کد خبر: ۸۶۲۱۲۳
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
تاریخ انتشار : ۲۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۲
نمایندگان در جریان تعیین زمان اجرای آزمایشی لایحه عفاف و حجاب چه گفتند؟

مجلس با اجرای «لایحه عفاف و حجاب» به مدت ۳ سال موافقت کرد+متن کامل لایحه

مجلس شورای اسلامی با اجرای آزمایشی «لایحه عفاف وحجاب» به مدت ۳ سال موافقت کرد.
مجلس با اجرای «لایحه عفاف و حجاب» به مدت ۳ سال موافقت کرد+متن کامل لایحه
آفتاب‌‌نیوز :

نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۲۹ شهریور) مجلس شورای اسلامی و در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه یک فوریتی حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب (حمایت از سلامت اجتماعی) با اجرای آزمایشی ۳ سال این لایحه با ۱۵۲ رأی موافق، ۳۴ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع موافقت کردند.

فصل اول- کلیات

ماده ۱- خانواده به عنوان کانون اصلی، رشد تعالی و آرامش، انسان در برابر فرد و جامعه، اصالت دارد و هر رفتار، در فضای حقیقی یا مجازی از قبیل، برهنگی بی حجابی بدپوششی در غیر حریم خصوصی و تبلیغ یا ترویج اموری که منجر به برهم زدن آرامش زن و مرد در خانواده گسترش طلاق و آسیب‌های اجتماعی و کاهش ارزش خانواده شود، نقض بند‌های (۱) و (۷) اصل سوم (۳) و اصل دهم (۱۰) قانون اساسی است و مطابق احکام این قانون و سایر قوانین ممنوع می‌باشد.

ماده ۲- ایجاد هماهنگی، تدبیر پیشبینی سازوکار لازم و نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها و نهاد‌ها و اشخاص حقوقی که در این قانون و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه عفاف و حجاب برای آن‌ها تکلیف مشخص شده بر عهده وزارت کشور است که با استفاده حداکثری از همه ظرفیت‌ها امکانات، منابع و تشکل‌های غیر دولتی و مردمی و تشکیل ستاد هماهنگی و راهبری اجرای مصوبه عفاف و حجاب اقدام می‌نماید و گزارش آن را ابتدای آبان ماه هر سال به شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی ارائه می‌کند.

تبصره ۱- ستاد هماهنگی و راهبری اجرای مصوبه عفاف و حجاب با عضویت بالاترین مقام دستگاه‌های مذکور در فصل سوم این قانون و دو نفر از نمایندگان عضو کمیسیون قضائی و حقوقی و فرهنگی (هر کمیسیون یک نفر) مجلس شورای اسلامی به انتخاب مجلس به عنوان ناظر) تشکیل می‌شود.

تبصره ۲- دستگاه‌های فصل سوم این قانون که ذیل قوه مجریه نیستند از جمله نیرو‌های نظامی و انتظامی و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با إذن مقام معظم رهبری موظف به همکاری با ستاد میباشند. تبصره ۳ دستگاه‌های اجرایی و نهاد‌های مذکور در این، قانون مکلفند گزارش عملکرد سالانه خود را تاابتدای مهرماه هر سال به وزارت کشور ارائه دهند.

تبصره ۴- رئیس مجلس شورای اسلامی مکلف، است هر سال یک جلسه علنی مجلس را در اجرای ماده (۱۰۷) قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به ارائه گزارش موضوع این ماده اختصاص دهد.

تبصره ۵ - قوه قضائیه از شمول حکم این ماده مستثنی است.

متن کامل لایحه عفاف و حجاب را اینجا بخوانید.

قالیباف: قوه قضائیه موافقت خود را با لایحه عفاف و حجاب اعلام کرده است

محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز (چهارشنبه، ۲۹ شهریور) مجلس شورای اسلامی و پس از تعیین مهلت اجرای آزمایشی قانون عفاف و حجاب در پاسخ به تذکر جلیل رحیمی جهان‌آبادی گفت: از زحمات همه نمایندگان بویژه کمیسیون‌های قضایی و حقوقی و فرهنگی برای بررسی کارشناسی لایحه عفاف و حجاب قدردانی می‌کنم. این لایحه با هماهنگی قوه قضائیه در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت و به تصویب رسید. قوه قضاییه موافقت خود را به صورت کتبی نسبت به این لایحه اعلام کرده است.

پیش از صحبت قالیباف، جلیل رحیمی جهان‌آبادی در تذکری گفت: قوه قضاییه مخالف این لایحه بوده و در اجرای این لایحه با مشکل مواجه خواهد شد.

نمایندگان در جریان تعیین زمان اجرای آزمایشی لایحه عفاف و حجاب چه گفتند؟

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان تعیین زمان اجرای آزمایشی لایحه عفاف و حجاب به بیان نظرات خود پرداختند.

در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۲۹ شهریور) مجلس شورای اسلامی و در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه یک فوریتی حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب (حمایت از سلامت اجتماعی)، حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی گزارش این لایحه را قرائت کرد. در ادامه نمایندگان پیشنهاداتی درباره مدت زمان اجرای آزمایشی آن دادند.

پیشنهاد کمیسیون قضایی و حقوقی اجرای آزمایشی لایحه عفاف و حجاب برای ۳ سال است

حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی در دفاع از لایحه یک فوریتی حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب (حمایت از سلامت اجتماعی) گفت: پس از بررسی‌های متعدد کارشناسی در کمیسیون قضایی و حقوقی مدت اجرای آزمایشی این قانون سه سال تعیین شد اکنون نیز برای تصویب مدت اجرای آزمایشی این قانون صحن مجلس شورای اسلامی تصمیم گیری می‌کند و سپس گزارش کمیسیون به شورای نگهبان رفته و منتظر نظر شورای نگهبان خواهیم بود.

وی ادامه داد: لایحه‌ای که دولت از طریق قوه قضاییه به مجلس تقدیم کرد حدودا ۱۵ ماده داشت. در این لایحه مباحث فرهنگی لحاظ نشده بود حدودا ۳۵ ماده تحت عنوان مباحث فرهنگی در آن گنجانده شد و برای دستگاه‌های اجرایی نیز در جهت فرهنگ سازی و مقابله با جنگ روانی دشمن اقداماتی پیش‌بینی شده است.

وی در ادامه اظهار کرد: این لایحه اکنون دارای پنج فصل است، فصل اول کلیات می‌باشد فصل دوم وظایف عمومی دستگاه‌های اجرایی را تعیین می‌کند، فصل سوم تکالیف اختصاصی دستگاه‌های اجرایی مانند صداوسیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را تعیین می‌کند و فصل چهارم نیز وظایف عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی مطرح شده است و در فصل پنجم نیز جرائم و تخلفات پیش‌بینی شده که حدود ۳۵ ماده در اینجا گنجانده شده است. همه دستگاه‌ها مکلف هستند که با جرائم موضوع این ماده را پیگیری کرده و پرونده آن را به دستگاه قضایی ارجاع دهند. در این فصل برای افراد شاخص مجازات‌های خاصی در نظر گرفته شده است و افرادی که در فضای مجازی و غیرمجازی مرتکب تخلف می‌شوند مجازات‌هایی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: برای همه سازمان‌ها و صاحبان حرفه و مشاغل نیز تکالیفی پیش بینی شده و همه مکلف هستند همکاری لازم را در بحث رعایت عفاف و حجاب به عمل بیاورند. مطبوعات و خبرگزاری‌ها نیز نمی‌توانند با اشخاصی که به دلیل ارتکاب هر کدام از جرائم موضوع این ماده پرونده آن‌ها در حال رسیدگی است همکاری کنند.

غضنفرآبادی در ادامه تاکید کرد: اکنون صرفا مجلس شورای اسلامی در خصوص مدت اجرای آزمایشی این قانون تصمیم گیری می‌کند سپس این لایحه به شورای نگهبان می‌رود و منتظر نظر شورای نگهبان خواهیم ماند سپس نظرات شورای نگهبان نیز در کمیسیون قضایی و حقوقی بررسی می‌شود و باز به شورای نگهبان ارسال می‌شود.

محمدتقی نقدعلی در پیشنهادی در خصوص مدت اجرای این لایحه از ۳ سال به ۵ سال گفت: این لایحه عمدتاً قضایی بود و کمیسیون قضایی و حقوقی نیز مکرراً نظراتی را از ریاست محترم قوه قضائیه دریافت کرده و بیشتر جا‌ها امکان اعمال نظر به دلیل نقطه نظرات ریاست قوه قضائیه موجود نبود. از طرفی نیز زمانی که این لایحه به تصویب رسیده و به شورای نگهبان برسد بعد از اعمال نظر شورای نگهبان این امکان وجود دارد که نقطه نظرات گروه‌های ایمانی در خصوص این لایحه نیز مجدد مورد بررسی قرار گیرد.

نماینده خمینی شهر در مجلس ادامه داد: در خصوص پیشنهاد ۵ سال نیز عمدتاً نظر کمیسیون بر این بود که این لایحه برای ۵ سال اجرایی شود چرا که برای یافتن نقاط قوت و ضعف این قانون نیاز است که ۵ سال به صورت آزمایشی اجرایی شود و از نمایندگان تقاضا دارم که با آن موافقت کنند.

شایان ذکر است نمایندگان مجلس با پیشنهاد نماینده خمینی‌شهر در خصوص اجرای آزمایشی این لایحه از ۳ سال به ۵ سال مخالفت کردند.

علیرضا سلیمی نماینده محلات و دلیجان پیشنهاد اجرای آزمایشی آن طی ۴ سال را مطرح کرد و گفت: ۴ سال دیگر، مصادف با سال آخر مجلس دوازدهم است و نمایندگان به پختگی و نخبگی رسیده اند، با توجه به این نکته مسائل و مشکلات و چالش‌ها نیز در ۴ سال شناسایی می‌شود.

همچنین محمدرضا صباغیان بافقی نماینده مهریز و بافق و بهاباد و خاتم و ابرکوه نیز پیشنهاد اجرای آزمایشی یکساله این لایحه را مطرح کرد و گفت: حجاب دغدغه تمام مردم بوده و افراد بی حجاب نیز با مسئله حجاب مشکلی ندارند. از سوی دیگر وضعیت موجود کشور مناسب نبوده و کسی نیز رضایت ندارد. باید در اجرای قانون همه شرایط دیده شود. ما شرایط سخت اقتصادی داریم و طی دو دهه اخیر کمتر سالی بوده که با این مشکل مواجه نبوده باشیم. همه بحران‌ها به غرب باز نمی‌گردد.

لازم به ذکر است که نمایندگان با پیشنهاد‌های مطرح شده از سوی سلیمی و صباغیان نیز مخالفت کردند. در نهایت پیشنهاد کمیسیون به رای گذاشته شد که نمایندگان با اجرای لایحه عفاف و حجاب به مدت ۳ سال موافقت کردند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
انتشار یافته: ۱۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
12
51
مشکل مملکت حل شد
دزدی ، اختلاس ، حیف میل اموال دولتی ، اجرای پروژه‌های بی‌کیفیت و غیر کارشناسی آزاد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
11
43
اجرا کنید و پای عواقب آن هم بایستید . ده نفر بای ۸۵ میلیون نفر قانون نوشتند .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
48
14
درستش اینه
در مسائل مشابه باید معروف ملاک عمل باشد
بالمعروف

کار درستی کرده اند قرآن کریم هم در این گونه موارد معروف را ملاک و سنجه قرار داده است
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
6
54
شرایط کشور دیگه هیچ‌وقت به قبل از شهریور ۱۴۰۱ برنمیگرده
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
3
43
میشه مجلس فکری هم برای امنیت مردم بکنه بنده مال باخته شدم و در این مدت که به آگاهی میرم هر روز تعداد بیشماری مال باخته میبینم که بر قبلی ها اضافه میشن حتی در یک منطقه روزی چندین ماشین و موتور سرقت میشه ولی ماموران خیلی خون سرد به قضیه رشد فزاینده سرقتها میگن نیرو نداریم !!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
53
11
امیدوارم برای کامل شدن تنبیه فرد بی حجاب شلاق هم زده بشه تا دیگه به طور کامل بی حجابی رو کنار بزاره
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
6
49
شده تصمیمی بگیرید که ملت ذی نفع باشه.؟؟؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
44
7
بنظر میاد اصلاح طلبان از دین و احکام دینی عدول فرموده اند!!!!صحبت از حجاب وعفاف است افتاب عکس بی حجابی گذاشته است.
بهنام
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
33
8
... با این عکس تیتر خبرتون
کلا آفتاب جز دروغگویی و...کار دیگه‌ای نداره
ناشناس
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۰۱:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
4
52
این کارها متاسفانه بر التهاب جامعه اثر منفی خواهد گذاشت . و گویا هیچ به فضای آینده نمی اندیشند .
التماس تفکّر ....
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین