کد خبر: ۸۵۹۳۳۶
تاریخ انتشار : ۱۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۶

تهدید کره‌جنوبی به کشاندن ژاپن به سازمان ملل

کره جنوبی هشدار داد که اگر ژاپن برنامه اولیه خود را درخصوص تخلیه پساب هسته‌ای تصفیه شده نیروگاه هسته‌ای تخریب شده فوکوشیما دنبال نکند، این مسئله را به سازمان ملل خواهد کشاند.
تهدید کره‌جنوبی به کشاندن ژاپن به سازمان ملل
آفتاب‌‌نیوز :

این هشدار پس از آن اعلام شد که ژاپن به رهاسازی پساب تصفیه شده از نیروگاه اتمی فوکوشیما به دریا اقدام کرد و سئول خواستار گفت‌وگو درخصوص تاثیرات احتمالی این اقدام بر روی محیط دریا شد اما ژاپن چنین درخواستی را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ به نقل از «پارک سونگ-هون» معاون وزیر امور مربوط به اقیانوس‌ها در کره جنوبی گفت: دولت در حال بررسی جزئیات و استراتژی‌های مربوط به گفت‌وگوهای احتمالی است. اگر ژاپن برنامه اولیه خود را درخصوص تخلیه پساب‌ هسته‌ای تصیفه‌شده فوکوشیما دنبال نکند، ما قویا به «سازمان بین‌المللی دریانوردی» و یا دیگر نهادهای بین‌المللی شکایت می‌کنیم.

انتظار می‌رود «سازمان بین‌المللی دریانوردی»، نهاد وابسته به سازمان ملل متحد نشستی را ماه آینده میلادی در لندن برگزار کند اما معلوم نیست که آیا درباره این موضوع گفت‌وگو خواهد کرد یا خیر.

دولت ژاپن هفته پیش ادعا کرد، از آب‌های دریای اطراف نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما آزمایش به عمل آورده و این آزمایشات آلودگی قابل تشخیص رادیواکتیو را در این آب‌ها شناسایی نکرده‌اند. ژاپن قرار است نتایج آزمایشات خود از نمونه آب دریای اطراف نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما را به صورت هفتگی در عرض سه ماه آینده منتشر کند.

قرار است طبق طرح ژاپن که از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز تایید شده، بیش از یک میلیون تُن پساب تصفیه شده انبار شده در محل این نیروگاه هسته‌ای در عرض ۳۰ سال آینده تخلیه شود. این پساب از بعد از آسیب شدیدی که سونامی سال ۲۰۱۱ به نیروگاه فوکوشیما وارد کرد، انباشته شده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین