کد خبر: ۸۶۰۵۲۵
تاریخ انتشار : ۱۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۱

تاثیر آلودگی هوا در ابتلا به سرطان سر و گردن

دبیر انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران گفت: عوامل زیست محیطی و آلودگی هوا در کلان شهر‌ها احتمال ابتلا به سرطان‌های دستگاه تنفسی و تومور‌های سر و گردن را می‌تواند، افزایش دهد.
تاثیر آلودگی هوا در ابتلا به سرطان سر و گردن
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر حسین فودازی در ارتباط با علت شیوع سرطان افزود: ۷۰ درصد ابتلا به سرطان عوامل محیطی و خارجی بوده و ۳۰ درصد آن عوامل ژنتیکی و داخلی است.

وی گفت: از جمله عوامل محیطی که ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد، تغذیه و مواد غذایی ناسالم، افزایش وزن، آلودگی‌های زیست محیطی، استعمال سیگار و دخانیات است، همچنین می‌توان این عوامل محیطی را مدیریت کرد تا احتمال ابتلا به سرطان کاهش یابد.

این متخصص رادیوتراپی و انکولوژی با بیان اینکه با کاهش یا پرهیز از استعمال دخانیات می‌توان ۳۰ درصد احتمال ابتلا به انواع سرطان را کاهش داد، گفت: کنترل وزن بسیار حائز اهمیت است همچنین استفاده از فست فودها، غذا‌های چرب، نمک سود شده و کاهش مصرف فیبر، میوه و سبزیجات تازه خطر ابتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش را افزایش می‌دهد.

فودازی با تأکید بر اینکه چاقی و افزایش وزن بیش از حد در زندگی شهری دخیل است، ادامه داد: این مسئله باعث شده است تا خطر ابتلا به سرطان‌ها افزایش یابد، همچنین عوامل زیست محیطی و آلودگی هوا در کلان شهر‌ها احتمال ابتلا به سرطان‌های دستگاه تنفسی و تومور‌های سر و گردن را می‌تواند افزایش دهد.

دبیر انجمن رادیوتراپی و انکولوژی گفت: برای پیشگیری می‌توان فعالیت فیزیکی کافی، حداقل ۵ بار در هفته روزی ۳۰ دقیقه، کنترل وزن و پرهیز از دخانیات تا حد زیادی می‌تواند احتمال ابتلا به انواع سرطان را کاهش دهد.

وی در پاسخ به این سؤال که چه نشانه‌هایی مربوط به تومور‌های سر و گردن است گفت: هر نوع اختلالی که افراد به صورت لمس توده در سر و گردن داشته باشند و یا اختلال شنوایی، گرفتگی طولانی مجاری تنفسی، وزوز گوش و تغییر صدا به ویژه در سرطان‌های مثل حنجره از جمله علائمی است که باید به سرعت توسط پزشک گوش، حلق و بینی بررسی شود.

فودازی ادامه داد: تغییر صدا بیش از ۲ هفته می‌تواند پیش درآمد سرطان حنجره باشد که باید به پزشک مراجعه شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین