کد خبر: ۸۶۳۷۶
تاریخ انتشار : ۱۸ فروردين ۱۳۸۸ - ۰۴:۵۲
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
طی نامه‌ای سرگشاده عنوان شد؛
تسليم تخلف نخواهيم شد
آفتاب‌‌نیوز :

آفتاب: مهدی کروبی طی نامه‌ای به اعضای شورای نگهبان نسبت به آنچه جانبداری قدیمی‌ترین عضو این نهاد از یکی از نامزدها عنوان کرده اعتراض کرده است. 

دبيرکل حزب اعتماد ملی و کانديدای انتخابات رياست جمهوری دوره دهم در این نامه تلویحا از آیت الله جنتی خواست تا از دبيری شورای نگهبان استعفا دهد و يک حزب سياسی تاسيس کند. 

متن کامل نامه کروبی  به اين شرح است:

اعضای محترم شورای نگهبان قانون اساسی 

فقهای بزرگوار و حقوق‌دانان گرامی 

با سلام و احترام 

جايگاه قانونی آن نهاد محترم در پاسداری از دين و قانون همواره به شورای نگهبان موقعيتی منحصربفرد داده است. اين شورا در قانون اساسی جمهوری اسلامی نهادی فرادست نهادهای ديگر تعريف شده که متناسب با شرايط علمی و دينی و اخلاقی لازم برای تصدی عضويت در شورا دارای قدرتی قانونی و نظارتی عالی به‌ويژه در انتخابات است. 

انتخابات به عنوان مجرای جمهوريت نظام از اين حيث تحت نظارت شورای نگهبان قرار گرفته که اين شورا به علت جايگاه فراجناحی و بی‌طرفی سياسی برآمده از قانون و مختصات اعضای خود به سلامت برگزار شود و در معرض ديدگاه فردی و جناحی قرار نگيرد. 

اين نقش به‌خصوص در انتخابات رياست‌جمهوری برجسته‌تر می‌شود چراکه اگرچه براساس قانون اساسی نظارت بر انتخابات مجلس به شورای نگهبان سپرده شده اما کيفيت آن را قانون مصوب مجلس تعيين می‌کند. اين در حالی است که نظارت بر انتخابات رياست‌جمهوری و ضمانت قانونيت آن کاملا برعهده شورای نگهبان است. بديهی است نقش شورای نگهبان در اين مورد حساس‌تر خواهد بود و از اين رو ناظران اين شورا بايد کاملا بی‌طرف باشند و از جايگاه قانونی آن پاسداری کنند و اين جز فلسفه وجودی ناظر نيست که ناظر جانبدار اصولا ناظر نيست، بازيگر است. 

اکنون در شرايطی که دو ماه و اندی به انتخابات مانده است و در موقعيتی که فضای جامعه ايران به ‌شدت سياسی و تحت تاثير انتخابات رياست‌جمهوری در ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ است متاسفانه از برخی اعضای شورای نگهبان رفتاری ديده می‌شود که ناقض جايگاه قانونی اين نهاد است. 

قديمی‌ترين عضو شورای نگهبان که در جايگاه دبيری آن هم نشسته است در جلسه‌ای که اخيرا برای ناظران اين شورا در انتخابات ۲۲ خرداد برگزار شده است به ستايش يکی از نامزدهای انتخابات (شخصی که هم‌اکنون رئيس‌دولت است) می‌پردازد و از سياست‌های او در محو فقر و تبعيض و محروميت‌زدايی تجليل می‌کند گرچه حتی در مضمون سخنان جناب آيت‌الله جنتی درباره آقای محمود احمدی‌نژاد اختلاف‌نظر وجود دارد اما مهمتر از آن، اصل و نفس جانبداری دبير شورای نگهبان از يکی از نامزدها آن هم در جلسه‌ناظران شورای نگهبان است که طبق قانون بايد بی‌طرف باشند. 

اين تخلف آشکار از جايگاه قانون شورای نگهبان درست در زمانی رخ می‌دهد که مقام معظم رهبری در سخنرانی مهم خود در آغاز سال جديد در مشهد مقدس بر بی‌طرفی همه نهادهای حکومتی در انتخابات ۲۲ خرداد تاکيد کرده‌اند و ميان رای شخصی و وظيفه قانونی نهادهای حکومتی تفکيک قائل شده‌اند. 

ممکن است گمان کنيم سخنان رهبری به گوش آيت‌الله جنتی نرسيده باشد و ايشان به علت طولانی بودن تعطيلات نوروز موفق به دريافت سخنان رهبری نشده‌اند، اما آيت‌الله جنتی در همان جلسه از اينکه رهبر انقلاب امسال را سال اصلاح الگوی مصرف ناميده‌اند سخن رانده‌اند و اين نشان می‌دهد که متاسفانه در برخورد با راهبردهای بيان شده توسط رهبری برخورد گزينشی و سليقه‌ای دارند. 

اگر جناب آقای جنتی از مقام عضويت در شورای نگهبان استعفا می‌دادند و در نقش رهبر يک حزب يا جناح سياسی اين‌گونه از نامزدی خاص تجليل می‌کردند نه‌تنها از مواضع ايشان انتقاد نمی‌کرديم بلکه از اينکه به رفتاری شفاف دست زده‌اند از ايشان تقدير می‌کرديم اما اکنون که قصد دارند شورای نگهبان را از نهادی قانونی به حزبی سياسی تغيير دهند اين حق را برای خود قائل هستيم که از سلامت انتخابات نگران باشيم. در واقع هنگامی که پير شورای نگهبان از نامزدی خاص در جمع ناظران دفاع می‌کند از ناظران جوان آن چه انتظاری می‌توان داشت که جز اين دريابند که بايد همان فرد خاص برنده انتخابات ۲۲ خرداد باشد؟ 

نمی‌دانم که آيا اعضای محترم شورای نگهبان به رسانه‌های بيگانه توجه دارند که تا چه اندازه، از اين سخنان سوء‌استفاده کرده و نه تنها شورای نگهبان که نظام را به جانبداری در انتخابات متهم کرده‌اند؟ آيا نبايد از حيثيت نظام در اين مورد دفاع کرد؟ 

شورای نگهبان برای اين تاسيس شده که اگر نهادی يا گروهی تخلفی را در انتخابات انجام داده به آن شکايت ببريم اکنون ما از جناب آقای جنتی دبير محترم شورای نگهبان به کجا شکايت بريم؟ 

بدين‌ترتيب چاره‌ای نمی‌ماند جز از آنکه از خود اعضای شورای نگهبان به‌ويژه آيات محترم آقايان مؤمن و يزدی بخواهم به جناب آقای جنتی تذکر داده شود و تاکيد می‌کنم که ورود به انتخابات به‌ويژه اين دوره مستلزم سختی‌های بسياری است که بخشی از آن به رقابت‌های درونی جناح‌ها و بخشی ديگر به جناح‌های سياسی مقابل باز می‌گردد. 

اينجانب در اين انتخابات و دوره گذشته از گروه‌های همسو و از مسوولين اجرايی و نظارتی بی‌مهری‌های بسياری ديده‌ام و تحمل کرده‌ام و با نقض حقوق قانونی و ناديده گرفتن آرای مردمی روبه‌رو بوده‌ام. لکن هشدار می‌دهم که با مشاهده هرگونه نشانه‌ای از تخلف و بی‌طرفی نهادهای اجرايی و نظارتی برخورد علنی می‌کنم و آن را با مردم و رهبری در ميان می‌گذارم و اجازه نمی‌دهم در حق کسانی که از رای خود استفاده می‌کنند اجحاف و ظلم شود. نتيجه انتخابات می‌تواند خلاف رای من تحقق يابد و هر کس که رای مردم را به دست آورد رئيس‌جمهور قانونی کشور است و ما نيز به رای مردم تمکين می‌کنيم اما تسليم تخلف نخواهيم شد. 

هشدار فقهای بزرگ و حقوقدانان گرامی شورای نگهبان به اعضايی که از جايگاه و حدود قانونی خود تجاوز می‌کنند پاسداری از جايگاه شورای محترم نگهبان است و پاسداری از جايگاه شورای نگهبان پاسداری از سلامت و آزادی انتخابات است.

با احترام
مهدی کروبی

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۰۲ - ۱۳۸۸/۰۱/۱۸
0
0
اي آقا چرا زياد داد و فرياد مي كني؟ اين قانوني است كه خودتان چهار سال رياستش را به عهده داشتيد!!! از سهمتان كم شده . . . نترسيد لااقل به شما مي رسند واي به روزگار ما تا بياييم يك حرف درست و حسابي ياد بگيريم و بزنيم برچسب امريكا رو پيشاني و طناب ... رو گردنمان.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۲۶ - ۱۳۸۸/۰۱/۱۸
0
0
مقصراصلی خود ایشان هستند ، اگرشب اعلام نتایج نخوابیده بودند الان رئیس جمهور بودند و خودشان انتخابات را برگزار می کردند و دیگر تقصیر را به گردن این و آن نمی انداختند.
ناشناس
|
CANADA
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۸۸/۰۱/۱۸
0
0
اگر یک آدم بیچاره که دستش تو این مملکت به جایی بند نیست یه تخلفی بکنه که چپقش تا آخر عمر چاق و روبراه خواهد بود که.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۸۸/۰۱/۱۸
0
0
کروبی و دیگر نامزدها خودشان را خیلی خسته نکنند. رئیس جمهور [...]تعیین شده است و مردم [...] را در صندوق می ریزند که نمایشی از دموکراسی نیز بر پا شده باشد. اگر عدالت انتخاباتی اجرا شود میر حسین شانس خواهد داشت در غیر این صورت نتیجه از همین الان معلوم است.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۴۲ - ۱۳۸۸/۰۱/۱۸
0
0
لله اگر آقای جنتی از جنابعالی تعریف و تمجید میکردند باز هم این نظر را داشتید ؟ایشان از مخلص ترین و بی ادعاترین خادمان این مملکت هستند حد خود را حفظ فرمایید ای شیخ اصلاحات
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۲۱ - ۱۳۸۸/۰۱/۱۸
0
0
اگر میر حسین این نامه را میداد جای تقدیر وتشکر داشت اما اقای کروبی ببار اولشان نیست که ازاین جور نامه ها به مسولان بلند پایه میدهند آن از نامه ای که ایشان بعد از خوتب عمیقشان در 4 سال پیش به رهبر دادند واین هم از این نامه
تقلا برای جمع کردن رای پیر اصلاحات همه را به خنده وا می دارد
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۸۸/۰۱/۱۸
0
0
مقصر اصلی عقب ماندگی اقتصادی و اجتماعی کشور شورای [...] است. شخص جنتی کلا آدم جناحی است و [...] اینکه در شورای نگهبان باشد را ندارد
یک شهروند ایرانی
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۱۳ - ۱۳۸۸/۰۱/۱۸
0
0
جناب آقاي كربي حق با جنابعاليست هيچ مقامي نبايد از مقام و موقيت خود استفاده غير قانوني بكند ولي همانطور كه جنابعالي و همه ملت شريف ايران مستحضر هستند فعلا قدرت دست عده اي افراد تندروست كه نه تنهامملكت بلكه آخرت خود را به خاطر حفظ قدرت به فنا مي برند .
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۲۷ - ۱۳۸۸/۰۱/۱۸
0
0
به مصباح نامه مي نوشت شايد تاثير ميكرد ولي هرچند آقاي مصباح خود كروبي را هم قبول ندارند بهتر نيست دوتا از اعضاي خانواده باهم درگير ميشن برن در و پنجره ها رو ببند ندو بعد داد وبيداد كنند مردم انقدر دل مشغولي دارند كه حال وحوصله اين كارهارو ندارند.
ناشناس
|
PAKISTAN
|
۱۸:۵۲ - ۱۳۸۸/۰۱/۱۸
0
0
نظر دوستی که گفته ...لله اگر آقای جنتی از جنابعالی تعریف و تمجید میکردند باز هم این نظر را داشتید ؟ایشان از مخلص ترین و بی ادعاترین خادمان این مملکت هستند حد خود را حفظ فرمایید ای شیخ اصلاحات..

برایم بسیار خنده آور و گریه آور است . به عنوان یک شهید داده اگر از ظلم صدام بگذرم از [...] آقای جنتی نمی گذرم .این همه جفا به فرزندان امام در انتخابات ها کجا نشان از اخلاص دارد؟؟
هرچند رای ما هنوز خاتمی عزیز هست ولی درود بر شیخ ساده دل اصلاحات .
شما را به خون شهدا نظرم را سانسور نکنید.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۳۸ - ۱۳۸۸/۰۱/۲۲
0
0
اقای کروبی بگذارید کارشان را بکنند واسلام طالبانی شان را پیاده کنند داغ برادرانمان این همه جانسوز نبود اما جانبداری نا عادلنه انان ما را داغ دار کرده انها عدالت در بعد [...] انسان را میفهمند ومردم را [...] میدانند اما بعد روحانی انسان که عدالت فرهنگیست را نمی فهمند خدا نکند در ان دنیا دست ما خانواده شهدا به این اشخاص برسد که بیچاره میشوند احتمالا جواب اقای جنتی را در تلوزیین بخوانند و کروبی را محکوم کنند مثل مورد رییس مجلس و رییس جمهور اشکالی ندارد چون ما معتقدیم جهان هوشمند است منتها صبرمان کم است
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x