کد خبر: ۸۶۳۲۸۶
تاریخ انتشار : ۰۵ مهر ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۴

سکوت پنج هفته‌ای بانک‌ها شکست

طبق داده‌های بانک مرکزی در این هفته ۱.۴ همت از اوراق دولتی به حراج گذاشته شده و ۶ همت هم در بورس به شکل مستقیم به افراد حقیقی عرضه شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد سهم بانک‌ها از خرید اوراق بدهی دولتی پس از پنج هفته از حال صفر خارج شده است.
سکوت پنج هفته‌ای بانک‌ها شکست
آفتاب‌‌نیوز :

نهمین حراج اوراق بهادار دولتی در هفته منتهی به ۴ مهر امسال رقم خورده است. گزارش‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که بخشی بزرگی از مجموع اوراق فروش رفته در هفته اخیر، بر اساس عرضه این اوراق در پذیره‌نویسی بوده و توسط فعالان بازار سرمایه خریداری شده است.

انتشار اوراق بهادار یکی از روش‌های دولت‌ها برای تامین منابع مالی است. چند سال است که این روش تامین مالی، مورد استقبال واقع شده و بخش زیادی از کسری بودجه را پوشش داده است. در این روش دولت اوراق بهادار خود را به حراج می‌گذارد که توسط افراد حقیقی یا حقوقی خریداری می‌شود. در ازای خرید این اوراق، سود مشخصی تعریف شده که در بازه‌های زمانی مشخص به علت مشارکت خریداران در پروژه، پرداخت می‌شود. سپس در پایان سررسید نیز مابقی سود و قیمت اصل اوراق باید به خریداران بازگردانده شود.

نهمین حراج اوراق بهادار دولتی در آخر شهریور

پیرو همین موضوع گزارش نهمین سری حراج اوراق مالی دولتی ۱۴۰۲ در هفته منتهی به ۴ مهر در سایت بانک مرکزی منتشر شده است. داده‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که ارزش کل اوراق فروخته شده در هفته گذشته به شرکت‌های بورسی و بانک‌ها، حدود ۱.۴ همت بوده است. از این میزان اوراق فروخته شده، خریدار ۹۰۰ میلیارد تومان از اوراق، بانک‌ها و تقریبا ۵۸۰ میلیارد تومان توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری بورسی خریداری شده است. 

در مقایسه با هفته‌های گذشته که فعالیت بانک‌ها در این بازار شدیدا کاهش پیدا کرده و تقریبا به صفر رسیده بود، مشارکت هفته اخیر این دسته از مشتریان چشمگیر بوده است. 

اولین پذیره‌نویسی اوراق بهادار دولتی سال جاری در ۲۹ شهریور

بر اساس گزارش بانک مرکزی، در تاریخ ۲۹ شهریور اولین پذیره نویسی اوراق بهادار دولتی آغاز شد. اوراق پذیره نویسی شده نوعی اوراق هستند که افراد حقیقی می‌توانند اوراق دولتی را از طریق بورس کالا و بدون واسطه تهیه کنند. این اوراق پس از کشف قیمت و عرضه اولیه در بورس، قابل خرید و فروش می‌شوند. اصطلاحا به این بخش از اوراق بهادار فروش رفته دولت که قابل مبادله هستند، اوراق بهادار نقدی نیز گفته می‌شود. 

ارزش اوراق فروش رفته در پذیره‌نویسی در تاریخ مذکور ۶ همت به ثبت رسیده است. با توجه به اینکه ارزش کل اوراق فروش رفته در حراج نهم نیز تقریبا ۱.۴ همت رقم خورده است، مجموع ارزش اوراق فروش رفته در حراج و در پذیره‌نویسی به ۷.۴ همت می‌رسد.

به عبارت دیگر در هفته گذشته ۱۲ درصد از کل اوراق فروش رفته دولتی توسط بانک‌ها، کمتر از ۸ درصد توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری بورسی و تقریبا ۸۰ درصد آن توسط فعالان بازار سرمایه خریداری شده است.

شایان ذکر است پیش از این حجم پذیره نویسی اوراق بدهی دولتی در گزارش وزارت اقتصاد در مرحله هشتم به آن پرداخته شده بود. این در حالی است که بانک مرکزی این اقدام را در هفته جاری ثبت کرده است.

سکوت پنج هفته‌ای بانک‌ها شکست

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین