کد خبر: ۸۵۷۷۶۱
تاریخ انتشار : ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۸

هشدار سازمان اورژانس به زائران اربعین

رئیس سازمان اورژانس گفت: گرما و بیماری‌های گوارشی از جمله مسمومیت‌های غذایی مهمترین چالش‌های تجمعات انبوه اربعین و ۲۸ صفر است.
هشدار سازمان اورژانس به زائران اربعین
آفتاب‌‌نیوز :

جعفر معیادفر در اولین همایش بین‌المللی مدیریت سلامت و بحران در جمعیت‌های انبوه دهه آخر صفر که امروز، ۳۱ مردادماه در مجتمع شهدای سلامت مشهد برگزار شد عنوان کرد: کشور ما کشور تجمعات انبوه است و چندین سال است که تجمعات اربعین و تجمع ۲۸ صفر را داریم که سال به سال جدی‌تر می‌شود.

وی تصریح کرد: تجمع اربعین شاید در چندین سال گذشته مختص قشر خاصی بود اما امروزه یکی از بزرگترین تجمعات است و به محض اینکه مراسم اربعین پایان می‌یابد بلافاصله جلسات ستاد مرکزی اربعین برای سال بعد شروع می‌شود که تقریبا ۱۸ کمیته فعال است  و تمام ادارات و سازمان‌ها درگیر این موضوع هستند، اما باز هم نگران این هستیم که حادثه‌ ناگواری رخ بدهد.

رئیس سازمان اورژانس افزود: یکی از مباحثی که کار را سخت می‌کند داینامیک بودن و سیال بودن تجمع اربعین است، به طوری که از پاکستان، هندوستان و کشورهای شمالی وارد کشور ما می‌شوند و با عبور از کشور و به همراه افرادی از کشور ما وارد عراق می‌شوند و بسیاری از افراد دیگر از سایر کشورها نیز به این جمعیت اضافه شده و در مسیر نجف به  کربلا حرکت می‌کنند.

میعادفر اظهار کرد: این جمعیت انبوه علاوه بر فرصت‌هایی که در اختیار کشور می‌گذارد، همواره مخاطراتی در حوزه بهداشت برای وزارت بهداشت که مسئول کمیته بهداشت و درمان اربعین و مراسم ۲۸ صفر است به همراه دارد.

وی گفت: وقتی افرادی از کشورهای دیگر وارد کشور ما می‌شوند ممکن است با ورود برخی از بیماری‌ها ما را با چالش‌های جدی مواجه کنند، چراکه بسیاری از بیماری‌ها از جمله فلج اطفال در کشور ما ریشه‌کن شده است، اما ممکن است این بیماری‌ها در کشورهای همسایه وجود داشته باشد و حتی یک مورد فلج اطفال اگر وارد کشور ما شود، کشور را به هم می‌ریزد؛ بنابراین بحث مراقبت‌های مرزی در حوزه بهداشتی یکی از چالش‌های ما در مرزهای شرقی و مرز میرجاوه است که مورد توجه تیم بهداشتی بوده و رصدها به دقت انجام می‌شود.

میعادفر افزود: با جدیت از ورود  افرادی که دارای علائم بیماری هستند به کشور جلوگیری می‌شود، اما این مخاطره همیشه وجود دارد که فرد بیمار  بدون علامت خاصی و با وجود بیماری به هر طریقی وارد کشور شود که نمونه آن اپیدمی سرخجه در سال‌های گذشته  است که از طریق افرادی که از کشورهای دیگر وارد کشور ما شدند شایع شد.

وی با بیان اینکه گرما و بیماری‌های گوارشی جدی‌ترین چالش‌ها در تجمعات انبوه اربعین و تجمع  ۲۸ صفر است، افزود: حفظ زنجیره سرد مواد غذایی بسیار چالش‌برانگیز و بسیار مهم است، آشنایی موکب‌داران با حفظ زنجیره سرد غذا و رعایت بهداشت مواد غذایی نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه کنند و موکب‌داران حتما به سلامت غذا و مواد غذایی متعهد باشند.

رئیس سازمان اورژانس خاطرنشان کرد: در یک موکب ممکن است ۵۰۰۰ غذا طبخ شود اما یک غذای آلوده ممکن است ۵۰ هزار نفر را دچار مسمومیت کرده و حوزه درمان را با چالش جدی مواجه کند.

میعادفر یادآور شد: دمای ۵۸ درجه و رطوبت ۹۰ درصد، شرایط را برای افراد سالم نیز سخت می‌کند و اگر در این شرایط حادثه ناگواری از جمله مسمومیت و... رخ دهد تصورش هم ترسناک است و مخاطرات جدی به همراه خواهد داشت.

رئیس سازمان اورژانس تاکید کرد: پیاده‌روی ۲۸ صفر نیز مانند تجمع اربعین سال به سال جدی‌تر می‌شود و همکاران ما به محض فارغ شدن از مراسم اربعین، در مشهد حضور خواهند یافت تا در کنار همکاران دانشگاه علوم پزشکی مشهد باشند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین