کد خبر: ۸۶۵۶۱۴
تاریخ انتشار : ۱۸ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۳
رهبر انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران برگزاری دومین کنگره ملی شهدای همدان:

پیام شهداء به دل‌ها رسانده شود

متن بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران برگزاری دومین کنگره ملی بزرگداشت شهدای استان همدان که در تاریخ چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ برگزار شده بود، امشب (یکشنبه، ۱۶ مهر) در محل برگزاری همایش در همدان منتشر شد.
پیام شهداء به دل‌ها رسانده شود
آفتاب‌‌نیوز :

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار با اشاره به درخشش استان همدان در مقاطع مختلف تاریخ تاکنون به‌ویژه در دوران پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، گفتند: مهمترین وظیفه، زنده نگه‌داشتن یاد و نام شهداء با کار‌های فاخر هنری و رساندن پیام آن‌ها به دل‌ها است. پیام شهداء به دل‌ها رسانده شود.

رهبر انقلاب اسلامی اقتضای نام شهدا و فداکاری در راه خدا را ماندگاری دانستند و افزودند: البته این بدین معنا نیست که اگر عوامل معارض وارد میدان شوند این استمرار، دچار آسیب نمی‌شود بنابراین وظیفه همه، تلاش برای زنده نگه‌داشتن نام و راه شهیدان است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاثیرگذارترین روش برای زنده نگه‌داشتن نام شهداء را، استفاده از شیوه‌های هنری برای تولید آثار فاخر برای معرفی این الگوها، برشمردند و خاطرنشان کردند: یک نمونه از این الگوها، مرحومه خانم دباغ از همدان است که همچون شهداء بود و وی می‌تواند به عنوان الگوی برجسته‌ی یک زن اسلامی به جامعه معرفی شود.

ایشان با اشاره به مبارزات و فعالیت‌های گسترده اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و حتی نظامی خانم دباغ، پیش از انقلاب اسلامی و بعد از آن، گفتند: خانم دباغ شخصیتی بود که در دوران مبارزات، همچون یک چریک مبارزه می‌کرد و در دوران حضور امام (ره) در پاریس، همراه امام مشغول فعالیت و تلاش بود و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز فرمانده سپاه همدان شد و در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی تا آنجا پیش رفت که امام وی را به عنوان یکی از اعضای هیات سه‌نفره اعزامی به مسکو برای دادن پیام به گورباچف انتخاب کردند.

رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر این‌که خانم دباغ با طیف عظیمی از فعالیت‌ها نمونه‌ی یک زن اسلامی و انقلابی است، افزودند: همین یک نمونه می‌تواند مضمون و محتوای چندین کار هنری فعال باشد که تصویر واقعی از زن در نظام اسلامی را ارائه کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: بار‌ها تاکید شده که جمهوری اسلامی در موضوع زن در موضع تهاجم است و نه دفاع؛ زیرا غرب باید پاسخگوی لگدمال کردن عزت و شرافت زن باشد.

ایشان یکی دیگر از مصادیق کار‌های هنری را، نشان دادن نبود تقابل میان اسلامیت و ملیت با استفاده از نام و راه شهیدان، دانستند و افزودند: از ابتدای انقلاب برخی تلاش داشتند تا اسلامیت و ملیت را دو قطب مقابل هم قرار دهند در حالی‌که شهداء به‌طور واضح، نادرست بودن این وسوسه باطل را نشان دادند. پیام شهداء به دل‌ها رسانده شود

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: هنگامی که ایران مورد تهاجم بین‌المللی قرار گرفت، کسانی که مدعی طرفداری از ایران بودند، یا در خانه‌های خود خزیدند و یا از ایران خارج شدند، اما کسانی که از ایران دفاع کردند همان «بچه مسلمان‌ها» و «نماز شب خوان‌ها» و امثال شهیدان «چیت‌سازیان‌ها» و «سُلگی‌ها» بودند و نشان دادند ایرانیت و اسلامیت یک حقیقت واحد است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر این‌که هرکسی ایمان داشته و انقلابی باشد به‌طور طبیعی از میهن دفاع می‌کند، گفتند: باید توجه به زاویه هنری در رساندن این پیام‌ها به دل‌ها، چندین برابر شود و به کار‌های شکلی رضایت داده نشود.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود تاریخ استان همدان را درخشان خواندند و با اشاره به این‌که همدان مرکز نخستین تمدن کشوری است، افزودند: همدان مرکز علم، دین، جهاد، هنر و مرکز همه ارزش‌های تمدنی یک کشور است. پیام شهداء به دل‌ها رسانده شود

رهبر انقلاب اسلامی نقش مردم، جوانان و روحانیون نامدار همدان در مبارزات پیش از انقلاب و بعد از آن به‌ویژه در دوران دفاع مقدس را یادآور شدند واز رشادت‌های لشکر پرافتخار انصارالحسین (ع) و ستارگانی همچون شهید سردار همدانی، شهید خوش‌لفظ، شهید سُلگی و شهدای مدافع حرم و شهدای امنیت به‌ویژه شهید نظری تجلیل کردند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین