کد خبر: ۸۶۳۹۳۴
تاریخ انتشار : ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۹

«نون خ» جدید در راه است

تهیه‌کننده سریال تلویزیونی «نون خ» از ساخت فصل پنجم این سریال، خبر داد.
«نون خ» جدید در راه است
آفتاب‌‌نیوز :

مهدی فرجی در حالی از پیش‌تولید فصل پنجم سریال «نون‌خ» خبر می‌دهد که مراحل نگارش فیلمنامه و بقیه فرآیند آماده‌سازی تولید پیش می‌رود.

این روز‌ها تلویزیون سریال «نون‌خ» را پخش می‌کند، سریالی که تاکنون ۴ فصل آن ساخته شده است و در سال‌های ۱۳۹۸، ۱۳۹۹، ۱۴۰۰ و ۱۴۰۲ روی آنتن رفت و این سریال به‌عنوان از پرمخاطب‌های تلویزیون به‌شمار می‌رود.

در روز‌های پایانی پخش فصل چهارم این سریال خبر‌هایی از ساخت فصل جدید آن به گوش رسید.

حتی رئیس رسانه ملّی در آیین تجلیل از عوامل و بازیگران این سریال بر ساخت مجموعه‌های تلویزیونی که اقوام در محوریت آن باشد تأکید کرد.

مهدی فرجی تهیه‌کننده این سریال تلویزیونی هم در برخی اظهارنظر‌های خود به این نکته اشاره کرده بود که پیمان جبلی ساخت فصل جدید «نون‌خ» را سفارش داده است.

در هفته وحدت پیگیر خبری جدید از این سریال شدیم که در چه وضعیتی قرار دارد، مهدی فرجی تهیه‌کننده این مجموعه تلویزیونی، گفت: این روز‌ها در پیش‌تولید فصل پنجم سریال «نون‌خ» هستیم و مراحل نگارش فیلمنامه و بقیه فرآیند آماده‌سازی تولید هم پیش می‌رود، ان‌شاءالله امسال سریال کلید خواهد خورد.

گفتنی است، درباره سریال «نون‌خ» و اتفاقات و داستان‌هایی که در طول این ۴ فصل داشته است، صحبت‌های بسیاری مطرح شد، بسیاری این سریال را تلاشی در جهت بومی‌سازی در تولیدات نمایشی عنوان کردند که با تکیه بر ظرفیت و ظرافت فرهنگ کردی و قابلیت‌های قومی و بومی آن در بستر یک طنز خانوادگی به بازتولید شمایل محلی سبک زندگی ایرانی با مؤلفه‌های بومی می‌پردازد.

یکی از نکاتی که در هفته وحدت درباره‌اش صحبت می‌شود بازنمایی اقوام است؛ «نون‌خ» از معدود آثاری به‌شمار می‌رود که به‌جای قومیت‌گرایی، به قومیت‌نگاری نزدیک شده است، یعنی در مواجهه با قوم اصیل کُردها، سراغ متن فرهنگ و زندگی روزمره این مردم رفته است تا نشان دهد متن جامعه کردنشین ایران چیست.

در سریال «نون‌خ» جلوه‌هایی از فرهنگ و آداب و رسوم کُردی، ترسیم شده است. پوشش، گویش و موسیقی کُردی، در تمام لحظات این سریال دیده و شنیده می‌شود به‌حدی که به‌واسطه پخش این سریال، مخاطبان در سراسر کشور و حتی کشور‌های دیگر به سبک و شیوه زندگی قوم کُرد پی می‌برند.

اتفاقی که یک اقدام راهبردی در جهت تحکیم وحدت و همبستگی ملی ایران محسوب می‌شود. ازاین‌رو هرقدر مردم کشورمان نسبت به زیبایی‌های اقوام این سرزمین مثل قوم کُرد آگاهی پیدا کنند به‌طور مستقیم موجب همدلی و پیوند مردم با یکدیگر می‌شود و این تنها یک روی سکه است، چون در بسیاری از موارد نسل جوان در مناطق کُردنشین با دیدن این سریال آشنایی دقیق‌تری با فرهنگ قومشان به دست خواهند آورد.

در مجموع ۴ فصل، «نون‌خ» توانسته است هم از طریق کمدی لحظات شاد و به‌یادماندنی خلق کند و هم از سوی دیگر، به‌تفاصیلی که گذشت فضای زندگی کرد‌ها و فرهنگ کردی را تا حد قابل‌قبولی به نمایش بگذارد و به‌نحوی معرف آن باشد.

باید دید فصل پنجم با چه داستان و اتفاقاتی همراه خواهد بود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین