کد خبر: ۸۵۸۳۵۳
تاریخ انتشار : ۰۵ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۴

بوریس جانسون: پریگوژین می‌دانست چه کسی موجب سقوط هواپیمایش است

«از لحظه سقوط هواپیمای یوگنی پریگوژین تا دم مرگش فقط چند ثانیه فاصله بود و در این مدت کوتاه، این رئیس گروه واگنر به خوبی فهمید که چه اتفاقی برایش رخ داده است. پریگوژین در این فاصله احتمالا وقایع چند ماه پیش و کودتای نافرجام واگنری‌ها علیه کرملین از خاطرش عبور کرد و به علت این حادثه سقوط پی برد.»
بوریس جانسون: پریگوژین می‌دانست چه کسی موجب سقوط هواپیمایش است
آفتاب‌‌نیوز :

«بوریس جانسون»، نخست‌وزیر سابق انگلیس و ستون‌نویس روزنامه دیلی میل در مطلبی برای این روزنامه نوشت: یوگنی پریگوژین، رئیس گروه واگنر در آن لحظه می‌دانست دستان چه کسی موجب سقوط هواپیمایش از ارتفاع ۲۸ هزار فوتی شد. احتمالا در لحظه سقوط، وقایع مربوط به کودتای نافرجام واگنر علیه کرملین از پس ذهن پریگوژین عبور می‌کرد.

جانسون ادعا می‌کند: مهم نیست چه روشی برای سقوط هواپیما استفاده شد. مهم نیست که آیا کار یک بمب یا یک موشک زمین به هوا بوده است. مهم این است که کل جهان داستان کامل را می‌دانند و قرار است بدانند، مردی که پشت مرگ پریگوژین بود، همان مردی است که مجوز مسمومیت «الکساندر لیتویننکو» افسر سابق امنیتی روسیه و «سرگئی اسکریپال» رئیس سابق آژانس اطلاعات روسیه در انگلیس را صادر کرد.

نخست وزیر سابق انگلیس که مواضع سفت و سختی علیه روسیه و شخص ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری آن دارد، می‌گوید: همزمان در لحظه سقوط، درست هنگامی که پریگوژین آخرین نفس‌هایش را می‌کشید، شرط می‌بندم که آخرین فکری که او در جمجمه به‌ فنا رفته‌اش کرد، «پوتین» بود! پریگوژین به عنوان رهبر گروه واگنر، رئیس و حامی‌اش را تحقیر و سرافکنده کرد. نیروهای پریگوژین در نزدیکی مسکو رژه می‌رفتند اما رسانه‌های روسی وجود چنین رخدادی را تکذیب می‌کردند. پریگوژین می‌دانست؛ او بهتر از هر شخص دیگری می‌دانست که پوتین به «انتقام‌جویی» باور دارد. حتی زمانی که در تاریخ ۲۹ ژوئن پس از کودتای نافرجام، پوتین او را به کرملین دعوت کرد، باید می‌فهمید که چه خبر است. حتی چند روز پیش که به نشست آفریقا-روسیه رفت، باید عمیقا می‌فهمید که او در یک زمان قرضی زندگی می‌کند.

جانسون در پایان نوشته است: از سقوط هواپیمای یوگنی پریگوژین یک نتیجه می‌توان گرفت. خطاب به همه شما افرادی که می‌گویید ما می‌توانیم به راه‌حلی از طریق مذاکره برسیم یا باید اوکراینی‌ها را به سمت صلح تشویق کنیم، به هواپیمای پریگوژین نگاه کنید! پس از مرگ پریگوژین به دستان ولادیمیر پوتین، هرگونه مذاکره صلح با این شخص «نامناسب» است و برای ولودیمیر زلنسکی انجام چنین کاری به لحاظ سیاسی «غیرممکن» خواهد بود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین