کد خبر: ۸۶۶۳۷۸
تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۶

پیش بینی بورس شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲

بازار سهام در هفته گذشته، دو چهره متفاوت از خود را به نمایش گذاشت؛ ریزش سنگین در دو روز ابتدایی تحت تاثیر آغاز التهابات منطقه‌ای و در ادامه بازگشت به مسیر تعادل با تخلیه هیجانات فروش. کارشناسان در مورد پیش بینی بورس معتقدند همانند گذشته، سرنوشت بازار به آنچه در بازار ارز اتفاق می‌افتد گر خورده است.
پیش بینی بورس شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲
آفتاب‌‌نیوز :

فروش‌های هیجانی اهالی بازار سرمایه به ویژه در روز‌های ابتدایی هفته معاملاتی گذشته، کندل هفتگی سرخ‌فامی برای نماگر‌های تالار شیشه‌ای ساخت. روز یکشنبه یکی از سنگین‌ترین ریزش‌های چند وقت اخیر بازار سهام به ثبت رسید و شاخص در آستانه از دست دادن سد حمایتی دو میلیون واحدی خود قرار گرفت.

با این حال، با عبور از میانه هفته، به تدریج با تخلیه هیجان ناشی از التهابات منطقه‌ای میان حماس و اسرائیل، رنگ و بوی تعادل نیز به بازار سهام بازگشت. از این رو شاخص بخشی از ارتفاع از دست داده خود را پس گرفت و در سه روز پایانی معاملات هفته، رنگ سبز در نمودار شاخص‌های بورس تهران به ثبت رسید.

عملکرد نماگر‌های تالار شیشه‌ای

در پایان معاملات روز چهارشنبه، دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای با رشد اندک ۰.۲۸ درصدی، معادل پنج هزار و ۶۴۵ واحد از ارتفاع این شاخص، در پله دو میلیون و ۱۹ هزار ایستاد.

افزایش ارتفاع نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در حالی اتفاق افتاد که شاخص هم‌وزن که نشان‌دهنده بررسی روند عمومی قیمت تمامی شرکت‌های کوچک و متوسط است، عملکرد موازی، اما قوی‌تری را به ثبت رساند و با رشد چهار هزار و ۴۳۸ واحدی در ارتفاع ۶۹۰ هزار واحدی قرار گرفت.

شاخص کل فرابورس نیز که منعکس کننده سطح عمومی قیمت سهام شرکت‌های حاضر در فرابورس است با رشد ۰.۴۲ درصدی معادل ۱۰۵.۸۳ واحد از ارتفاع این شاخص، در سطح ۲۵ هزار و ۲۴۹ واحدی ایستاد.

در جریان معاملات روز چهارشنبه وضعیت شاخص کل و هم‌وزن تفاوت معنادار و خاصی نسبت به هم نداشتند؛ اما شاخص هم‌وزن می‌تواند زودتر واکنش نشان دهد. با توجه به تحرکات مثبت در برخی تک‌سهم‌ها، احتمالا افزایش تقاضا برای سهام متوسط و کوچک در دهه سوم مهرماه بالاتر می‌رود.

بورس تهران در آیینه آمار و ارقام

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را در روز چهارشنبه، سه هزار و ۲۹۴ میلیارد تومان نشان می‌داد. قرارگیری ارزش معاملات در کانال سه هزار میلیارد تومان برای افزایش پویایی بازار کافی نیست.

با این وجود ارزش معاملات خرد بازار، در روز‌های ابتدایی هفته قابل قبول بود. با افزایش تقاضا برای تک‌سهم‌هایی با محوریت تجدید ارزیابی و گزارش‌های عملکردی، در کنار بازگشت تعادل به بازار با کاهش تب و تاب جنگ، شاهد رنگ سبز در نقشه بازار سه روز پایانی بودیم.

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات روز چهارشنبه را ۵.۶ میلیارد برگه سهم نشان می‌دهد. کارشناسان معتقدند هر چه حجم معاملات در محدوده‌های فعلی شاخص کل، سطوح بالاتری را لمس کند، چشم‌انداز روشن‌تری از موج تازه شاخص کل در ذهن سهامداران ترسیم می‌شود. چرا که ورود سهامداران تازه‌نفس، راه صعود را هموارتر می‌سازد.

پیش بینی بورس شنبه

بازار سهام همواره در معرض ریسک‌های سیستماتیک زیادی از جمله تصمیمات خلق‌الساعه سیاست‌گذار، مانند آنچه در چندین ماه گذشته روند مثبت بازار را متوقف ساخت، قرار داشته است. یکی دیگر از ریسک‌هایی که بر تالار شیشه‌ای سایه افکنده است، تنش‌های نظامی است. با افزایش التهابات سیاسی، پول هوشمند به سرعت از بازار سهام که همراه با ریسک است به سمت صندوق‌های درآمد و سپرده‌گذاری در بانک‌ها فرار می‌کند.

کارشناسان، اما معتقدند با گذر از هیجان اولیه آغاز کشمکش‌ها میان گروه حماس و اسرائیل، در صورتی که تهدید جدیدی وارد نااطمینانی‌های محاسبات سرمایه‌گذاران نشود، به نظر می‌رسد تا مشخص شدن نتیجه التهابات و تاثیر آن بر بازار ارز، بورس تهران مسیر تعادل را در پیش گیرد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین