کد خبر: ۸۶۳۹۱۵
تاریخ انتشار : ۰۹ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۸
نیویورک‌تایمز:

با محدودیت‌های چین، اوکراین برای پهپاد به هر دری می‌زند

محدودیت‌های وضع‌شده توسط چین بر صادرات پهپاد‌های غیرنظامی به اوکراین، کی‌یف را به تکاپو انداخته و در آستانه زمستان، روسیه را موضع بهتری قرار داده است.
با محدودیت‌های چین، اوکراین برای پهپاد به هر دری می‌زند
آفتاب‌‌نیوز :

چین در ماه میلادی گذشته یک قانون جدید تصویب کرد که بر اساس آن صادرات قطعات پهپادهای غیرنظامی هم به دلیل احتمال استفاده از آن‌ها در جنگ، محدود شد.

به گزارش وبسایت روزنامه نیویورک‌تایمز، محدودیت‌های وضع‌شده توسط پکن بر فروش این پهپادها شامل موتور پهپاد، لیزر، تجهیزات ارتباطی و سامانه‌های ضد پهپادی است و از یکم سپتامبر سال جاری اجرایی شد. همچنین صادرات پهپاد با اهداف نظامی به‌کلی ممنوع اعلام شد.

نیروهای اوکراین با اعمال تغییراتی از جمله نصب باتری‌های قوی‌تر یا چسباندن بمب‌های دست‌ساز به این پهپادهای ساده، آن‌ها را به سلاح تبدیل کرده و در جنگ از آن استفاده می‌کنند.

بمب دست‌ساز اوکراینی متصل به پهپاد غیرنظامی

ظاهراً چین نسبت به استفاده نظامی گسترده از این پهپادها آگاهی پیدا کرده و سعی دارد از استفاده از پهپادهای چینی به هر نحوی در جنگ‌ها و مناقشات جلوگیری کند.

این اقدام چین یک سال پس از آن انجام شد که شرکت فناوری چینی «دی‌جی‌آی» فروش پهپاد به روسیه و اوکراین را متوقف کرد. این شرکت همچنین ابراز نگرانی کرد که این دو کشور از محصولات این شرکت برای عملیات‌های نظامی استفاده می‌کنند.

به گزارش نیویورک‌تایمز، این حقیقت دارد و پهپادهای ارزان‌قیمت غیرنظامی چینی به جزو لاینفکی از قوای نظامی اوکراین در جنگ علیه روسیه تبدیل شده‌اند. به گفته مؤسسه دفاعی «رویال یونایتد سرویسز» اوکراین ماهانه ۱۰ هزار پهپاد از دست می‌دهد؛ پهپادهایی غیرنظامی که اوکراینی‌ها با اعمال تغییرات ریزودرشت، آن‌ها را به سلاح‌هایی برای نبرد تبدیل کرده‌اند.

اوکراین ماهانه ۱۰هزار پهپاد از دست می‌دهد

محدودیت‌هایی که چین بر صادرات پهپاد به اوکراین وضع کرده، دسترسی اوکراین را به این فناوری محدود کرده و با نزدیک‌شدن زمستان، روسیه را در موضع بهتری قرار داده است. یک ماه پس از اجرای این محدودیت‌ها در چین، اوکراین حالا به تکاپو افتاده تا به هر شکلی شده این پهپادهای ارزان‌قیمت و قطعات یدکی آن‌ها را تأمین کند.

بر اساس این گزارش، کی‌یف برای یافتن زنجیره تأمین تازه‌ای برای این پهپادها، به روش‌های غیرمتعارفی دست زده، از جمله استفاده از دوستان و آشنایان سربازان برای واردکردن پهپادها به‌عنوان اقلام شخصی و در مقیاس کوچک!

یک افسر اوکراینی که به تأمین پهپاد برای ارتش کشورش کمک می‌کند، به نیویورک‌تایمز گفت: شب‌ها عملیات انجام می‌دهیم و روزها به این فکر می‌کنیم که پهپاد از کجا بیاوریم.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین