کد خبر: ۸۶۱۴۴۶
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار : ۲۳ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۸

حقوق کارکنان و بازنشستگان در نیمه دوم امسال افزایش می‌یابد؟

رئیس کل سازمان برنامه و بودجه درباره موضوع حقوق کارکنان و بازنشستگان در نیمه دوم امسال و همچنین مطالبات گندمکاران توضیحاتی را ارائه کرد.
حقوق کارکنان و بازنشستگان در نیمه دوم امسال افزایش می‌یابد؟
آفتاب‌‌نیوز :

داوود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره موضوع افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در نیمه دوم امسال با توجه به عدم کاهش تورم وفشار‌های اقتصادی به مردم بیان کرد: افزایش حقوق جدید در نیمه دوم سال نداریم. افزایش حقوق‌ها یک بار در سال لحاظ می‌شود و افزایش حقوق امسال ابتدای سال مدنظر قرار گرفت.

وی در ادامه درباره پرداخت مطالبات گندمکاران بیان کرد: بخش عمده‌ای از مطالبات گندمکاران پرداخت شده و مختصر مطالباتی باقی مانده که در حال تامین منابع آن‌ها هستیم. از این رو این مطالبات در اولین فرصت پرداخت خواهد شد.

رشد اقتصادی اولویت نخست سازمان برنامه و بودجه کشور است

«داود منظور» همچنین در سومین نشست هم‌اندیشی با جمعی از صاحب‌نظران اقتصادی با موضوع «اولویت‌های نظام برنامه‌ریزی کشور» اظهار داشت: موضوع ارتباط با جامعه نخبگان کشور، مورد توجه رهبر معظم انقلاب است که در دیدار اخیر هیئت دولت با ایشان، بر آن تأکید فرمودند.

وی سپس با بیان اینکه این موضوع مورد تأکید رئیس‌جمهور نیز هست، افزود: همه دستگاه‌ها از جمله سازمان برنامه و بودجه کشور با توجه به وظایف و مأموریت‌های مهمی که برای آن تعریف شده است، باید با تعامل و هم‌اندیشی با اندیشمندان از نحله‌های مختلف فکری، از نظرات، دیدگاه‌ها و آرای آنان برای اصلاح رویه‌ها، تصمیم‌ها و سیاست‌ها، بیشتر بهره بگیرند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور سپس افزود: در این راستا، تاکنون دو نشست هم‌اندیشی و تبادل نظر با جامعه نخبگانی در سازمان برنامه و بودجه کشور حول موضوع‌های اقتصادی برگزار کرده‌ایم که هدف ما، دریافت نظرات صاحب‌نظران و فعالان اقتصادی کشور درباره عملکرد دو سال گذشته دولت و همچنین پیشنهاد‌های مربوط به دو سال پیش رو است.

منظور در ادامه از اولویت داشتن رشد اقتصادی بر سایر مسائل برای سازمان برنامه و بودجه کشور خبر داد و گفت: با توجه به کم‌رشدی دهه گذشته، دولت موفق شده در دو سال گذشته، قدم‌های خوبی را برای افزایش رشد اقتصادی در کشور بر دارد که این سیاست همچنان ادامه خواهد یافت.

وی با اشاره به‌ضرورت تحقق شعار سال، افزود: تثبیت اقتصادی و کنترل تورم نیز اهمیت زیادی برای دولت و سازمان برنامه و بودجه کشور دارد؛ اما از دو موضوع رشد اقتصادی و کنترل تورم، موضوع رشد اقتصادی حائز اهمیت بیشتری بوده و مسیر سخت‌تری نیز برای افزایش آن در پیش داریم.

معاون رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های تولیدی بلااستفاده زیادی در اقتصاد کشور وجود داشت که دولت سیزدهم موفق شد در دو سال گذشته به‌خوبی از آن‌ها استفاده کرده و در دو سال گذشته، رشد اقتصادی سالانه ۴،۸ درصدی را بر اساس گزارش مرکز آمار ایران ثبت کند.

منظور سپس با بیان اینکه برای ثبت رشد اقتصادی بالای ۵ درصد در کشور، نیاز به انسجام بیشتری در سیاست‌ها و برنامه‌ها هست، افزود: مسئله مهم در رشد اقتصادی، فعال‌کردن ظرفیت‌ها و افزایش بهره‌وری اقتصادی است. با توجه به محدودیت‌های سرمایه‌گذاری، اگر تمرکز بیشتری بر ارتقای بهره‌وری داشته باشیم، راه برای رسیدن به نرخ رشد بالا هموار می‌شود. رشد بهره‌وری، مستلزم اصلاحات ساختاری و فرایندی در کنار اصلاحات قیمتی سنجیده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در ادامه گفت: در موضوع کنترل تورم با توجه به سیاست کنترل نقدینگی و ترازنامه بانک‌ها، توفیقات خوبی در حال حاصل‌شدن است که استمرار آن نیاز به تداوم انضباط اقتصادی در کشور دارد. با مدیریت تقاضای ارز و آزادسازی برخی منابع ارزی، طرف عرضه نیز در بازار ارز کنترل شده و بازار مبادلات ارز و طلا، کارکرد‌های خوبی را از خود نشان می‌دهد؛ هرچند بازار ارز همچنان نیاز به مراقبت زیادی دارد که دچار تکانه‌های جدید نشود.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه گفت: توزیع عادلانه درآمد، کاهش فقر و افزایش رضایت عمومی، از رویکرد‌های مهم دولت است و برنامه‌ریزی‌های خوبی در لایحه برنامه هفتم توسعه صورت گرفته است.

منظور در ادامه مشارکت عمومی – خصوصی را یکی از حلقه‌های مفقوده در نظام برنامه‌ریزی برشمرد و گفت: با وجود اصراری که بر فعال‌شدن طرح‌های مشارکتی وجود داشته، اما سازوکاری که جذابیت لازم را در این بخش ایجاد کند، به‌صورت مؤثر وجود نداشته است.

وی با بیان اینکه فعال‌سازی این سازوکار و تعیین ساختار مخصوص برای آن، در دستور کار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته است، افزود: امسال تلاش می‌کنیم تعدادی از طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام را در قالب مشارکت عمومی – خصوصی پیش ببریم. مشوق‌های قانونی خوبی در این بخش وجود دارد که باید بیشترین استفاده را از آن‌ها ببریم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور سپس از فعال‌شدن مجدد کمیته تخصیص در سازمان با حضور نمایندگان دستگاه‌های مرتبط از جمله وزارت امور اقتصادی و دارایی خبر داد و گفت: هم در قالب این کمیته و هم در قالب شورای پول و اعتبار و شورای اقتصاد، گفتگو‌ها و هماهنگی‌های اقتصادی بین سازمان برنامه و بودجه، وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی به‌عنوان ارکان اقتصادی دولت، به‌خوبی در جریان است و تقویت هم خواهد شد.

معاون رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود، اصلاحات ساختاری در نظام بودجه‌ریزی را یکی از مهم‌ترین برنامه‌های سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد و گفت: اگرچه با وجود تأکید‌ها و الزامات برنامه‌ای، این موضوع مهم به نقطه مطلوب نرسیده، اما به‌صورت جدی در دوره مدیریت جدید سازمان برنامه و بودجه، اصلاحات ساختاری در نظام بودجه‌ریزی را پیگیری خواهیم کرد. در اصلاح ساختار بودجه، شرکت‌های دولتی یکی از نقاط کانونی هستند و به‌صورت ویژه بررسی خواهند شد. برخی از شرکت‌ها در حوزه منابع اولیه مثل نفت، گاز و معادن، با وجود اقدامات ارزنده دوره اخیر، همچنان به شفاف‌سازی نیاز دارند. رابطه دولت با این‌گونه شرکت‌ها، نیاز به بازنگری اساسی و تنظیم مجدد دارد تا حقوق دولتی به‌خوبی و به‌صورت کامل استیفا شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور سپس گفت: در اصلاح ساختار بودجه، باید بودجه‌ها مبتنی بر برنامه‌های توسعه کشور باشد؛ در حالی‌که بودجه‌های فعلی، ترجمان برنامه نیستند. عدم توازن بودجه‌ای در بین استان‌ها، دستگاه‌ها و بخش‌ها، نیاز به اصلاح جدی دارد. بودجه ابزار مهم دولت در برقراری عدالت و توازن بین مناطق، بخش‌ها و دستگاه‌های اجرایی است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور سپس با دعوت از جامعه نخبگانی کشور برای مطالعه و ارائه پیشنهاد‌های علمی و دقیق و قابل‌اجرا در زمینه‌هایی مانند اصلاح قیمت انرژی، آمایش سرزمین، توسعه همه‌جانبه، اصلاح ساختار بودجه و سایر موضوع‌های مهم اقتصادی کشور، از استمرار برگزاری این نشست‌ها در آینده با دستور کار‌های مشخص خبر داد.

در این نشست، جمعی از نخبگان، صاحب‌نظران و فعالان اقتصادی نیز به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند. چ «محمد نعمتی»، اقتصاددان؛ «محمدجواد توکلی»، رئیس پژوهشکده امور اقتصادی وزارت اقتصاد؛ «روح‌الله ابوجعفری»، مشاور معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری؛ «همت قلی‌زاده»، معاون صندوق ملی مسکن وزارت راه و شهرسازی؛ «مهدی موحدی بک‌نظر»، رئیس مرکز تنظیم مقررات، نظام پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی؛ «سید مهدی پاک‌ذات»، رئیس مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری؛ «محمد آتشک»، مشاور معاون توسعه مدیریت و امور مجلس سازمان برنامه و بودجه کشور؛ «سعید حسن‌زاده»، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علم و صنعت ایران؛ «حسن چنارانی»، رئیس امور هماهنگی و تلفیق بودجه و «سعید شوال‌پور»، معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه کشور، از حاضران در این نشست بودند که به طرح نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۳
2
41
دست از این تیتر های فریبنده بردارید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۳
3
42
افزایش قیمت از اول سال برای مثال رنگ مو ( که این آقا هم ظاهرا مصرف کننده اش است) چند در صد دوباره افزایش یافته است.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۳
3
62
آقای منظور حقوق درسال یک بار افزایش پیدا می کند.پس تورم باید درسال یک بار آفیش پیدا کند درصورتی که تورم ساعتی افزایش پیدا می کند.شما یی که از هیچ چیز خبر ندارد وهیچ کاری بلد نیستد .وضع کشور ازاین بدتر خواهدشد کجا تورم کاهش پیدا کرده است.شما از هیچز خبر ندارد هیچی بلد نیستید.چون بیساودترین دولت دراین ۴۴سال همین دولت سیزدهم است...
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۳
3
56
بودجه همسانسازي بازنشستگان تصويب شده بود كه تا كنون اجرا نشده در ضمن طبق قانون ، حقوقها بايد برابر نرخ تورم افزايش يابد كه اين هم اجرا نشده. خجالت نميكشيد، سير از گشنه خبر ندارد. استعفاء بده برو.
حسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۳
0
47
میخوام چیزی نگم نمیزارن!!اگه بحث افزایش حقوق نمایندگان یا ...... باشه اول سال که هیچ،،شما نصفه شب جلسه تشکیل میدین اما برا مردم شما خیلی قشنگ قانون مدار میشین،،ای کاش روزی انتخاب مدیران نیز قانون مدار بشه تا شاهد امثال شما نباشیم.
حق الناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۳
1
58
سیر رو چه به حال گرسنه معلوم نیست چه حقوق نجومی میگیره دیگران براش مهم نیستند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۳
1
47
سلام تورم واقعی بالای 60درصد شده، اونوقت افزایش حقوق کارمندان 20 درصد عجب عدالتی داریم، خواهشان بازنگری کنید در افزایش حقوق ها، طبق قانون حقوق ها باید بر اساس تورم واقعی افزایش پیدا کند. خواهشان رسیدگی بفرمایید ممنون
بازنشسته
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۳
1
52
بی خودی صحبت می‌کند افزایش حقوق ندارید لااقل همسان‌سازی را اجرا کنید ملت ایران را آواره وسرگردان کردید ما مردم این آب وخاکیم ۳۰سال جوانی وعمر خودمان را هدر دادیم که حالا سر پیری راحت تر باشیم ولی حالا مانده ایم وسط چهار راه حقوق بخور نمیر . را چکار کنیم خرج خانه. پول دکتر ودارو. پول برق وگاز .اجاره مسکن. ویا.......
خداوند از شما ها نگذرد
حمید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۳
4
71
...من که اسفند رای نمیدم
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین