کد خبر: ۸۶۲۹۹۰
تاریخ انتشار : ۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۰
از ایران دعوت می‌کنیم به همکاری خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه دهد

گروسی: هنوز برخی مسائل حل‌نشده با ایران باقی مانده است

دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست سالانه آژانس در وین مدعی شد که با توجه به قوانین "ان‌پی‌تی" هنوز یک‌سری مسائل حل‌نشده با ایران باقی مانده است.
گروسی: هنوز برخی مسائل حل‌نشده با ایران باقی مانده است
آفتاب‌‌نیوز :

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست شصت و هفتمین نشست سالانه کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین درباره همکاری‌ها با ایران مدعی شد: در بحث ایران من همچنان به شورای حکام هم گزارش داده‌ام و اعلام کردم که طرف ایرانی می‌گوید که پایبند به اصول آژانس است، اما با توجه به قوانین ان‌پی‌تی هنوز یک‌سری مسائل حل‌نشده با ایران باقی مانده است.

وی همچنین گفت: از ایران دعوت می‌کنیم که به همکاری خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه دهد، انتظار پیشرفت بیشتری داشتیم و خواستار همکاری کامل ایران هستیم.

گروسی همچنین پس از این نشست در کنفرانس خبری خود در خصوص برنامه هسته‌ای ایران گفت: یک پیشرفت‌های دوجانبه‌ای با طرف ایرانی داشتیم، اما در بخش هسته‌ای باید یک‌سری شفافیت‌ها ایجاد شود، نمی‌شود که ایران از طرف خودش و ما از طرف خودمان صحبت کنیم و هرکسی حرف خودش را بزند. من فکر می‌کنم که اگر بخواهیم به شفافیت و همکاری دوجانبه دست پیدا کنیم من باید کار خودم را و طرف ایرانی هم کار خودش را انجام دهد، طبق گزارش‌ها ما مسائل زیادی را با ایران داریم، بحث برجام و چگونگی همکاری ایران وجود دارد.

گروسی علاوه بر این گفت: دستیابی به درک دقیقی از برنامه هسته‌ای ایران بدون ویدئو‌های دوربین‌های نظارتی ضبط‌شده در ۲ سال و نیم گذشته ممکن نخواهد بود.

دبیرکل آژانس ادامه داد: وقتی شما به پیش‌نویس و یا بیانیه نگاه می‌کنید یک‌سری نقاط خالی و ابهاماتی وجود دارد، ما باید به یک فهم مشترک برسیم و وقتی ما اطلاعات نداشته باشیم نمی‌توانیم گزارش درست دهیم، امیدواریم که به اطلاعات از سوی ایران دست پیدا کنیم.

پیشتر نیز محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص بدعهدی ها‌ی غربی‌ها در خصوص برجام گفته بود: دولت‌های اروپایی نمی‌توانند انتظار داشته باشند ما برجام را اجرا کنیم و آن‌ها تعهداتشان را انجام ندهند، مبنای ما قانون اقدام راهبردی است و تا زمانی که تحریم‌ها رفع نشود و تعهداتشان را عمل نکنند همین روند ادامه دارد. موارد پادمانی به ۲ تا کاهش یافته است و روشنگری کردیم و مدارک زیادی را به آژانس دادیم، ولی مواجه با دشمنی هستیم.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین