کد خبر: ۸۶۴۳۶۰
تاریخ انتشار : ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۸

تنها راه درمان سرطان معده تشخیص زود هنگام است

مسئول ثبت سرطان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: شناسایی سرطان معده در مرحله اول شانس علاج و درمان کامل را ۹۰ درصد افزایش می‌دهد.
تنها راه درمان سرطان معده تشخیص زود هنگام است
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر «فلوریا انفرادی» با بیان این که سرطان معده نیز همانند سایر سرطان‌ها دارای مراحلی است که هرچه مرحله بیماری پایین‌تر باشد شانس بهبودی و علاج کامل بیمار بیشتر می‌شود.

وی اضافه کرد: متاسفانه هر چه سرطان پیشرفته‌تر و به سمت مرحله ۳ و ۴ پیش رود، شانس بهبودی و علاج کامل کمتر می‌شود، مثلاً در مراحل پیشرفته و مرحله چهارم شانس بهبودی به کمتر از ۱۰-۵ درصد می‌رسد.

وی تاکید کرد: به همین دلیل افراد با مشاهده علائم مشکوک یا مشکلات گوارشی باید به متخصص مراجعه کنند تا در صورت نیاز آندوسکوپی انجام شود و تشخیص بیماری در همان مراحل اولیه انجام شده و درمان آغاز و بیماری ریشه کن شود.

دکتر انفرادی با اشاره به علائم مشترک در بیماری‌های گوارشی ادامه داد: شایع‌ترین علائم هشدار دهنده در مورد سرطان معده با بسیاری از علائم بیماری‌های گوارشی دیگر مشابه است؛ علائمی نظیر سیری زودرس، تهوع، احساس پری بعد از خوردن غذا، نفخ، درد قبل و بعد از خوردن غذا، بنابراین فرد با دیدن این علائم باید حتما به پزشک مراجعه کند.

وی به افرادی که دارای فاکتور‌های خطرمذکور، سابقه خانوادگی یا مشکلات گوارشی نظیر مشکل بلع غذا، احساس سیری زودرس، سنگینی بعد از غذا هستند توصیه کرد که در اولین فرصت به متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش مراجعه کنند تا اقدامات اولیه تشخیصی برای آنان انجام شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین