کد خبر: ۸۵۸۱۵۳
تاریخ انتشار : ۰۴ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۳

علت و علایم خونریزی معده و درمان آن

خونریزی معده معمولا با درد‌های شکم و بی حالی و رنگ پریدگی همراه است که با انجام آندوسکوپی قابل تشخیص و درمان است.
علت و علایم خونریزی معده و درمان آن
آفتاب‌‌نیوز :

بیماری خونریزی معده ممکن است با علائم بروز کند و یا بدون علائم باشد که در این صورت بیمار از طریق آزمایش مدفوع و وجود خون در آن متوجه خونریزی می‌شود. خونریزی داخلی معده یک وضعیت بالقوه تهدید کننده سلامت و زندگی است.

معده شما بخشی از دستگاه گوارش شما است، غذائی که می‌خورید در جریان مری و مایعات شکمی قرار می‌گیرد. معده به منظور افزایش هضم غذا آن را تا قبل از عبور به روده کوچک به قسمت‌های کوچکتر تقسیم می‌کند. معاینه داخلی خونریزی به معنی آن است که خونریزی داخل شکم شما رخ می‌دهد. هنگامی که انگشت خود را می‌برید، خونریزی را می‌بینید، اما وقتی خونریزی داخلی است، ممکن است متوجه نباشید که خونریزی دارید.

علل و دلایل خونریزی داخلی معده

زخم‌های گوارشی علت شایع خونریزی‌های داخل معده است. زخم معده، علت درد شکم شما است که می‌تواند باعث خونریزی شود. ممکن است یک زخم معده از باکتری‌های H.pylori دریافت کنید یا ممکن است از استرس، کافئین، سیگار کشیدن و مصرف الکل ایجاد شده باشد.

یکی دیگر از علل شایع خونریزی داخل معده، گاستریت است که التهاب بافت معده است. گاستریت نیز ناشی از استرس، کافئین، مصرف سیگار و مصرف الکل است.

هنگامی که پوشش معده شما متورم است، ضعیف‌تر و ضعیف‌تر می‌شود و حساسیت بیشتر و میل به پاره شدن دارد، که باعث خونریزی می‌شود.

بعضی از داروها، مانند آسپرین یا ایبوپروفن، باعث ایجاد گاستریت می‌شوند.

علائم خونریزی داخل معده

برخی از علائم خونریزی داخلی نسبت به دیگران ضعیفتر است، علائم خفیف ممکن است شامل ناراحتی معده، درد شکمی، سرگیجه، خستگی، ضعف، بی حالی و رنگ پریدگی و کاهش وزن باشد.

علائم واضحتری از خونریزی ملنا است که مدفوع سیاه از حضور خون و یا هماتومیسیس است که باعث خونریزی می‌شود. هماتومیسیس ممکن است با خون قرمز روشن همراه باشد و یا ممکن است مانند رنگ قهوه باشد. به علت از دست دادن خون، ممکن است سرخی آن از بین برود، که یک قسمت هموکوپالال نامیده می‌شود. خونریزی داخل معده میتواند خطرناک باشد و باید اورژانسی نیز مورد بررسی قرار گیرد.

یکی از علائم نگران کننده خونریزی داخلی معده استفراغ خونی متمایل به قهوه‌ای و سیاه شدن مدفوع (ملنا) است.

سرگیجه، در صورت شدید بودن خونریزی معده، به صورت استفراغ خون ظاهر می‌شود و بیماران مبتلا به گرفتگی عروق قلب ممکن است با تشدید درد قلب و افت هموگلوبین خون متوجه خونریزی معده شوند.

درمان خونریزی داخل معده

در بیمارستان، ارزیابی برای اندازه گیری علائم حیاتی، مانند فشار خون و ضربان قلب انجام می‌شود اگر مقدار قابل توجهی خون از دست داده اید، فشار خون شما کم و پالس شما بالا خواهد بود و IV شما خواهد شد تا به شما کمک کند تا فشار خونتان را حفظ کنید. خون نیز برای کنترل سطح فشار خود تمایل دارد و اگر خون بیش از حد از دست داده اید، ممکن است به ترزریق خون نیاز داشته باشید تا به شما کمک کند.

اولین اقدام درمانی، آندوسکوپی است که در اغلب موارد با این روش می‌توان خونریزی را از بین برد، پزشک متخصص گوارش یک اندوسکوپی را برای تشخیص اینکه خونریزی داخل معده دارید، تجویز می‌کند. شما با این روش آرام می‌شوید و دکتر یک لوله طولانی بهمراه دوربین برای پایین آمدن از سمت گلو و معده شما استفاده می‌کند. این به پزشک کمک می‌کند تا در داخل معده را ببیند تا متوجه شود کجا خونریزی می‌شود، در طی این روش، پزشک می‌تواند محل خونریزی را بیابد یا آن را متوقف کند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین