کد خبر: ۸۶۴۴۲۴
تاریخ انتشار : ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۹
در دستور کار دستگاه قضایی قرار گرفت.

انتقال زندان میانه به خارج از شهر

در ادامه تاکیدات رئیس قوه قضاییه بر انتقال زندان‌‏ها از مراکز شهر‌ها به حاشیه و بیرون از محیط شهری، موضوع انتقال زندان میانه به خارج از شهر در دستور کار مسوولان قضایی قرار گرفته است.
انتقال زندان میانه به خارج از شهر
آفتاب‌‌نیوز :

 یکی از تاکیدات حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه در دوره تحول و تعالی دستگاه قضا، انتقال زندان‌‏ها از مراکز شهر‌ها به حاشیه و بیرون از محیط شهری است.

بهمن ماه سال ۱۴۰۰ رئیس قوه قضاییه در جریان سفر به استان خراسان رضوی از زندان مرکزی مشهد بازدید کرد و دستور داد که روند انتقال این زندان به خارج از شهر هر چه سریع‌تر اجرایی شود که با اقدامات سازمان زندان‌ها این کار در حال انجام است. همچنین انجام این اقدام به منظور رفاه حال و آسایش شهروندان و دور بودن محیط زندان از فضای جامعه بود که مقدمات ابتدایی آن برای برخی از زندان‏‌ها از قبیل زندان‎های مرکزی شهرستان‎های مشهد، زنجان، تبریز، کرمانشاه، یزد، بیجار در استان کردستان فراهم شده است و در این رابطه مسئولان قضایی در حال اتخاذ تدابیر برای انتقال این زندان‌‏ها به خارج از محیط شهری هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ۲۱ فروردین سال جاری در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به ضرورت ساماندهی زندان‌های مستقر در استان البرز به منظور رفاه حال ساکنان و مردم این استان، به رئیس سازمان زندان‌ها دستور داد تا تمهیدات و مقدمات لازم را برای تعطیلی زندان رجایی‌شهر و اقدامات متعاقب بعدی صورت دهد.

نهایتا با توجه به انجام مقدمات از سوی سازمان زندان‌های کشور و هماهنگی‌های صورت گرفته در استان البرز، تا روز سه شنبه ۱۰ تیر ۱۴۰۲ حدود نیمی از زندانیان تخلیه شده بودند و روز شنبه ۱۴ مردادماه سال جاری نیز تمامی زندانیان ندامتگاه رجایی شهر به ندامتگاه قزلحصار منتقل شدند و این زندان تعطیل شد. پس از انتقال و خروج زندانیان از این ندامتگاه، در حال حاضر زندان رجایی شهر که در یکی از بهترین نقاط استان البرز قرار دارد از زندانی تخلیه و تعطیل شده است.

در همین راستا غلامعلی محمدی که به استان آذربایجان شرقی سفر کرده است، در جلسه امروز شورای اداری شهرستان میانه با بیان این‌که توفیق شده در شهرستان میانه که ۱۲۰۰ شهید تقدیم انقلاب کرده و شهری عالم‌پرور است، حضور یابیم، گفت: سفر‌های استانی روسای قوا همواره با خیر و برکت همراه بوده و امیدواریم سفر رئیس دستگاه قضا نیز به آذربایجان‌شرقی منتهی به خیر و برکت باشد. نکات مطروحه در جلسه شورای اداری شهرستان را در جلسه شورای عالی قضایی مطرح خواهیم کرد که موضوع انتقال زندان میانه به خارج از شهر، احداث کمپ ماده ۱۶ و رفع موانع بهره‌برداری از پایاب سد آیدوغموش از جمله آن است.

محمدی با بیان این‌که انتقال زندان‌های داخل شهر به خارج از بافت شهری را در تمامی شهرستان‌ها پیگیری می‌کنیم، ادامه داد: زندان‌ها در گذشته در حاشیه شهر و یا خارج شهر‌ها احداث شده بودند که با توسعه شهرنشینی به داخل بافت شهری افتاده‌اند. طبق تکالیف قانونی و برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی که ممکن است به علت قرارگیری زندان‌ها در بافت شهری رخ دهد، موضوع انتقال زندان‌ها را در برنامه داریم.

وی با بیان این‌که آذربایجان‌شرقی یکی از استان‌های موفق و پیشرو در زمینه اشتغالزایی و مهارت‌افزایی برای زندانیان بوده است، افزود: اشتغالزایی و مهارت افزایی باعث می‌شود زندانیان علاوه بر مهارت آموزی، درآمدی هم داشته و بتوانند خانواده خود را نیز حمایت کنند.

رئیس سازمان زندان‌ها در خاتمه فعالیت‌های انجمن حمایت از زندانیان شهرستان میانه را شایان توجه عنوان کرد.

گفتنی است رئیس سازمان زندان‌های کشور بعد از جلسه شورای اداری به بازدید از پارکینگ راهنمایی و رانندگی و زمین جدید زندان میانه رفت.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین