کد خبر: ۸۵۹۳۹۶
تاریخ انتشار : ۱۲ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۳

مردان شایع‌ترین سرطان شان را بشناسند

یک متخصص اورولوژی و اندویورولوژی به تشریح سرطان پروستات به عنوان شایع‌ترین سرطان در مردان پرداخت و گفت: غذا‌های حاوی آنتی اکسیدان، مکمل‌های روی و نیز در بعضی مقالات مصرف گوجه فرنگی برای پیشگیری از سرطان پروستات تا حدودی کمک کننده است.
مردان شایع‌ترین سرطان شان را بشناسند
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر سید سعید مدرسی درباره سرطان پروستات اظهار داشت: غده پروستات غده کوچکی در ابتدای مثانه و ابتدای مجرای ادراری مردان است که به شکل یک هرم وارونه اطراف مجرا را احاطه کرده است و غده‌ای جنسی است. مقدار زیادی از حجم مایع منی توسط پروستات تولید می‌شود و مواد موجود در مایع مترشحی پروستات برای باروری اسپرم ضروری است. بطوریکه موقع انزال - پروستات منقبض می‌شود و مایع منی را خارج می‌کند.

مدرسی ادامه داد: غده پروستات تحت تاثیر هورمون مردانه تستوسترون رشد می‌کند و بزرگ می‌شود. این غده در دوران کودکی کوچک است و در دوران بلوغ اندکی رشد می‌کند. سایز نرمال پروستات حدود ۲۵ سی سی و وزن آن حدود ۲۵ گرم است.

این متخصص اورولوژی و اندویورولوژی افزود: این غده در طول زندگی می‌توند به بیماری‌های مختلفی مبتلا شود و مشکلات فراوانی را برای مردان ایجاد کند. بیش از ۵۰ درصد مردان در طی دوره‌ای از زندگی دچار بیماری پروستات خواهند شد.

مدرسی گفت: شایع‌ترین بیماری‌های پروستات سه دسته است که شامل پروستاتیت (التهاب پروستات) و بزرگی خوشخیم پروستات و سرطان پروستات است. پروستاتیت معمولا علل عفونی دارد و افراد جوان را مبتلا می‌کند. ولی بزرگی خوشخیم و سرطان پروستات مربوط به سنین بعد از پنجاه سالگی است.

وی افزود: علائم بالینی بیماری‌های پروستات شامل دو دسته علائم انسدادی و تحریکی ادراری است. علائم انسدادی شامل احتباس ادرار و کاهش قطر و فشار ادرار و قطره قطره شدن انتهای ادرار است و علائم تحریکی ادراری شامل سوزنی ادراری و تکرر ادراری روزانه و شبانه و بی اختیاری ادراری است. معاینه پروستات با انگشت و از طریق مقعد انجام می‌شود که معاینه سالیانه برای مردان از ۴۵ سالگی به بعد ضروری است.

این متخصص اورولوژی و اندویورولوژی ادامه داد: بیماری‌های پروستات می‌تواند عوارض متعددی نیز برای بیمار ایجاد کند که شامل خونریزی، عفونت، آسیب کلیه‌ها و تشکیل سنگ مثانه است.

مدرسی با اشاره به اینکه سرطان پروستات شایع‌ترین سرطان در مردان است. (۱۸ درصد ریسک ابتلا در طی زندگی) گفت: با توجه به اینکه سرطان پروستات در مراحل ابتدایی علامتی ندارد، برای تشخیص زودهنگام و درمان به موقع باید از روش‌های غربالگری سالیانه از ۴۵ سالگی به بعد استفاده کرد.

وی تصریح کرد: مردان از سن ۴۵ سالگی برای مشکلات پروستات باید سالیانه ویزیت شوند که این ویزیت شامل شرح حال، معاینه انگشتی پروستات و آزمایش PSA (تومور مارکر) و در صورت لزوم سونوگرافی است. درصورتیکه در آزمایشات و معاینات به وجود کانسر پروستات مشکوک شویم باید نمونه برداری پروستات تحت هدایت سونوگرافی از طریق مقعد انجام شود. در صورتیکه کانسر پروستات زود تشخیص داده شود درمان قطعی و ۱۰۰ در صد دارد، ولی در غیر این صورت در مراحل نهایی درمان قطعی ندارد و مشکلات متعددی برای بیمار در پی خواهد داشت.

این متخصص اورولوژی و اندویورولوژی گفت: درمان بیماری‌های پروستات بستگی به نوع بیماری و شدت آن دارد. در مراحل اولیه درمان دارویی و در مراحل پیشرفته درمان جراحی انجام می‌شود. دارو‌های بسیار خوب و متنوعی برای بیماری پروستات وجود دارد که تا حد بسیار زیادی کمک کننده است و مشکلات بیمار را برطرف می‌کند. در صورتی که بیمار به درمان دارویی پاسخ ندهد نامزد درمان جراحی می‌شود.

مدرسی ادامه داد: جراحی نیز روش‌های متنوعی شامل جراحی باز جراحی بسته و جراحی لیزری است که براساس سایز و شرایط بیماری یکی از آن‌ها جهت درمان بیمار انتخاب می‌شود. جراحی پروستات می‌تواند باعث عوارضی مانند ناتوانی جنسی و گاهی بی اختیاری ادراری نیز شود.

این متخصص اورولوژی و اندویورولوژی خاطرنشان کرد: معمولا روش پیشگیری موفقیت آمیزی برای بیماری پروستات وجود ندارد، ولی غذا‌های حاوی آنتی اکسیدان و نیز مکمل‌های روی و نیز در بعضی مقالات مصرف گوجه فرنگی برای پیشگیری تا حدی کمک کننده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین