کد خبر: ۸۶۶۰۴
تاریخ انتشار : ۲۲ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۸:۲۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
در جمع دانشجویان دانشگاه زنجان عنوان شد؛
دانشگاه پادگان نیست
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: مهدی کروبی کاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری روز یک‌شنبه با استقبال دانشجویان دانشگاه زنجان در سالن اجتماعات دانشگاه زنجان به ایراد سخنرانی پرداخت.

به گزارش سرویس سیاسی آفتاب، کروبی در ابتدای این برنامه طی سخنانی کوتاه دانشگاه را کانون فکر، اندیشه و سمت‌وسودادن به جامعه و کشور دانست و گفت: «دانشگاه کانون نواندیشان و روشنفکران است که همواره پیشتاز و پیشگام حرکت‌های رو به جلوی جامعه هستند».

دبیر کل حزب اعتماد ملی به اهمیت نقش دانشگاه و دانشجو به نگاه امام و ارتباط ایشان با این قشر اشاره کرد و گفت: «دانشجویان چه در حرکت‌های انقلاب و چه پس از انقلاب همواره نقش پیشگام را داشته‌اند از جمله تقدیم 5000 شهید در سال‌های دفاع مقدس».

کروبی در ادامه به حادثه سال گذشته دانشگاه زنجان اشاره کرد و گفت: «متاسفیم که این حادثه غم‌انگیز در دانشگاه زنجان رخ داد و شاید اگر مسئولان به موقع توجه می‌کردند این حادثه تلخ پیش نمی‌آمد و متاسفیم که در همین رابطه عده‌ای از دانشجویان دستگیر و به زندان افتادند».

کروبی در بخش دیگری از سخنان خود وعده پیگیری برای آزادی علیرضا فیروزی از دانشجویان دانشگاه زنجان که در زندان است را داد و گفت: «تلاش خواهم کرد تا هرچه زودتر این دانشجو به کلاس درس خود بازگردد».

در ادامه این نشست مهدی کروبی پاسخ‌گوی پرسش‌های دانشجویان شد. یکی از فعالین دانشجویی اصلاح‌طلب دانشگاه زنجان به عنوان اولین پرسشگر از کروبی در خصوص برنامه‌های وی برای حمایت از اقوام اجرای اصول 15 و 19 قانون اساسی سوال کرد و کروبی در پاسخ گفت: «باید تلاش کنیم تا همه اصول قانون اساسی به عنوان میثاق ملی و خون‌بهای شهدا اجرا شوند».
 
وی افزود: «متاسفانه برخی از اصول قانون اساسی معطل مانده است از جمله اصول 15 و 19 و رئیس جمهور بر اساس سوگندی که می‌خورد باید مجری و پاسدار قانون اساسی باشد».
 
وی تاکید کرد: «تلاش می‌کنم تا آنچه در حوزه اختیارات قوه مجریه است اجرا شود و آنچه در ید قوای دیگر است تلاش می کنم تا با تعامل و همکاری مسایل را به نفع ملت به پیش ببریم».

یکی دیگر از دانشجویان مسئله دریافت وجه از سوی شهرام جزایری را مطرح کرد و گفت: «شما هنوز هم فردی چون کرباسچی که دارای سوابق فساد مالی است را رئیس ستاد خود قرار داده‌اید»؟ 

کروبی نیز در مقام پاسخ گفت: «من همواره درباره‌ وضعیت معیشت مردم سخن گفته‌ام، چه در زمان مجلس یا بنیاد شهید حضور داشته‌ام و چه اکنون، همه کارنامه زندگی من نیز روشن است». 

وی افزود: «در مورد مسئله شهرام جزایری نیز مقام معظم رهبری نامه‌ای خطاب به قوه قضاییه نوشت و حتی آنان را توبیخ کردند».

دبیر کل حزب اعتماد ملی تاکید کرد: «هرگز از کسی برای اجرا و پیشبرد کاری وجهی دریافت نکرده‌ام». 

کروبی در ادامه کرباسچی را از چهره‌های خدوم و با سابقه کشور دانست و گفت: «ایشان در رژیم سلطنتی طعم زندان را چشیده‌اند و همچنین باید توجه داشت که نتیجه بسیاری از پرونده‌های شهرداران تهران تبرئه بوده است».

کاندیدای انتخابات دهم ریاست جمهوری در برابر طرح این موضوع از سوی دانشجویی مبنی بر اینکه آقای میرحسین از شما خواسته‌اند، از انتخابات کنار بکشید و در عوض 5 وزارت‌خانه را به شما بدهند گفت: «در دیدار اخیری که با آقای میرحسین موسوی داشته‌ام ایشان بر چند صدایی بر انتخابات تاکید داشته‌اند و من نیز وی را به ماندن در صحنه انتخابات تشویق کرده‌ام».
 
کروبی تاکید کرد: «خدا را گواه می‌گیرم که نه سهمی داده‌ام و نه سهمی خواسته‌ام و نه پیشنهاد سهمی به من شده است».

دبیر کل حزب اعتماد ملی به بخش دیگری از سخنان خود با توجه به رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری گفت: «محکم در صحنه انتخابات خواهم ماند و اتفاقات و رخدادهای مرتبط با انتخابات را به دقت پیگیری می‌کنیم و در برابر هر تخلفی که متوجه شویم محکم می‌ایستیم و پاسخ می‌دهیم. همان‌گونه که به سرلشگر فیروزآبادی و آقای جنتی پاسخ دادم».

کشور را نمی‌توان با حکم حکومتی اداره کرد

حکم حکومتی موضوع پرسش دانشجو دیگری از دبیر کل حزب اعتماد ملی بود و اینکه وی بیشتر برنامه‌های خود را از طریق ریش سفیدی و کدخدا منشی پیش می‌برد.

کروبی نیز در پاسخ گفت: «تعامل، گفت‌وگو و توجیه کردن با کدخدا منشی و ریش سفیدی متفاوت است گاهی برداشت‌ها نسبت به قانون متفاوت است که نیازمند گفت‌وگو و تعامل است».
 
وی در ادامه در خصوص حکم حکومتی خاطر نشان کرد: «در ابتدای جریان تصویب قانون مطبوعات مذاکراتی صورت گرفت و رهبر انقلاب پیامی صمیمانه خطاب به من و آقای نبوی فرستادند و خواستار تغییر در تصویب این قانون شدند، در آن زمان هنوز کمیسیون‌های مجلس نیز شکل نگرفته بودند اما متاسفانه در مجلس عده‌ای به جای تعامل، در پی تقابل برآمدند که نتیجه هم آن شد که همه دیدیم».

دبیر کل حزب اعتماد ملی در ادامه با بیان اینکه کشور را نمی‌توان با حکم حکومتی اداره کرد اظهار داشت: «ماجرای کاندیداتوری آقای معین، ممانعت از استیضاح آقای حاجی و موارد دیگری از طریق حکم حکومتی حل شد». 

وی در ادامه افزود: «در صورت احراز سمت ریاست جمهوری از حکم حکومتی استفاده نخواهم کرد مگر آنکه به نفع ملت باشد».

نباید باب نقد در دانشگاه بسته شود

کاندیدای دهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری در برابر سخن یکی از دانشجویان مبنی بر ایجاد محدودیت در نهادهای مدنی و دانشجویان و همچنین دستگیری آنها گفت: «دیدارها و برنامه‌های من مشخص است، من صراحتاً اعلام کردم که دانشگاه پادگان نیست و نسبت به دستگیری دانشجویان و ممانعت از تحصیل آنها انتقاد کردم. اگر چنانچه رئیس جمهور شوم مانع این محدودیت‌ها می‌شوم و البته معتقدم باید چارچوب‌ها و قوانین رعایت شود اما نباید به این بهانه باب نقد در دانشگاه بسته شود».

یکی از دختران دانشجو در خصوص فعالیت‌های گشت ارشاد سوال کرد و اینکه اگر کروبی رئیس جمهور شود چه اقدامی در این خصوص انجام خواهد داد؟

دبیر کل حزب اعتماد ملی در پاسخ گفت: «من اگر رئیس جمهور شوم خود گشت ارشاد برنامه‌هایش را متوقف خواهد کرد و حتی لزومی ندارد که من به آنها بگویم».

یکی از دانشجویان از کروبی پرسید در این 4 ساله چه اقداماتی را انجام داده‌اید؟

کروبی در پاسخ گفت: «در این زمینه از افرادی که در طی ده، پانزده سال اخیر دچار مشکل شده‌اند می‌توانید سوال کنید، از خانواده قابل، لقمانیان، باقی، کرباسچی و قوچانی یا دانشجویان از جمله دانشجویان امیر کبیر و در تعطیلات نوروز 13 تن از فعالان زن دستگیر شدند و به زندان افتادند، تلاش کردیم تا 10 تن از آنان آزاد شدند و همچنان پیگیر آزادی بقیه آنان نیز هستیم».

کروبی همچنین در خصوص واژه‌ رجال سیاسی و احراز سمت رئیس جمهوری از سوی زنان که موضوع پرسش یکی از دانشجویان بود گفت: «تعبیر من از رجال سیاسی مردان نیستند بلکه به نظر شخصی من زنان و مردان می‌توانند کاندیدای احراز این سمت شوند و حتی زمانی که رئیس مجلس بودم از پشت تریبون مجلس نسبت به اینکه زنان برای کاندیداتوری مجلس خبرگان فرصتی داده نمی‌شود اعتراض کردم و در صورتی که رئیس جمهور شوم تلاش عملی خواهم کرد تا زنان بتوانند در عرصه‌های اجرایی و مدیریتی کشور حضوری جدی و پررنگ داشته باشند».

یکی دیگر از دانشجویان از کروبی پرسید آیا به شیرین عبادی کمکی کرده‌اید؟ که کروبی در پاسخ گفت: «بله مشکلی برای خانم شیرین عبادی پیش آمده بود که با من دیدار داشتند و من نیز با مسئولان در این خصوص صحبت کرد تا مشکل ایشان حل شود».

وی افزود: «گاهی برای افرادی تلاش کرده‌ام که تفاوت مشرب با آنان دارم اما به اعتقاد به حقوق شهروندی باعث می‌شود تا تلاش‌های خود را انجام دهم».

بیکاری موضوع سوال یکی از دانشجویان بود که کروبی اشتغال را نتیجه سرمایه‌گذاری و فراهم کردن زمینه برای سرمایه‌گذاری دانست و گفت: «همه تلاش خود را انجام خواهم داد تا زمینه سرمایه‌گذاری فراهم شود و بخش خصوصی فعال‌تر شود و در نتیجه بیکاری در کشور کاهش یابد».

دبیر کل حزب اعتماد ملی در بخش دیگری پرسش و پاسخ خود در دیدار با دانشجویان در خصوص حمایت اخیر سازمان مجاهدین و حزب مشارکت از میرحسین موسوی گفت: «این حق تشکل‌ها و احزاب است که تصمیم خود را بگیرند و از میان گزینه‌های موجود یکی را برگزینند».

یکی دیگر از دانشجویان با اشاره به سخن امام(ره) که کاندیداها را از طریق اطرافیان آنها بشناسید خطاب به کروبی گفت: «اطرافیان شما زندانیان سیاسی و دانشجویان تعلیقی هستند» که کروبی هم در پاسخ گفت: «حامیان من بیشتر در میان خانواده شهدا هستند و رای دادن حق افراد است و کسی نمی‌تواند ادعا کند که آرایشی از سوی همه پاکان و صالحان است و طرف مقابل آرایشی از سوی انسان‌های ناسالم».
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۰۶ - ۱۳۸۸/۰۱/۲۲
0
0
باسلام آقای کروبی اذعان کرده که شوم است "کروبی: رییس جمهور شوم "
از این واقع بینی ایشان علیرغم شوم بودنشان متشکرم فانی
ناشناس
|
CHINA
|
۱۵:۳۳ - ۱۳۸۸/۰۱/۲۳
0
0
در پاسخ به دوست عزیزی که در مورد کلمه "شوم" اظهار نظر کرده اند عرض کنم که این شوم به فتح شین است یعنی بشوم. اگر منظورشان مزاح بوده که خیلی ممنون و اگر واقعا متوجه نشده اند جهت استحضارشان عرض شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x