کد خبر: ۸۵۷۶۷۷
تاریخ انتشار : ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۱

نماینده مجلس: اگر بنزین را دست بزنیم تمام شئونات زندگی مردم به هم می‌ریزد

نماینده مجلس گفت: وقتی ما یک لیتر آب معدنی را چهار برابر یک لیتر بنزین می‌فروشیم یعنی بنزین در کشور ما خیلی ارزان است. چرا نمی‌توانیم بنزین را دست بزنیم؟ چون اگر آن را دست بزنیم تمام شئونات مردم به هم می‌ریزد و مردم می‌آیند کف خیابان و اعتراض می‌کنند و حق هم دارند که اعتراض کنند چون ما می‌گوییم که یک ماشین آشغال که در صد کیلومتر، پانزده لیتر بنزین مصرف می‌کند را بخرند.
نماینده مجلس: اگر بنزین را دست بزنیم تمام شئونات زندگی مردم به هم می‌ریزد
آفتاب‌‌نیوز :

جلال رشیدی کوچی نماینده مجلس با اشاره به موضوع قیمت و مصرف بنزین در کشور گفت: از اساس کار ما در مورد بنزین اشتباه بود. یعنی ریشه‌ای و بنیادی ما کار اشتباهی را انجام می‌دهیم و کار غلط را هر چه درست‌تر انجام دهید غلط‌تر می‌شود. نمونه بارز آن نیز اتفاقی است که الان افتاده است. ما اگر قرار شد مشکل بنزین را حل کنیم قبل از اینکه سهمیه مردم را کم کنیم و بخواهیم کاهش مصرف ایجاد کنیم باید بر مصرف ماشین ها، سهمیه را کم کنیم. مصرف سوخت خودرو را باید پایین بیاوریم.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراها اظهار کرد: وقتی ما خودروهایی تولید می‌کنیم که در صد کیلومتر دوازده یا سیزده لیتر میانگین مصرف می‌کنند معلوم است که مصرف بنزین ۱۲۰ میلیون لیتر در روز می‌شود. ما به دولت هم گفتم که شما ماشین خوب و با کیفیت هیبریدی را با تسهیلات مناسب در اختیار مردم قرار دهید و از محل صرفه جویی دلاری که در بنزین ایجاد می‌شود می‌توانید تامین هزینه آن داستان را برای واردات داشته باشید بعد وقتی این اتفاق افتاد می‌توانیم بگویم ما می‌خواهیم مصرف بنزین یا سهمیه‌ها را اصلاح کنیم.

وی افزود: وقتی ما یک لیتر آب معدنی را چهار برابر یک لیتر بنزین می‌فروشیم یعنی بنزین در کشور ما خیلی ارزان است. چرا نمی‌توانیم بنزین را دست بزنیم؟ چون اگر آن را دست بزنیم تمام شئونات مردم به هم می‌ریزد و مردم می‌آیند کف خیابان و اعتراض می‌کنند و حق هم دارند که اعتراض کنند چون ما می‌گوییم که یک ماشین آشغال که در صد کیلومتر، پانزده لیتر بنزین مصرف می‌کند را بخرند. اگر شما ماشین را با قیمت جهانی می‌دهید آن وقت بنزین را با قیمت جهانی بدهید. اگر اینگونه عمل شود قطعا کسی اعتراض نمی‌کند و راه درست نیز این است.

نماینده مردم مرودشت در مجلس در پاسخ به این سوال که آیا بحث گران شدن بنزین مطرح است گفت: نه، این بار روانی است. وقتی کوچکترین تصمیمی در حوزه بنزین گرفته می‌شود ولو در سهمیه کارت سوخت‌ها نه افزایش قیمت، بار روانی و بی‌اعتمادی در جامعه ایجاد می‌کند و باعث این اتفاقاتی که این چند روزه شاهد آن هستیم می‌شود.

در واقع مردم به حرف مدیران که قرار نیست قیمت بنزین افزایش پیدا کند بی‌اعتماد می‌شوند. البته یک نفر بود قبلا می‌گفت که بنزین را گران نمی‌کنیم ولی فردا صبح آن را گران می‌کرد. بر روی همین حساب است که مردم هنوز بی‌اعتماد هستند. الان نیز وقتی همه می‌گویند قیمت اضافه نمی‌شود مردم روی حساب قبل نگران می‌شوند و به پمپ بنزین‌ها هجوم می‌برند که اشتباه است.

وی گفت: اشتباهی که در تصمیم گیری راجع به کارت سوخت‌ها و سهمیه‌ها ایجاد شد باعث این اتفاقات شده است. وقتی شما از کمبود بنزین نگران نباشید روزانه می‌روید و بنزین را می‌زنید ولی وقتی احساس کنید که کمبود است در صف می‌ایستید و همه جای دنیا همین است. الان رسانه‌ها بگویند از فردا مرغ نیست، همه در صف مرغ می‌روند یا بگویند آب قرار است قطع شود اینقدر برداشت آب زیاد می‌شود که خود به خود آب قطع می‌شود. پس بی‌اعتمادی مردم نشات گرفته از حرف‌های کذبی است که قبلا مسئولان زدند و قول و عملشان فرق می‌کرد امروز خودش را نشان می‌دهد.

رشیدی کوچی خاطر نشان کرد: حداقلش این است که مسئولان فعلی از قبلی‌ها هنوز راستگوتر هستند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین