کد خبر: ۸۶۲۰۶۷
تاریخ انتشار : ۲۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۴

عکس| سفر رهبر کره شمالی به روسیه؛ کیم چه با خود به خانه برد؟

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی روز یکشنبه سفر شش روزه‌اش را به روسیه خاتمه داد؛ سفری که به نگرانی‌ها در مورد احتمال همکاری مستقیم نظامی میان این دو کشور افزود.
عکس| سفر رهبر کره شمالی به روسیه؛ کیم چه با خود به خانه برد؟
آفتاب‌‌نیوز :

آقای کیم پس از مراسم خداحافظی، با قطار زرهی خود از منطقه پریمورسکی در شرق روسیه عازم کره شمالی شد. 

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی روسیه، او پس از این که در نخستین سفر برون‌مرزی خود در چهارسال اخیر روز سه‌شنبه وارد روسیه شد، با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور دیدار و از چند مکان نظامی و فناوری روسیه بازدید کرد. 

به گزارش رسانه‌های دولتی روسیه، آقای کیم پیش از عزیمت به کره شمالی از پردیس دانشگاه فدرال شرق دور در جزیره روسکی دیدار کرد و به تماشای آکواریم پریمورسکی، بزرگترین آکواریم روسیه رفت.

به گزارش خبرگزاری تاس روسیه، در هنگام عزیمت رهبر کره شمالی، فرماندار منطقه پرمورسکی به او یک جلیقه ضد گلوله و چند فروند پهپاد شامل پنج پهپاد تهاجمی و یک پهپاد جاسوسی گرانیوم-۲۵ هدیه داد.

عکس| سفر رهبر کره شمالی به روسیه؛ کیم چه با خود به خانه برد؟

به گزارش رسانه دولتی کره شمالی، آقای کیم در مراسم خداحافظی «قدردانی صمیمانه» خود را نسبت به رئیس جمهوری روسیه ابراز کرد. 

سفر کیم جونگ اون به روسیه و دیدار چهارشنبه او با ولادیمیر پوتن نشان‌دهنده همسویی اهداف این دو کشور در مواجهه با غرب بود. بنابر اظهارات مقامات ایالات متحده و کره جنوبی، پیونگ‌یانگ قادر است در ازای فناوری تسلیحاتی پیشرفته روسیه در جهت جاه‌طلبی‌های هسته‌ای آقای کیم، مهمات مورد نیاز مسکو در جنگ با اوکراین را تامین کند. 

آقای کیم روز شنبه، یک روز پس از بازدید از کارخانه تولید پرقدرت‌ترین جنگنده‌های روسی در کامسامولسک بر آمور، با سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه در فرودگاهی نزدیک ولادی‌وستوک دیدار و از بمب‌افکن‌های استراتژیک و هواپیما‌های جنگی روسیه بازدید کرد. 

همه هواپیما‌های روسی از جمله بمب‌افکن‌های تی‌یو-۱۶۰، تی‌یو-۹۵ و تی‌یو-۲۲ که برای رهبر کره شمالی به نمایش گذاشته شد، در جنگ با اوکراین استفاده شده و قابلیت حمل و پرتاب موشک‌های کروز را دارند. 

در این دیدار آقای شویگو و سرگی کوبیلاش، فرمانده نیرو‌های بمب‌افکن دوربرد روسیه اظهار داشتند که هواپیمای تی‌یو-۱۶۰ اخیرا قادر به حمل و پرتاب موشک‌های کروز با برد بیش از شش‌هزار و ۵۰۰ کیلومتر شده است. 

عکس| سفر رهبر کره شمالی به روسیه؛ کیم چه با خود به خانه برد؟

سرگی شویگو، در ماه ژوئیه نیز در سفری کم‌سابقه به کره شمالی در دیدار با رهبر این کشور موشک‌های ابرصوت کینژال، جدیدترین موشک‌ها تولید روسیه را که توسط جنگنده‌های میگ ۳۱ حمل و در جنگ اوکراین استفاده شده‌اند، به او معرفی کرد. 

کیم جونگ اون و وزیر دفاع روسیه روز شنبه پس از بازدید از بمب‌افکن‌ها در سفر به ولادی‌وستوک از ناوچه دریاسالار شاپوشنیکوف بازدید کردند. نیکولای یومنوف، فرمانده نیروی دریایی روسیه راجع‌به قابلیت‌ها و تسلیحات این قایق از جمله توانایی آن برای حمل و پرتاب موشک دور‌برد کالیبر، توضیحاتی را برای رهبر کره جنوبی ارائه کرد. 

به گزارش رسانه‌های کره شمالی، وزیر دفاع و فرماندهان عالی‌رتبه نیروی هوایی و دریایی این کشور در بازدید روز شنبه آقای کیم را همراهی می‌کردند. 

کیم جونگ اون و وزیر دفاع روسیه پس از صرف ناهار در رابطه با فضای امنیتی منطقه و «اقدامات عملی در راستای تقویت هماهنگی و همکاری استراتژیک و تاکتیکی قوای نظامی» به تبادل نظر پرداختند. 

به نظر می‌رسد بازدید‌های آقای کیم منعکس کننده خواست‌های او از ولادیمیر پوتین در قبال ارائه مهمات مورد نیاز زرادخانه روسیه در جنگ فرسایشی با نیر‌های اوکراینی است. 

همچنین، به نظر می‌رسد دیدار آقای کیم با ولادیمیر پوتین در پایگاه فضایی اصلی روسیه نمایان‌گر علاقه او به کمک‌گرفتن از روسیه در جهت دستیابی به فناوری فضایی و موشکی پیشرفته است. 

به گفته کارشناسان، همکاری نظامی این دوکشور می‌تواند در جهت نوسازی ناوگان هوایی ارتش کره شمالی به کارگرفته شود. در حال حاضر هواپیما‌های جنگی این نیرو‌ها متعلق به دهه ۱۹۸۰ و تولید اتحاد جماهیر شوروی هستند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین