کد خبر: ۸۶۲۳۱۹
تاریخ انتشار : ۳۰ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۲

نکاتی مهم درباره بیماری‌های کلیوی

یک پزشک عمومی و کارشناس بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نکاتی مهم در خصوص بیماری‌های کلیوی و راه‌های پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها را مطرح کرد.
نکاتی مهم درباره بیماری‌های کلیوی
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر «فلوریا انفرادی» با بیان این که کلیه‌ها دارای وظیفه بسیار مهمی در بدن هستند، افزود: تصفیه خون از مواد زاید، وظیفه اصلی کلیه هاست به این نحو که خون خارج شده از قلب از طریق شریان‌ها وارد کلیه ها، فیلتر و مواد زاید آن از طریق ادرار دفع می‌شود. وی با بیان این که بیماری‌های کلیوی دارای عوامل متعددی هستند، اضافه کرد: بخشی از بیماری‌های کلیوی که بیشترین آمار این بیماری‌ها را تشکیل می‌دهند بیماری‌های مرتبط با دیابت و فشار خون کنترل نشده هستند که به مرور زمان اثرات سوئی بر کلیه دارند و کارکرد آن را دچار اشکال می‌کنند و چنان چه بیمار به اصلاح و تغییر شیوه و سبک زندگی اقدام نکند یا تحت درمان نباشد در نهایت منجر به دیالیز یا پیوند کلیه می‌شود.

وی با اشاره به موارد محافظتی از عملکرد کلیه ها، اظهارکرد: توجه به تغذیه یکی از این نکات است و امروزه مصرف مواد غذایی فراوری شده، شور و آماده بسیار متداول شده در حالی که متاسفانه نمک غذای آماده بسیار بالاست و موجب دفع بالای نمک توسط کلیه و آسیب به آن می‌شود.

دکتر «انفرادی» با بیان این که از طرفی مصرف زیاد نمک منجر به پرفشاری خون می‌شود، یادآور شد: این پرفشاری خون هم موجب آسیب به کلیه‌ها می‌شود. وی افزود: دیابت هم منجر به بیماری‌های کلیوی می‌شود و اگر رژیم غذایی اصلاح نشود موجب فشار زیاد به کلیه و نارسایی‌های کلیوی می‌شود.

وی کشیدن سیگار و مصرف بی رویه دارو‌ها به ویژه مسکن‌ها را از دیگر دلایلی ذکر کرد که می‌تواند اثرات سوئی بر کلیه‌ها داشته باشد. دکتر «انفرادی» با بیان این که ورزش می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های کلیوی بسیار موثر باشد، خاطرنشان کرد: چاقی و بالا بودن چربی خون نیز آسیب زاست.

وی توصیه کرد: مصرف آب کافی، میوه‌ها و سیزیجات بسیار مفید است و باید توجه داشت مصرف چای و قهوه نمی‌تواند جایگزین آب شود و چنان چه این دو نوشیدنی با غلظت بالا مصرف شوند منجر به دفع آب از بدن می‌شوند، بنابراین بهترین نوشیدنی برای کلیه، آب معمولی است. این پزشک تصریح کرد: افراط در مصرف دمنوش‌ها و دارو‌های گیاهی به دلیل دارا بودن برخی املاح می‌توانند به مرور زمان به کلیه‌ها آسیب بزنند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین