کد خبر: ۸۷۴۷۳۱
تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۰

موشک هایپرسونیک «فتاح ۲» رونمایی شد + عکس

در جریان بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه دستاورد‌های نیروی هوافضای سپاه موشک فتاح ۲ با سر جنگی جدید رونمایی شد.
موشک هایپرسونیک «فتاح ۲» رونمایی شد + عکس
آفتاب‌‌نیوز :

خبرگزاری تسنیم نوشت: در جریان بازدید فرمانده کل قوا از نمایشگاه دستاورد‌های نیروی هوافضای سپاه، موشک هایپرسونیک «فتاح ۲» رونمایی شد.

خرداد ماه امسال نیز موشک هاپیرسونیک فتاح با برد ۱۴۰۰ کیلومتر و مجهز به سر جنگی مانور دهنده، رونمایی شده بود.

فتاح ۲ نوع جدیدی از موشک‌های بالستیک ایرانی است که مجهز به سر جنگی با قابلیت گلاید کنندگی است و در اصطلاح HGV نامیده می‌شود.

این نوع پرتابه تنها در طراحی ظاهری و مسیر پروازی متفاوت با سرجنگی‌های مانور دهنده است و سرعت آن از ۵ تا ۲۰ ماخ بسته به طراحی و نظر سازنده متفاوت است.

موشک هایپرسونیک «فتاح ۲» رونمایی شد + عکس

پرتابه‌های HGV به جای ارتفاع گرفتن همانند شیوه پرتابه‌های بالستیک، در ارتفاع بسیار کمتری به همراه امکان تغییر مسیر مکرر به سمت هدف طی مسیر کرده و در نتیجه رادار‌های هشدار زودهنگام پدافند دشمن در شناسایی آن‌ها دچار مشکل می‌شوند و احتمال غافلگیر کردن مجموعه دفاع موشکی دشمن بسیار بیشتر می‌شود.

این تغییر مسیر می‌تواند بسته به توان پیمایش مسافت HGV، شامل تغییر سمت حمله هم باشد. این توان پیمایشی علاوه بر داشتن موتور مجزا از موتور موشک، به طراحی بدنه سرجنگی گلاید کننده هم باز می‌گردد.

طراحی این سرجنگی متناسب با رژیم پروازی فراصوت و ابرصوت بهینه شده تا کمترین نیروی مقاوم هوا را در آن سرعت‌ها داشته باشد. در صورتی هم که این سرجنگی در بخشی از مسیر خود از جو خارج شود، به واسطه انرژی اولیه دریافتی و نیز پیشران قرار گرفته در داخل آن می‌تواند تغییر مسیر و سمت داشته باشد تا در فاز نهایی و ورود به جو با استفاده از طراحی خاص خود به سمت هدف سرازیر شود.

قابلیت سرعت بسیار بالا، شکل آیرودینامیکی خاصی که بیشترین برد را ضمن حفظ سرعت پروازی بسیار بالا به دست می‌دهد، وجود پیشران برای جبران نیروی مقاوم هوا در فاز پرواز در داخل جو و مجهز شدن به سامانه‌های کنترل پیشرفته موجب می‌شود تا این نوع سرجنگی جدید جدا از قابلیت هدف قراردهی هر نقطه مد نظر، به مهلک‌ترین سلاح برای سامانه‌های سپر دفاع موشکی و انواع رادار‌های شبکه دفاع هوایی دشمن تبدیل شود.

موشک هایپرسونیک «فتاح ۲» رونمایی شد + عکس

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین