کد خبر: ۸۶۶۷۷
تاریخ انتشار : ۲۳ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۸:۰۴
در جریان سفر به استان زنجان عنوان شد
کروبی: اگر سخنان جنتی صحت نداشت چرا همان موقع تکذیب نشد؟
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: دبیرکل حزب اعتماد ملی با انتقاد از مواضعی که در زمینه سیاست خارجی مطرح می‌شود و هم‌چنین با انتقاد از وضعیت دانشگاه‌ها، گفت: «تغییر مدیریت اجرایی کشور، تنها راه برون رفت ازمشکلات فعلی است».

به گزارش آفتاب، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی کروبی در جمع خبرنگاران در زنجان درباره اصول قانون اساسی نیز تصریح کرد: «معتقدم برخی از اصول قانون اساسی اصلاً اجرا نشده است و به دنبال آن هستم که این اصول اجرایی شود».

وی ادامه داد: «باید با همه کشورها به جز اسرائیل، با عزت و اقتدار، رابطه سیاسی برقرار کرد و دیوار بی‌اعتمادی بین ایران و آمریکا، در حد فعلی نگه داشته و تلاش شود که این بی‌اعتمادی تبدیل به اعتماد گردد؛ چراکه ادبیات و گفتار آمریکا تغییر کرده و باید این گفتار خوب، تبدیل به عمل خوب شود». 

از موضوع هسته‌ای نباید تنها برای کار انتخاباتی استفاده کرد
وی خاطرنشان کرد: «در زمینه فن‌آوری هسته‌ای، مسلماً موفقیت‌هایی به دست آمده است که به این موفقیت‌ها، افتخار می‌کنیم. اما بعضی از افراد در داخل و خارج نسبت به این موفقیت‌ها شک دارند. اگر پیروزی‌ای دراین زمینه به دست آمده است، نباید طوری صحبت شود که هزینه‌هایی به کشور تحمیل شود».

دبیرکل حزب اعتماد ملی افزود: «باید در زمینه حل مشکلات فن‌آوری‌ هسته‌ای صلح‌آمیز، با گفت‌وگو و جلب اعتماد طرفین، پیش رفت، موضوع مهم این است که نباید از این مقوله، تنها به عنوان ابزاری برای کار انتخاباتی استفاده کرد».

وی درباره انصراف خاتمی از انتخابات گفت: «آقای خاتمی در گفت‌وگویی که با میرحسین موسوی داشت، از صحبت‌های ایشان این‌گونه برداشت کرده بود که در انتخابات شرکت نمی‌کند و اخلاقاً بر روی حرف خود که «یا موسوی می‌آید یا من» ماند. همچنین نگرانی دوم خاتمی این بود که انتخابات به دور دوم کشیده نشود».

وی با بیان این‌که "اجماع بین کاندیداها را رد نمی‌کنم" افزود: «در شرایط کنونی اجماع عملی نیست».

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر پیگیری قضایای دانشگاه زنجان گفت: «با قوه قضائیه صحبت کرده‌ام. اگر کاری انجام شده است، باید بخش انجام شده کار را دید. در این صورت است که کارها پیش می‌رود».

کروبی وعده داد: «به دنبال حل مشکلات قضایی برخی از چهره‌ها هستم و قضایای دانشگاه زنجان را نیز در زنجان و تهران پیگیری می‌کنم». 

با حضور بنده گشت ارشاد خود به خود تعطیل می‌شود
وی گفت: «گشت نیروی انتظامی با حضور بنده به عنوان رییس‌جمهور خود به خود تعطیل می‌شود؛ چرا که اهل رایزنی و گفت‌وگو هستم و این مساله را حل خواهم کرد».

وی درباره دیدار اخیر خود با خاتمی نیز گفت: «در این دیدار در خصوص دستاوردهای سفر ترکیه و حوادث انتخاباتی که بین ایشان و موسوی پیش آمده بود، صحبت شد».

وی در بخش دیگری از این نشست اظهار کرد: «متاسفانه در زمانی که فرصت مناسبی از طریق فروش نفت نصیب کشور شد و ارز بسیاری حاصل گردید، اقدامات درخوری صورت نگرفت».

دبیرکل حزب اعتماد ملی هم‌چنین با حضور در مسجد جامع قیدار با اشاره به توانمندی‌های فراوان شهرستان خدابنده گفت: «بارها از خود می‌پرسم که چرا با وجود این همه امکانات باید مناطقی همچون این منطقه در محدودیت باشند».

وی افزود: «وقتی به ژاپن و کره‌جنوبی نگاه می‌کنیم، وقتی ترکیه را با ایران سربلند مقایسه می‌کنیم با این چنین امکانات و نعمت‌ها و سرمایه خوب انسانی که پشتوانه توسعه هر کشوری است، متوجه می‌شویم علاوه بر محدودیت‌های دشمنان خارجی و کینه‌توزان و 8 سال جنگ تحمیلی ما نیز تدبیر درستی نداشتیم و کاستی‌هایی از جانب ما بوده است».

وی اظهار کرد: «غاری بسیار زیبا در این منطقه وجود دارد که احتمال می‌رود حدود 24 کیلومتر طول داشته باشد که تاکنون تنها 3 کیلومتر آن کشف شده است که همین میزان نیز دارای طبقات متعددی است و به غار علی‌صدر متصل می‌شود. چرا نباید از این امکانات خدادادی برای جذب توریست و در کنار آن ایجاد اشتغال و رفع محرومیت استفاده کنیم».

کروبی افزود: «گردشگری صنعتی است که از طریق آن بیشترین اشتغال با کمترین هزینه‌ها ایجاد می‌شود و باید مورد توجه قرار گیرد».

وی در ادامه به انتخابات آتی اشاره کرد و آن را وضعیتی خاص توصیف کرد و از مردم خواست تا نه تنها در انتخابات حضور پر شور داشته باشند، بلکه همگان را نیز به شرکت در انتخابات تشویق کنند.
وی گفت: «انتخابات می‌تواند مشکلات عمده‌ی کشور را حل کند». 

روابط من و میرحسین موسوی بسیار عالی است
دبیرکل حزب اعتماد ملی در پایان سخنان خود در پاسخ به سوال یکی از حضار در مورد رابطه‌ وی با میرحسین موسوی گفت: «نگران روابط من و میرحسین موسوی نباشید، رابطه ما بسیار حسنه است و حتی اگر روزنامه اعتماد ملی را نگاه کنید به خوبی متوجه می‌شوید که روابط ما بسیار عالی است». 

کروبی در جمع تعدادی از نخبگان سیاسی و اجتماعی استان زنجان هم گفت: «حضور گسترده مردم در پای صندوق‌های رای، می‌تواند به پیروزی اصلاحات منجر شود».

به گزارش ایسنا کروبی افزود: «اگر مردم به پای صندوق‌های رای بیایند، در مرحله اول یکی از دو کاندیدای اصلاح‌طلب رای خواهد آورد و اگر انتخابات به دور دوم کشیده شود، بی شک تمامی اصلاح‌طلبان از وی حمایت خواهند کرد».

وی تاکید کرد: «اگر نتوانیم از دو رای که درصندوق‌ها ریخته می‌شود، یکی را از آن جبهه اصلاحات کنیم این امر نشانگر شکست جدی برنامه‌های اصلاح‌طلبان است».

وی ابراز عقیده کرد: «همه ما از شرایط موجود ناراضی هستیم و به این امر اتفاق نظر داریم که اوضاع نابسامان شده و اصلاحات ناکام مانده است». 

یک متخصص و کارشناس برای شرایط کنونی هستم
دبیرکل حزب اعتماد ملی خاطرنشان کرد: «تا رسیدن به نقطه پیروزی، راه دشواری را پیش رو داریم. با توجه به شرایط موجود می‌توانم ادعا کنم که یک متخصص و کارشناس برای شرایط کنونی هستم و همواره 20 سال فعالیت بنده از نیمه دوم سال 68 ، به جهت رسیدن به شرایط کنونی بوده است». 

انتقاد کروبی از هزینه نابه‌جا از بیت‌المال به بهانه برگزاری جشن‌های هسته‌ای
استفاده از بیت‌المال برای تبلیغات انتخاباتی ناصحیح است
وی تصریح کرد: «اگر مساله هسته‌ای و پیروزی‌های مختلف در عرصه کشور، درست باشد، آیا به بهانه برگزاری جشن‌های اخیر می‌توان از بیت‌المال هزینه کرد؟ این خرج کردن‌ها در حالی است که اگر نماینده یا بخشداری برای کاری بسیار کوچک، خرجی از بیت‌المال کند، به شدت بازخواستش می‌کنند. آیا مسوولین می توانند برای سفرهای مسوولیتی این‌قدر از بیت‌المال استفاده کنند»؟

وی ادامه داد: «استفاده از نیروها و امکانات بیت‌المال برای تبلیغات انتخاباتی ناصحیح است. امیدوارم این همه هیاهوی این سفرها به پایان برسد تا به جای آن به کارهای راهبردی‌تر و برنامه‌ریزی دقیق‌تر برای کشور پرداخته شود. دوران شفاف‌سازی را پیش‌رو داریم ولی تخریب، تضعیف و ازبین بردن پل‌های پشت سر غلط است».

کروبی هم‌چنین با تاکید بر این‌که "شرایط امروز کشور ناشی از عدم تدبیر در عرصه انتخابات‌های گذشته بوده است" گفت: «همه از شرایط دشوار امروزی اطلاع داریم و می‌دانیم که برخی از این شکست‌ها و ناکامی‌ها در انتخابات ناشی از عدم تدبیر خود ما بود». 

دیگر فرصتی برای آسیب‌شناسی ناکامی‌های گذشته نیست
وی خاطرنشان کرد: «تا زمان انتخابات تنها 2 ماه فرصت باقی مانده است و اکنون باید کار و تلاش کنیم و به تدبیر امور بپردازیم و اینک دیگر فرصتی برای آسیب‌شناسی ناکامی‌های گذشته نیست».

وی خطاب به اصلاح‌طلبان مردد در انتخاب بین کاندیداهای موجود گفت: «امروز دوران شفاف‌سازی است و شما باید پس از بررسی درباره کاندیداهای موجود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید و پس ازآن‌که کاندیدای مورد حمایت خود را انتخاب کردید بدون آن‌که دیگر کاندیداها را تخریب و تضعیف کنید به تبلیغ بپردازید».

دبیرکل حزب اعتماد ملی با تاکید بر صیانت آرا اظهار کرد: «برای پاس‌داشت آراء شهروندان برنامه‌هایی را تدوین کرده‌ایم و در صورت مشاهده هر تخلفی برخورد خواهیم کرد».

وی در جمع مردم زنجان در مسجد سید این شهر نیز گفت: «انتخابات یک نعمت و فرصت بزرگ برای مردم است تا اگر راه و روشی را نمی‌پسندند آن را تغییر دهند». 

در وضعیت خوبی به سر نمی‌بریم
نمی‌دانم دولت چگونه 275 میلیارد دلار را خرج کرده است
کروبی به انتخابات ریاست جمهوری دهم اشاره کرد و افزود: «آن‌هایی که از وضعیت کنونی راضی هستند باید در انتخابات حضوری فعال داشته باشند البته منظورم مردم هستند و نه نیروهای غیبی؛ ولی اگر از وضعیت کنونی کشور و وضعیت معیشتی از توزیع رایگان سیب زمینی گرفته تا قیمت پایین گوجه فرنگی در برخی از محله‌های خاص راضی نیستید، نیز باید به صورت جدی در پای صندوق‌های رای حضور یابید و علاوه بر آن بدون آن‌که کسی را تضعیف و تخریب کنید، به تبلیغ و ترویج نیز بپردازید».‌ 

وی ادامه داد: «انتخابات از جهات مختلف دارای اهمیت می‌باشد، زیرا معتقدیم که وضعیت کنونی نامطلوب است. وقتی یک میلیارد و صدو پنجاه میلیون دلار گم می‌شود و یا در جلسه‌ای آقای میرحسین موسوی به من می‌گوید که من نمی‌دانم دولت چگونه 275 میلیارد دلار را خرج کرده است، ‌مجموع این حوادث نشان دهنده این است که در وضعیت خوبی به سر نمی‌بریم».

وی خاطرنشان کرد: «هم‌اکنون اندیشه‌ای وجود دارد که رای مردم را میزان نمی‌داند و درصدد کمرنگ کردن نقش انتخابات است و تنها راه مقابله با آن حضور پرنگ مردم در انتخابات است». 

پاسخ به اظهارات سخنگوی شورای نگهبان
دبیرکل حزب اعتماد ملی در پایان سخنان خود به نامه چند روز پیش خود خطاب به دبیر شورای نگهبان اشاره کرد و گفت: «نامه‌ای که تنظیم کرده بودیم بر اساس اخباری بود که خبرگزاری‌ها منتشر کرده بودند، ولی امروز اعلام می‌کنند که این خبرها صحت نداشته است، اگر واقعا چنین اخباری کذب بوده است چرا پس از ده روز از انتشار خبر، آن را تکذیب نکردند».

وی افزود: «‌فضای کشور انتخاباتی است و در این فضا مطالب گوناگونی مطرح می‌شود، ما نیز اوضاع انتخابات را به دقت رصد می‌کنیم».

وی تاکید کرد: «‌از مجریان و ناظران انتخاباتی انتظار داریم که انتخاباتی آزاد ، سالم و رقابتی برگزار کنند و در این فضای انتخاباتی مراقبت‌های کاملا جدی را به عمل آورند».

دبیرکل حزب اعتماد ملی در ابتدای سخنان خود نیز با اشاره به موقعیت استان زنجان گفت: «نزدیکی زنجان به تهران و این موضوع که صنایع بزرگ با شعاع 120 کیلومتری تهران اجازه راه‌اندازی ندارند و از سوی دیگر امکانات موجود در استان موجب شده تا بستر مناسبی برای سرمایه گذاری در این استان فراهم شود».

وی افزود: «اگر مسوولان بتوانند از امکانات طبیعی و نیروی انسانی کارآمد موجود در استان استفاده کنند می‌توان وضعیت استان را دگرگون کرد».

وی ادامه داد: «امروزه یکی از مهم‌ترین منابع درآمد جهان از بخش توریسم و گردشگری است که در این زمینه می‌توان از پتاسیل‌های خوب موجود در این استان نیز بهره برد».

دبیرکل حزب اعتماد ملی وعده داد: «اگر چنانچه در انتخابات پیروز شوم یکی از استان‌هایی که مورد توجه ویژه قرار خواهد گرفت استان زنجان خو اهد بود».

وی همچنین به دیگر ویژگی‌های استان زنجان از جمله چهره‌های شاخص این منطقه اشاره کرد و گفت: «زنجان بزرگمردانی همچون شیخ اشراق، شیخ سهرودی که قربانی تحجر عده‌ای تنگ نظر شد، آیت‌الله شبیری زنجانی، آیت‌الله رضا زنجانی، آیت‌الله اسماعیل موسوی زنجانی، آیت‌الله بیات زنجانی و یا در عرصه فیزیک دکتر سبوکی را به جهان معرفی کرده است».

وی در ادامه به جایگاه مبارزاتی مردم زنجان در سال‌های طاغوت نیز اشاره و اظهار کرد: «یکی از شهرهای محوری در مبارزه علیه دستگاه پهلوی شهر زنجان بوده است و همچنین طی سال‌های جنگ نیز این استان بیش از سه هزار از فرزندان رشید خود را تقدیم انقلاب کرد».
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x