایان دوره ریاست ترامپ در ژانویه سال ۲۰۲۱، اقدام به تاسیس شرکتی سرمایه گذاری تحت عنوان"Affinity Partners" کرد و ۲ میلیارد دلار از سوی سعودی‌ها به این شرکت کوشنر پرداخت شده تا صرف سرمایه گذاری شود، اما تاکنون این شرکت هیچ سرمایه گذاری خاصی نکرده و ناظران آمریکایی می‌گویند عربستان سعودی این پول را برای انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا و احتمال به قدرت رسیدن دوباره ترامپ سرمایه گذاری کرده است.

داماد ترامپ در دوره ریاست جمهوری ترامپ به عنوان مشاور کاخ سفید فعالیت می‌کرد و در آن زمان مسئول پیش بردن پرونده عادی سازی روابط اسراییل و کشور‌های عربی شده بود.

کوشنر مجوز بی‌سابقه‌ای از مقامات سعودی برای سرمایه‌گذاری این پول در مشاغل و فرصت‌ها در اسراییل دریافت کرده است. او قصد دارد پول‌های عربستان را در پروژه‌های فناوری‌های نوین در اسراییل که آن را "سیلیکون ولی" خاورمیانه توصیف می‌کند، سرمایه گذاری کند.

علیرغم دریافت این بودجه کلان از سعودی‌ها در چند سال پیش، روزنامه وال استریت ژورنال روز جمعه گزارش داد که کوشنر تنها اکنون در آستانه انجام اولین سرمایه گذاری خود از طرف عربستان سعودی است. علاوه بر این، این گزارش می‌افزاید که کوشنر سالانه ده‌ها میلیون دلار دستمزد مدیریتی گرفته است در حالی که هیچ سرمایه گذاری نکرده است.

کوشنر در برابر انتقاد‌ها از دریافت مبالغ کلان از طرف سعودیها، از شرکت سرمایه گذاری خود دفاع کرده و گفته است این شرکت او در بحبوحه یک زمان پرتلاطم برای سرمایه گذاری (دوران کرونا) افتتاح شده و رویکرد او صبر و انتظار برای پیدا کردن بهترین مسیر‌های سرمایه گذاری بوده است.

کوشنر گفته: "سرمایه گذاری ما کندتر از حد انتظار بوده است، زیرا ما استاندارد‌های بالایی را حفظ کردیم. در نگاهی به گذشته، خوشحالم که گله وار وارد سرمایه گذاری نشدیم و صبر پیشه کردیم.".

اما منتقدانی مانند "نورم آیسن" کارشناس ارشد در موسسه بروکینگز، بر خلاف ادعای کوشنر، معتقدند که این پرداخت‌ها از طرف سعودی در واقع به منظور جلب کوشنر به عنوان بخشی از طرح سعودی‌ها برای سرمایه گذاری روی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکاست.

آیسن به وال استریت ژورنال گفته: " به نظر می‌رسد که این پول برای هیچ چیز نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری روی احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکاست.

"جاد لگام" روزنامه‌نگار نیز روز جمعه در توییتی در شبکه اجتماعی "ایکس" (توییتر سابق) وضعیت را اینطور خلاصه کرد که کوشنر پول‌های نقد سعودی را به جیب می‌زند، در حالی که هیچ سرمایه‌گذاری انجام نمی‌دهد.

پول‌های عربستان در جیب داماد ترامپ

"رابرت گارسیا" نماینده دموکرات کنگره آمریکا نیز وضعیت کوشنر را با وضعیت هانتر بایدن، پسر جو بایدن، که جمهوری خواهان او را با اتهامات مربوط به معاملات تجاری نامناسب هدف قرار داده اند، مقایسه کرد.

گارسیا در پستی در شبکه اجتماعی ایکس خود نوشت: جرد کوشنر بدون انجام کاری که برای انجام آن استخدام شده بود، پول عربستان را می‌گیرد. بر خلاف هانتر، خانواده خلافکار ترامپ در دولت بودند و سیاست‌ها را شکل می‌دادند. از آنجایی که جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان اینقدر نگران نزدیکان رییس‌جمهور هستند، من صبر می‌کنم تا ببینم آن‌ها چه زمانی کوشنر را برای ادای توضیحات احضار خواهند کرد."

برخی نمایندگان جمهوریخواه نیز زبان به انتقاد گشوده اند. در اوایل ماه جاری میلادی، "جیمز کومر" رییس کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا که یک جمهوری خواه از کنتاکی است، در مصاحبه‌ای به سی ان ان گفت که معتقد است کوشنر "خط اخلاقیات را رد کرده"، اما تاکید کرد که اقدامات او پس از آن انجام شده که پدر همسرش (ترامپ) از کاخ سفید خارج شده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین