کد خبر: ۸۶۶۱۰۱
تاریخ انتشار : ۲۰ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۰

فوت ۶ نوزاد در شهرکرد/ ماجرا چه بود؟

۶ نوزاد در مدت ۱۰ روز در بیمارستان هاجر شهرکرد فوت شده‌اند و دادستانی تیم تخصصی برای بررسی این حادثه در استان تشکیل داده است.
فوت ۶ نوزاد در شهرکرد/ ماجرا چه بود؟
آفتاب‌‌نیوز :

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: براساس بررسی‌های انجام شده مرتبط با حادثه فوت ۶ نوزاد در NICU بیمارستان هاجر شهرکرد تاکنون قصور و تقصیری نبوده است.

 سعید کریمی در گفتگو با خبرنگاران در ستاد دانشگاه علوم پزشکی استان تاکید کرد: از ۳۰ شهریورماه تا ۱۱ مهرماه سال‌جاری از مجموع ۴۰ نوزادی که در این NICU بستری بوده‌اند ۶ نوزاد فوت کرده‌اند.

وی افزود: همه این ۶ نوزاد نارس، از نظر سن حاملگی از ۲۸ تا ۳۱ هفته و از لحاظ وزنی یک‌هزار و ۲۰۰ تا یک‌هزار و ۷۰۰ گرم بوده‌اند.

کریمی تصریح کرد: از این ۶ نوزاد ۲ نفر به‌علت عفونت جان خود را از داده‌اند که کشت ۲ نوزاد مثبت و چهار نوزاد دیگر منفی بوده یعنی در اثر عفونت نبوده یا نارسایی ریه و بیماری‌های زمینه‌ای دیگر مانند نارس بودن هست جزو علت‌های فوت بوده است.

وی یادآور شد: البته ما منتظر پاسخ پزشکی قانونی هستیم که اظهارنظر قطعی درباره علت فوت را بدهند.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: بلافاصله اقدام اصلاحی صورت گرفته و NICU تعطیل شد.

وی گفت: پس از جابه جایی نوزادان از NICU دیگر هیچ‌کس فوت نشده و کشت‌های لازم هم گرفته شده است.

کریمی به گرفتن کشت از پزشکان، پرستاران و والدین نوزادان اشاره و تاکید کرد: هم‌اکنون NICU آماده است و می‌توان از آن استفاده کرد.

وی افزود: به‌طور میانگین ۱۱.۵ درصد نوزادان بستری در NICU فوت می‌کنند، اما نیمی از آن‌ها به‌علت نارس بودن هست و این ۶ نوزاد همگی نارس بوده‌اند.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: گروه نظارتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال بررسی تمامی پرونده‌ها است و اگر قصوری باشد بدون هیچ‌گونه اغماض و مسامحه با متخلفان برخورد جدی می‌شود.

وی یادآور شد: براساس بررسی‌های انجام شده تاکنون قصور و تقصیری نبوده است، اما تا این لحظه نکته‌ای که مربوط به قصور و تقصیر کسی باشد وجود ندارد و منتظر پاسخ پزشکی‌قانونی، گروه نظارتی و بازرسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستیم که در حال بررسی پرونده‌ها هستند.

کریمی اظهار داشت: اگر پدر و مادری شکایت داشت باشند براساس روال قانونی بررسی می‌شود و پس از آن وجود یا نبود قصور مشخص می‌شود.

وی گفت:، چون گزارشی که گرفته شده چهار پزشک متخصص نوزادان داریم که شبانه‌روز در بیمارستان بوده‌اند و حتی برای همان ۲ نوزادی که عفونت داشتند آنتی‌بیوتیک مناسب شروع کرده بودند و روش درمان غلط نبوده است.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: در روش اولیه نکته‌ای پیدا نشد، اما بررسی‌ها ادامه دارد و گروه تخصصی حضور خواهند داشت و پرونده‌ها را بررسی می‌کند.

وی افزود: در صورتی که قصوری از سوی کسی وجود داشته باشد مطابق قانون برخورد می‌شود.

کریمی تصریح کرد: براساس گزارش‌های کنونی روند‌های اصلاحی انجام شده مطلوب است و به خانواده نوزادان فوت شده تسلیت می‌گوییم.

وی یادآور شد: البته در دنیا مواردی است که باعث افزایش فوت در NICU می‌شود که علت‌های آن مختلف است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین