کد خبر: ۸۶۳۴۵۵
تاریخ انتشار : ۰۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۳
استاد دانشگاه تهران:

تفکرات انحرافی نتیجه فقر معیشتی و فرهنگی است

استاد دانشگاه تهران گفت: تفکرهای انحرافی و منتهی به خشونت بر دو استوانه فقر معیشتی و فقر فرهنگی بین جوامع اسلامی استوار بوده است و ما باید برای رفع آنها تلاش کنیم.
تفکرات انحرافی نتیجه فقر معیشتی و فرهنگی است
آفتاب‌‌نیوز :

حجت الاسلام والمسلمین «سید طه مرقانی خوئی» استاد دانشگاه تهران در وبینار سی و هفتمین کنفرانس وحدت اسلامی، ضمن تبریک ایام هفته وحدت، اظهار داشت: دو پدیده ترور و تروریسم معضل بزرگی را برای جهان و کشورهای اسلامی به وجود آورد. با بررسی این موضوع و ظهور و بروز آن به این نتیجه می رسیم که این تفکرهای انحرافی و منتهی به خشونت بر دو استوانه فقر معیشتی و فقر فرهنگی بین جوامع اسلامی استوار بوده است؛ یعنی کسانی که این امور را طراحی کرده بودند، پیاده نظام خودشان را در کشورهای اسلامی از بین کسانی انتخاب می کردند که یا نیاز مفرط مالی داشتند و یا به شدت در اثر ناآگاهی و بی اطلاعی از واقعیت علمی، در فقر فرهنگی به سر می بردند.

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، وی افزود: غیرمسلمان شیعه و سنی را با فجیع ترین روشها به قتل رساندند، نام اسلام را لکه دار کردند و مشکل جدی برای جهان به وجود آوردند. این دو پدیده برای ما مسلمانان از هر فرقه و مذهب این هشدار را دارد که ما باید به شدت در بالا بردن سواد و فرهنگ جامعه اسلامی کوشا باشیم و سعی کنیم که از میزان فقر معیشتی مسلمانان بکاهیم.

وی خاطرنشان کرد: این موضوع اختصاص به زمان ما ندارد، در واقعه کربلا هم عبیدالله از همین دو نقطه ضعف مسلمانان استفاده کرد و لشکر سی هزار نفری را در مقابل گروه اندک لشکر امام حسین (ع) قرار داد و امام و فرزندان و خاندان و اصحابش را به شهادت رساند.اینها در حقیقت ادامه راه خوارج بودند که در مقابل علی (ع) قد علم کردند و امام را در محراب عبادت به شهادت رساندند.

استاد دانشگاه تهران گفت:اگر امروز به فکر رفع فقر فرهنگی و ارتقای دانش نباشیم، قطعا گروه‌هایی چون القاعده و داعش در آینده هم تکرار خواهند شد. پیشنهاد من این است که ما هم در کشورهای اسلامی، سازمانی همانند یونسکو را به وجود بیاوریم و سعی کنیم برای بالابردن سطح دانش کودکان و نوجوانان جوامع اسلامی تلاش کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در این روزها ما خبر سوزندان قرآن و توهین به قرآن را از مهد فرهنگ تمدن یعنی سوئد می‌شنویم که توسط یک عراقی اتفاق می افتد، کسی که در لیست گروه مسلمانان است. این از نا آگاهی افراد است که تحت تأثیر کسانی قرار می‌گیرند که می خواهند جامعه اسلامی را به چالش بکشند؛ بنابراین ما باید در این کنفرانس و کنفرانس‌های آینده روی مشکل عموم مسلمانان، متمرکز شویم و راهکارهای عملی برای کشورهای اسلامی و جوامع اسلامی ارائه کنیم.

منبع: شفقنا
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین