کد خبر: ۸۵۷۷۰۸
تاریخ انتشار : ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۹

اسرار بی‌رحم‌ترین سوپر جاسوس انگلستان

"فرانسیس والسینگهام" ملکه الیزابت اول را متقاعد کرد که دختر عمویش را اعدام کند و نقش مهمی در شکست آرمادای* اسپانیا داشت.
اسرار بی‌رحم‌ترین سوپر جاسوس انگلستان
آفتاب‌‌نیوز :

"فرانسیس والسینگهام" شبکه‌ای مخفی برای محافظت از ملکه الیزابت اول در برابر ترور ایجاد کرده بود. او ۵۳ جاسوس در انگلستان و ۱۸ مامور در خارج از آن کشور مستقر کرده بود که روش‌های اطلاعاتی اواخر قرن شانزدهم را شکل دادند روش‌هایی که امروزه نیز در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند: صندوق پیام‌های غیر قابل تحویل، رمزگذاری، ماموران دو و سه گانه برای باج گیری، جعل و شکنجه.

به گزارش دیلی تلگراف، والسینگهام از کارشناسانی استفاده می‌کرد که می‌توانستند نامه‌ها را بدون آن که هیچ کس متوجه شود باز کرده و دوباره مهر و موم کنند. او هم چنین از افرادی برای کُدشکنی و شکستن رمز‌ها استفاده می‌کرد. در تاریخ ذکر شده که والسینگهام بیرحم بود. والسینگهام با کشف توطئه بابینگتون در سال ۱۵۸۶ میلادی که نشان داد مری ملکه اسکاتلند با قتل ملکه الیزابت موافقت کرده بود تا خود بتواند صاحب تاج و تخت شود از امتناع ملکه الیزابت از اعدام مری دختر عمویش ناامید شد. بنابراین، او از خود داستان‌های ترسناکی را ساخت و نقل کرد تا در نهایت الیزابت را متقاعد کند که با بریدن سر مری موافقت نماید.

والسینگهام یک قهرمان گمنام در شکست آرمادای اسپانیا بود. او جاسوسی خوب در رم گمارده بود که در سال ۱۵۸۷ میلادی تایید کرد فیلیپ دوم پادشاه وقت اسپانیا برای حمله دریایی به انگلستان برنامه ریزی کرده است. اطلاعات والسینگهام منجر به حمله "فرانسیس دریک" دریاسالار بریتانیایی به بندر کادیز در اسپانیا شد که در نتیجه آن ۳۷ کشتی غرق شدند و این امر باعث شد تا اجرای آرمادا یک سال مهم به تعویق بیفتد. این بازه زمانی به والسینگهام فرصت داد تا جاسوسی را در خانواده دوک سانتا کروز دریاسالار اسپانیایی قرار دهد و به تقویت شبه نظامیان انگلیس کمک کند.

در همین حال او اطلاعات نادرست در مورد بنادر و جزر و مد انگلستان را به اسپانیایی‌ها داد. فیلیپ دوم از مرگ والسینگهام با این جمله استقبال کرده بود: "خبری خوب برای اسپانیایی ها". عبارتی از سوی دشمن که می‌توانست یک جاسوس را خوشحال کند.

اقدامات او باعث تاثیرگذاری بر سایر کشور‌ها به منظور تشکیل سرویس‌های مخفی شد. برای مثال، سرویس مخفی ایالات متحده توسط "آبراهام لینکلن" برای مقابله با جرایم مالی تشکیل شد. با چاپ اسکناس و ضرب سکه‌ها در هر ایالت توسط بانک‌های منفرد به لینکلن اطلاع داده شد که یک سوم پول در گردش در دوران ریاست جمهوری او تقلبی بوده و همین موضوع باعث ایجاد مشکلات اقتصادی شده است.

سرویس مخفی ایالات متحده در سال نخست ۲۰۰ مرکز تولید اسکناس جعلی را تعطیل کرد. با توجه به این که شاخه‌ای از سرویس مخفی ایالات متحده مسئولیت محافظت از روسای جمهور امریکا را برعهده گرفت نکته طعنه آمیز آنجا بود که آبراهام لینکلن در تاریخ ۱۴ آوریل ۱۸۶۵ میلادی دقیقا روزی که ترور شد با تاسیس آن نهاد موافقت کرد.

در طول ۳۶ سال پس از آن "جیمز گارفیلد" و "ویلیام مک کینلی" دو رئیس جمهور دیگر امریکا در زمان ریاست جمهوری شان به قتل رسیدند. "تئودور روزولت" جانشین مک کینلی از تحمیل ماموران سرویس مخفی ایالات متحده برای انجام وظیفه به عنوان محافظان اش ناراحت بود. از روزولت تحت عنوان "رئیس جمهور بیقرار" یاد می‌شد چرا که دوست داشت از کاخ سفید خارج شده و در پارک راک کریک آزادانه پیاده روی کند.

از سال ۱۹۱۷ میلادی تهید علیه رئیس جمهور امریکا به یک جرم جنایی تبدیل شد و پشتیبانی محافظان به اعضای خانواده روسای جمهوری نیز تعمیم یافت. مارگارت تنها فرزند رئیس جمهور "هری اس ترومن" در مورد رابطه بین خانواده اش و مامورانی که بر آنان سایه انداخته بودند نوشته بود:"رابطه‌ای گیج کننده به نظر می‌رسد، اما هرگز غیر دوستانه نبوده است".

امروزه دو بازوی سرویس مخفی وجود دارند. بخش یونیفورم پوش که از کاخ سفید، اقامتگاه معاون رئیس جمهور و ۱۷۰ سفارت خارجی محافظت می‌کنند و بخش مامور ویژه که از رئیس جمهور، معاون رئیس جمهور و سران کشور‌هایی که از ایالات متحده بازدید به عمل می‌آورند محافظت می‌کند، اما علاوه بر آن با جعل و سایر جرایم مالی نیز همان طور که آبراهام لینکلن در آخرین روز زندگی اش قصد مبارزه با آن را داشت مقابله می‌کند.

* ناوگان اسپانیایی آرمادا بزرگترین و مساعدترین نیروی دریایی یک ناوگان از هابسبورگ اسپانیا متشکل از ۱۳۰ کشتی از نوع گالئون بود که از لاکرونیا در آگوست ۱۵۸۸ با هدف اسکورت نظامی ارتش فلاندرز در جهت حمله به انگلستان تحت فرمان "آلونسو پرز دی گوزمن" هفتمین دوک مدینا سیدونیا بادبان برافراشت. هدف استراتژیک از این برنامه سرنگونی ملکه الیزابت اول انگلستان و به دنبال آن از میان بردن خانوادهٔ سلطنتی تودور پروتستان در آن کشور بود. انتظار اصلی و اولیه از این لشکرکشی دریایی توقف دخالت و آمیزش زبان و فرهنگ انگلیسی در منطقهٔ هلند اسپانیا و جلوگیری از آسیب رسانی به منافع اسپانیا توسط انگلستان بود. دوکِ مدینا سیدونیا به عنوان فرمانده ناوگان تجربه جنگ دریایی نداشت و ناوگان نیز مجموعه‌ای از انواع کشتی‌های جنگی، کشتی‌های بازرگانی مسلح، و کشتی‌های کوتاه پارویی بود. کشتی‌های انگلیسی درازتر و باریک‌تر بودند و درنتیجه در مقایسه با کشتی‌های اسپانیایی قابلیت تحرک بیش تری داشتند. هم چنین مجهز به توپ‌های بهتری بودند اگرچه مهمات ضروری برای وارد آوردن صدمات اساسی در نبرد را نداشتند. با این وجود، آن چه باعث شکست آرمادای اسپانیا شد شرایط آب و هوایی منطقه بود.

منبع: فرارو
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین