کد خبر: ۸۶۱۰۳۶
تاریخ انتشار : ۲۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۷
وجود "کربن" را در جو یک سیاره فراخورشیدی

کشف جدید تلکسوپ جیمز‌ وب

تازه‌ترین یافته‌های تلسکوپ فضایی جیمزوب ناسا نشان می‌دهد که یک سیاره فراخورشیدی با نام K ۲-۱۸ b و با جرم ۸.۶ برابر زمین حاوی کربن و متان و دی‌اکسیدکربن است.
کشف جدید تلکسوپ جیمز‌ وب
آفتاب‌‌نیوز :

K۲-۱۸b، یک سیاره فراخورشیدی با جرم ۸.۶ برابر زمین است که به دور ستاره کوتوله خنک K۲-۱۸ در منطقه‌ای قابل سکونت می‌چرخد ​​و در فاصله ۱۲۰ سال نوری از زمین قرار دارد.

تحقیقات جدید با تلسکوپ فضایی جیمزوب ناسا در مورد K۲-۱۸ b وجود مولکول‌های حامل کربن از جمله متان و دی اکسیدکربن را تأیید کرده است. فراوانی متان و دی اکسید کربن و کمبود آمونیاک، این فرضیه را تأیید می‌کند که ممکن است یک اقیانوس آبی در زیر جوی غنی از هیدروژن در K۲-۱۸ b وجود داشته باشد و وجود حیات در این سیاره فراخورشیدی را تأیید می‌کند.

این سیاره در یک منطقه قابل سکونت و در صورت فلکی شیر قرار دارد. سیاره‌های فراخورشیدی مانند K۲-۱۸ b که اندازه‌هایی بین زمین و نپتون دارند، شبیه هیچ چیز در منظومه شمسی ما نیستند.

کربن در تمامی جانداران وجود داشته و دارای پایه‌ای شیمی آلی است. این غیر فلز، ویژگی جالبی دارد که می‌تواند با خودش و انواع زیادی از عناصر دیگر پیوند برقرار کند و به عنوان یکی از پرکاربردترین عناصر زمین شناخته می‌شود. کربن، چهارمین عنصر فراوان در طبیعت، یکی از عناصر بسیار ضروری برای حیات انسان است

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین