کد خبر: ۸۵۸۳۱۶
تاریخ انتشار : ۰۵ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۵

۶ علت اصلی ابتلا به گواتر را بشناسید

گواتر در واقع بزرگ شدن غده تیروئید شما است؛ غده‌ای که کنترل بسیاری از عملکرد‌های بدن را بر عهده دارد.
۶ علت اصلی ابتلا به گواتر را بشناسید
آفتاب‌‌نیوز :

این عارضه می‌تواند به شکل تورم در گلوی شما ظاهر شود و احساسات جسمی مانند احساس تنگی در گلو را به همراه داشته باشد. این احساس همراه با دشواری در تنفس و بلع است.

با این حال ۶ علت اصلی گواتر از این قرارند:

بارداری: بارداری فقط با رشد شکم همراه نیست بلکه گلوی شما نیز ممکن است به طور چشمگیری تورم داشته باشد. هورمون تولید شده در طی بارداری به نام گنادتروپین جفتی انسانی، ممکن است کمی باعث بزرگ شدن غده‌ی تیروئید شود.
 
برخی داروها: برخی دارو‌های خاص پزشکی از جمله دریافت آمیودارون جهت تخفیف و پیشگیری از آریتمی فوق بطنی و لیتیوم برای درمان اختلال دوقطبی می‌تواند علت عارضه گواتر باشد. قرار گرفتن در معرض اشعه (برای اهداف پزشکی) در ناحیه گردن و سینه نیز می‌تواند شانس شما برای ایجاد گواتر را افزایش دهد. قرار گرفتن در معرض تابش در یک تاسیسات هسته‌ای می‌تواند اثر مشابهی بر روی غده تیروئید شما داشته باشد.
 
سرطان: در گواتر مولتی ندولار چندین توده جامد یا پر از مایع به نام ندول در هر دو طرف تیروئید رشد می‌کنند، در نتیجه غده تیروئید بزرگ و متورم خواهد شد. در مورد ندول‌های منفرد تیروئید باید گفت یک ندول به تنهایی در بخشی از غده تیروئید رشد خواهد کرد. بیشتر این گره‌ها غیر سرطانی (خوش خیم) بوده و منجر به سرطان نمی‌شوند. احتمال سرطان تیروئید به مراتب کمتر از ندول‌های خوش خیم تیروئیدی است. سرطان تیروئید معمولا با بزرگ شدن تنها یک طرف غده نمایان می‌شود.
 
کمبود ید: این عنصر معمولا در نمک طبخ یافت می‌شود و برای تولید هورمون‌های تیروئید لازم است. با این حال دانشمندان کلینیک مایو می‌گویند که یک علت احتمالی گواتر کمبود ید است. کمبود ید در مناطق کوهستانی شایع‌تر است. علت اصلی کمبود ید در مناطق کوهستانی، کمبود این ماده در آب و خاک است. همچنین مصرف گیاهان خانواده کلم، شلغم، بادام زمینی و سویا نیز جذب ید را دچار اختلال می‌کند. با اضافه کردن سطوح ایمن نمک طبخ به رژیم غذایی، از ابتلا به گواتر پیشگیری کنید. در صورت ابتلا به کمبود ید، حتما با پزشک تان مشورت کنید.
 
بیماری گریوز: این بیماری یک بیماری خود ایمنی است که تیروئید را به تولید هورمون‌ها (پرکاری تیروئید) هدایت می‌کند و ممکن است که به گواتر منجر شود. در بیماری گریوز، آنتی بادی‌های تولید شده توسط ایمنی بدن تان به اشتباه غده تیروئید را مورد حمله قرار می‌دهند و باعث می‌شوند تیروکسین بیشتری تولید شود. این تحریک بیش از حد غده تیروئید را متورم می‌سازد.
 
تیروئیدیت لنفوسیتیک مزمن (هاشیموتو): بنا به اعلام آکادمی پزشکان خانواده آمریکایی این بیماری شایع‌ترین بیماری التهابی غده تیروئید و شایع‌ترین علت گواتر در ایالات متحده است. همچنین یک بیماری اتوایمیون است و البته اثر متفاوتی بر روی تیروئید نسبت به بیماری گریوز دارد و منجر به کم کاری تیروئید (کمبود تولید هورمون‌های تیروئید) می‌شود. این بیماری مزمن تقریبا به طور انحصاری توسط زنان تجربه می‌شود (تا ۹۵ درصد موارد).

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین