کد خبر: ۸۷۵۰۸۵
تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۶

تنش در جلسه امروز شورای شهر مشهد؛ ماجرا چه بود؟

در جلسه امروز شورای شهر مشهد در پی موضوع تغییر ریاست شورا حواشی ایجاد شد.
تنش در جلسه امروز شورای شهر مشهد؛ ماجرا چه بود؟
آفتاب‌‌نیوز :

امروز، ۲۹ آبان‌ماه، در نود و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد، در ابتدای جلسه در زمان ورود اعضای شورا، حسن موحدیان، رئیس شورا و همچنین مهدی ناصحی که در جلسه غیر علنی شب گذشته، به عنوان رئیس جدید شورا انتخاب شده بود، همزمان قصد حضور در جایگاه ریاست شورا را داشتند که با دخالت برخی اعضا جو به تشنج کشیده شد.

پس از آن تمامی افراد حاضر در جلسه به غیر از اعضای شورا را از جلسه بیرون کردند و بعد از گذشت دقایقی اجازه ورود صادر و جلسه به ریاست موحدیان آغاز شد. 

در ادامه مجید دبیریان، رئیس کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری شورای شهر مشهد اظهار کرد: در جلسه قبل، دستور کاری برای بررسی ریاست شورای شهر داشتیم که در جلسه غیر علنی رای‌گیری شد و رای آورد. ۲۱ آبان جلسه‌ای با حضور همه اعضا تشکیل شد و ادامه فعالیت شما (حسن موحدیان) رای نیاورد.

وی افزود: بر اساس قانون آنچه امروز شاهدش هستیم این است که شما در صحن تشریف آوردید و صحن را به عنوان رئیس مدیریت می‌کنید. با توجه به اینکه موضوع صورت جلسه شده و باید به فرمانداری ارسال شود، جلسه باید توسط نائب رئیس اداره می‌شد. شب گذشته جلسه‌ای با حضور ۱۱ نفر برگزار و رئیس انتخاب شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: متاسفانه از برخی مشاوران شما گله می‌کنند که موضوع را به فضای مجازی کشاندند. درخواست تمکین قانون را داریم. به استناد کدام قانون همچنان در این صندلی حضور دارید؟ شما به این آیین‌نامه داخلی قسم یاد کردید و باید رعایت کنید. 

در ادامه هاشم دائمی، عضو شورای اسلامی شهر مشهد خطاب به موحدیان، رئیس شورای شهر تصریح کرد: چند هفته پیش من خواستم تذکری را به عملکرد شهردار اعلام کنم، اما شما به دلیل اینکه تذکر را ۲۴ ساعت قبل ثبت نکرده بودم اجازه تذکر را از بنده گرفتید و این کار را به استناد آیین‌نامه داخلی انجام دادید.

وی خاطرنشان کرد: بعد از اینکه عدم کفایت شما با ۹ رای به ثبت رسید، بار‌ها در جلسات کاری فرمودید من دیگر آیین‌نامه را قبول ندارم. این آیین‌نامه از دوره سوم شورای شهر شروع و تا همین لحظه تمامی تصمیمات داخلی شورا بر مبنای همین آیین‌نامه داخلی گرفته شده است. شما بار‌ها فرمودید، چون شما به استناد آیین‌نامه بنده را عزل کردید، آیین‌نامه را قبول ندارم. من به استناد همین آیین‌نامه وقت یک دقیقه‌ای گرفتم چرا اجازه دادید صحبت کنم؟

دائمی اضافه کرد: خواهش می‌کنم به قانون تمکین بفرمایید. 

وی بیان کرد: اتفاقاتی که در شورا‌های شهر رخ می‌دهد دو جنس دارد، یا مصوبه است یا تصمیم. مصوبات یا طرح یا لایحه است که باید توسط کمیته تطبیق فرمانداری تایید شود، اما تصمیمات شورا تنها به اطلاع کمیته تطبیق می‌رسد. مهمترین تصمیم انتخاب شهردار است که نیازی ندارد به تایید برسد. تصمیمات داخلی شورا نیز از همین جنس است. آقای موحدیان از شما خواهش می‌کنم این صندلی را رها و به وظیفه قانونی خود عمل کنید.

در بخش دیگری از جلسه حسن موحدیان، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در پاسخ به تذکر این دو عضو شورا عنوان کرد: همه ما باید تابع قوانین باشیم و قانون را رعایت کنیم. بازرسی کل نامه‌ای نوشته و به مدیرکل دادگستری و فرماندار نیز رونوشت داده است. من هفته پیش به احترام موضوعی که شما تصمیم گرفتید مرخصی گرفتم، اما صورت جلسه را امضا نکردید و دیروز امضا شد. امروز آن را به فرمانداری می‌فرستیم و هر تصمیمی بگیرند تابع آن هستم.

وی ادامه داد: من اصراری ندارم. ۹ سال فرماندار بودم. این جایگاه برای من ارزشی ندارد، اما خدمت را ترک نمی‌کنم، این روش من است. من اصرار زیای ندارم، شما هم اصرار زیادی نداشته باشید. اجازه دهید قانون کار خود را انجام دهد. ماده ۹۰ قانون بیان می‌کند که مصوبات کلیه شورا‌ها در صورتی که پس از دو هفته از تاریخ ابلاغ مورد اعتراض هیات تطبیق قرار نگیرد، لازم‌الاجرا است. این موضوع در حال تعیین تکلیف است، اجازه دهید به کار مردم برسیم. 

به دنبال درخواست موسی‌الرضا حاجی‌بگلو، سخنگوی شورای شهر برای بیان تذکر و اجازه ندادن حسن موحدیان رئیس شورا درگیری لفظی بین این دو عضو اتفاق افتاد.

حاجی‌بگلو اظهار کرد: من تذکر را ثبت کردم. آقای موحدیان ماده ۹۰ متفاوت است. ماده ۱۸ صفحه ۲۹ قانون، ماده ۵، ماده ۱ و ماده ۱۷ را بخوانید ببینید چه می‌گوید. شما برعکس خواندید. شما در یک جلسه گفتید دو استاندار نتوانستند من را از فرمانداری بردارند، شما هم نمی‌توانید.

پس از آنکه موحدیان بیان کرد چنین حرفی را نزدم، حاجی‌بگلو از اعضا پرسید که آیا این حرف را زدند یا نه که برخی از اعضا تایید کردند.

حاجی‌بگلو بیان کرد: آقای موحدیان شما رئیس نیستید که به من تذکر دهید. ما شما را براساس ماده ۸ آیین‌نامه داخلی برداشتیم. روزی که فرماندار ما را تایید کرد آیا کمیته انطباق به همراه دادستان و نماینده شورای استان برای انتخاب هیات رئیسه حضور داشتند یا فقط فرماندار بودند؟

در ادامه حمید ضمیری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: از ملت شریف و مردم عزیز عذرخواهی می‌کنم که شاهد این اتفاقات هستند. سوال من این است به استناد آیین‌نامه داخلی دعوت‌کننده جلسه شب گذشته چه کسی بود؟ مکان برگزاری جلسه کجا بود؟ نحوه دعوت چگونه بود؟ زمان تشکیل این جلسه چگونه بود؟ آقای موحدیان این موضوع را بررسی و براساس قانون رفتار کنید. 

پس از آن اعضا وارد دستور کار جلسه شدند و لایحه نامگذاری تعدادی از معابر فرعی به نام شهدا به تصویب رسید که براساس این لایحه خیابان شهید نارنجیان ۱۲ واقع در بلوار توس به نام شهید عبدالحسین خاوری، خیابان ایثار ۲۵ واقع در بلوار مفتح به نام شهید محمدهاد یزدانی، خیابان یاران ۲ واقع در بلوار شهید صدر به نام شهید محمدمهدی براتی، خیابان اندیشه ۳۷ واقع در بلوار اندیشه به نام شهید مهراب شیرانی و خیابان سحر ۲ واقع در بلوار شهید اصلانی به نام شهید رمضان نوری نامگذاری شد. 

بعد از این دستور کار بررسی تلفیق بودجه ۱۴۰۰ شروع شد که برخی اعضا نسبت به برگزاری جلسات کمیسیون تلفیق اعتراض داشته و نحوه بررسی را درست نمی‌دانستند.

موسی‌الرضا حاجی‌بگلو، سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به حضور فاطمه سلیمی به جای حسن موحدیان در جلسات کمیسیون تلفیق و امضای صورت جلسه توسط سلیمی اظهار کرد: ماده ۵ قانون بیان می‌کند که عضویت در شورا قائل به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست یعنی تمام جلسات تلفیق درست نیست و رئیس شورا باید دوباره جلسات را برگزار کند. 

حسن موحدیان، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در پاسخ گفت: بند ۴ قانون بیان می‌کند که تقسیم کار بین اعضا امکان‌پذیر است. من همیشه در جلسات کمیسیون تلفیق بودم و اداره جلسه را به خانم سلیمی واگذار کردم، دو سال قبل نیز همین کار را انجام دادم، چرا سال‌های قبل اعتراض نکردید؟

حاجی بگلو بیان کرد: کار شما خلاف است. رئیس شورا تقسیم کار می‌کند نه اینکه اختیارات را واگذار کند. 

در ادامه مهدی ناصحی، عضو شورای اسلامی شهر مشهد عنوان کرد: شما نمی‌توانید کار را به خانم سلیمی واگذار کنید، می‌توانید به نائب رئیس واگذار نمایید و اگر این کار را انجام دادید باید خودتان نظریه را امضا کنید، خانم سلیمی نمی‌تواند امضا کند، این جعل عنوان است. اینکه خانم سلیمی به عنوان رئیس کمیسیون تلفیق امضا کردند خلاف قانون است. 

در بخش دیگری از جلسه هاشم دائمی، عضو شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: خلاف ادعای شما در اینکه کمیسیون تلفیق را واگذار نکردید در امضای خانم سلیمی واضح است. من به عنوان عضو کمیسیون برنامه و بودجه شهادت می‌دهم که شما در جلسات تشریف نداشتید. وقتی تشریف نداشته باشید نمی‌توانید اداره جلسه را به فرد دیگری واگذار کنید.

وی خاطرنشان کرد: ۴ نفر از اعضای شورای شهر فقط عضو شورا هستند و هیچ مسئولیتی در کمیسیونی ندارند و برخی افراد نیز از دو تا ۶ مسئولیت دارند. این نشان‌دهنده تمامیت‌خواهی هاست. خانم سلیمی رئیس کمیسیون بانوان، رئیس کمیسیون تلفیق، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، منشی شورا و نایب رئیس هیات وزنه‌برداری هستند.

دائمی اضافه کرد: آقای حسامی و علیزاده در مباحث مربوط به بودجه حرف اول را می‌زنند و متخصص‌تر از این افراد برای برنامه و بودجه نداریم، چرا به نفع این افراد کنار نمی‌روند؟ بسیاری از ارای کمیسیون تلفیق حد نصاب لازم را هم نداشته است. من از آقای موحدیان خواهش می‌کنم به قوانین تمکین و ریاست را رها کنند. اگر دو مادر ادعای داشتن بچه را داشته باشند، مادر واقعی برای کنده نشدن دست بچه آن را رها می‌کند. اگر دوستدار این شهر هستید که نیستید این صندلی را رها کنید.

در ادامه حسن کریمدادی، رئیس کمیسیون خدمات‌شهری و محیط‌زیست شورای شهر مشهد گفت: امسال سال سوم است که شورا را اداره می‌کنیم و تاکنون سابقه نداشته کسی در خصوص کمیسیون تلفیق اینگونه اظهار نظر کند.

در بخش دیگری از جلسه حمید ضمیری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: آقای حسامی اشاره کردند برخی اعضا در جلسه کمیسیون تلفیق حاضر شدند و بعد ترک جلسه را کردند. چرا در جلسه کمیسیون تلفیق فقط حاضری می‌زنند و می‌روند؟ این اسامی را اعلام کنید.

در ادامه مجید دبیریان، رئیس کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری شورای شهر مشهد عنوان کرد: نباید اجازه دهید این همه حواشی به صحن علنی و افکار عمومی کشیده شود و خاطر مردم را مکدر کند. اگر جلسه کاری برگزار می‌شد همه موضوعات مطرح می‌شد. چرا جلسه کاری را برگزار نکردید؟ اداره جلسه وظیفه شماست. در جلسه تلفیق دو رئیس کمیسیون، من و آقای نژادحسین ماموریت بودیم و از قبل هم اعلام شده بود. اعضایی که در جلسه بودند به عدم حضور رئیس جلسه اعتراض کردند، اما اهمیتی داده نشده که این بد است. 

پس از اینکه اعضا به برخی از ماده واحده‌های کمیسیون تلفیق رای ممتنع دادند، موحدیان، رئیس شورای شهر پایان جلسه را اعلام کرد.

همچنین حسن موحدیان، رئیس شورای شهر مشهد در بخش‌های ابتدایی این جلسه اظهار کرد: حضرت زینب (س) الگوی صبر و بردباری و آموزگار فداکاری و از خودگذشتی است، بر همین اساس ولادت ایشان به عنوان روز پرستار نامگذاری شده است.

وی افزود: جامعه پرستاری با وجود مشکلات شغلی در راه خدمت ایستادگی کردند، به خصوص در دوران کرونا که متاسفانه در این ایام پرستاران زیادی به شهادت رسیدند و نوعی جنگ را پشت سر گذاشتند.

موحدیان ادامه داد: پرستاران فرشته‌های نجات هستند. ایمان پرستاران باعث شد علیرغم خطراتی که وجود داشت بیماران کرونایی را درمان کنند و به زندگی بازگردانند. امیدواریم با همت مسئولان بتوانیم به مطالبات رفاهی و معیشتی این عزیزان پاسخ مثبتی دهیم.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به برگزاری دهمین کنفرانس ملی و سومین کنفرانس بین‌المللی برنامه‌ریزی و مدیریت شهری تصریح کرد: این کنفرانس با مشارکت شورای شهر، شهرداری، مرکز پژوهش‌های شورا و دانشگاه فردوسی برگزار شده که از آقای ناصحی به عنوان دبیر و پشتیبان این کنفراس تشکر می‌کنم.

وی اضافه کرد: باور ما این است که با تعامل با مراکز علمی و بهره بردن از دستاورد‌های پژوهشی می‌توانیم کار‌ها را به نحو بهتری انجام دهیم. قطعا پژوهش کمک می‌کند باور کنیم که نیازمند هستیم روش‌ها و کار‌هایی که انجام می‌دهیم با علم و پژوهش‌های روز انجام شود.

موحدیان خاطرنشان کرد: در این کنفرانس پنل تخصصی بازآفرینی و بازسازی شهر‌های جنگ‌زده با محوریت غزه برگزار شد که کار بسیار جالبی بود. در شرایطی که صهیونیست‌های خائن شبانه‌روز در حال کشتار مردم مظلوم غزه هستند و متاسفانه دولت‌ها هیچگونه حرکتی نکردند، بهتر است راه‌های کمک‌رسانی و کمک به صهیونیست‌ها را به مدت محدودی قطع کنند. امیدوارم جنگ غزه با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری با پیروزی مقاومت خاتمه پیدا کند و ما در بازسازی غزه در کنار آن‌ها خواهیم بود. 

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: امیدوارم با همدلی و همراهی همه، خدمتگزاری خوبی به زائران و مجاوران مشهدالرضا (ع) داشته باشیم.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین