کد خبر: ۸۷۵۱۶
تعداد نظرات: ۷ نظر
تاریخ انتشار : ۰۶ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۱:۲۱
ضمن تأکید بر حساس بودن شرایط مطرح شد
خاتمی: حضور مردم می‌تواند باطل السحر خیلی از مشکلات باشد
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: رییس جمهور سابق جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: «به دو کاندیدایی که در عرصه هستند گفته‌ام شایسته است به این نتیجه برسند که در انتخابات پیروز شویم وحدت و تجمع آرا از اینکه چه کسی روی کار باشد مهمتر است. خود دوستان و مردم هم می‌توانند این را تشخیص را بدهند کجا امکان رای بیشتراست؛ یا لااقل باید به ساز و کاری برای جلوگیری از تفرق آراء رسید که در نهایت بر اساس آن تصمیم نهایی گرفته شود».

به گزارش سرویس سیاسی آفتاب، حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی در دیدار با اعضای خانه احزاب گیلان، گفت: «انقلاب اسلامی حادثه بزرگی بود که یک دفعه حاصل نشد بلکه مسبوق به جریاناتی بود که اگر ما به آنها توجه نداشته باشیم ممکن است حتی فهم درستی از انقلاب نداشته باشیم و جهتی را که انقلاب اسلامی و مردم ما می‌خواستند فراموش بکنیم».

وی افزود: «ایران شاهد حوادث بزرگ بوده و جایگاه بزرگی در تاریخ داشته است. ظرف انقلاب اسلامی ایران است. اهتمام به ایران و سرگذشت آن و جایگاه و اعتبار ایران بسیار مهم است و از جمله از اهداف انقلاب بزرگ اسلامی توجه به این است».

رئیس بنیاد باران با اشاره به حوادثی نظیر مشروطیت، نهضت مقاومت ملی و ملی شدن صنعت نفت که پیش از انقلاب اسلامی رخ داده، این حرکتها را نشان‌دهنده این دانست که این حرکت‌ها مبنا، خواست و بنیادی داشته است که درجریان انقلاب اسلامی به صورت باشکوه‌تر و جالب‌تر تجلی پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: «انقلاب اسلامی نیامده همه اینها را پاک کند و بگوید اینها گذشته و از حالا می‌خواهیم از نو کاری را انجام بدهیم؛ اتفاقاً اهمیت انقلاب اسلامی این است که متکی بر خواست؛ آگاهی و بیداری مردم بوده و به هر حال رهبری ممتاز امام هم کار خودش را کرده و آن چیزی که متناسب با شان ملت ما بوده انجام گرفته است».

خاتمی با بیان اینکه «حالا هم اگر متوجه این موارد باشیم در ادامه راه باید بدانیم که چه می‌خواهیم و از چه باید دفاع بکنیم»، گفت: «دفاع از حقوق و جایگاه مردم؛ از جایگاه و اعتبار بین‌المللی نظام جمهوری اسلامی و ایران، اینها ملاک‌ها و معیارهای سنجش است که آیا ما در این زمینه‌ها موفق بوده‌ایم‌؟ اگر نبوده‌ایم باید تغییر مسیر و روش بدهیم».

رئیس جمهور سابق کشورمان افزود: «آیا طی سال‌های گذشته اعتبار مردم بالاتر رفته؟ آیا وضع زندگی مردم ما بهتر شده؟ قدرت ما برای گرفتن سهمی برای حضور در صحنه‌های مختلف بین‌المللی بیشتر شده یا کمتر؟ آیا از منابع مادی و معنوی کشور درست در مسیر بهروزی، پیشرفت و توسعه کشور و در جهت برخورداری مردم استفاده کرده‌ایم؟ آیا به حقوق و آزادی‌های مسلم مردم بیشتر توجه شده یا کمتر»؟

وی تاکید کرد: «اینها خواست‌هایی بوده که در انقلاب اسلامی تجلی و تحقق پیدا کرده و از آن جمله تحقق جمهوری اسلامی و اینکه تاثیر‌گذار اصلی رای و حضور مردم است».

خاتمی با طرح این پرسش که «آیا ما در سال‌های گذشته محدودیت تصمیم‌گیری مردم را بیشتر کرده‌ایم یا اینکه فضا را برای تصمیم گیری آزاد مردم باز گذاشته‌ایم»؟، اظهار داشت: «این جمعی که دلشان برای انقلاب می‌سوزد و هر کدامشان که خدمت کرده و می‌کنند یکسره یک خط قرمز دور اسمشان می‌کشند که اینها صلاحیت ندارند تا در معرض رأی مردم قرار بگیرند؛ این محدود کردن اختیار مردم؛ محدود کردن حدود کسانی است که دلشان برای انقلاب و کشور می‌سوزد یا گسترده تر کردن است»؟

وی ادامه داد: «اگر واقعا ما در مسیراین معیارها حرکت کرده‌ایم کار خوبی بوده است و اگر نیست همه موظفیم اگر از مسیری که منحرف شده‌ایم برگردیم؛ اگر کند شده‌ایم تند‌تر شویم و اگر ایستاده‌ایم حرکت کنیم».

رئیس جمهور سابق کشورمان تصریح کرد: «انتخابات یکی از راههایی است که مردم باید با همه محدودیت‌هایی که هست در آن حضور داشته باشند».

خاتمی در ادامه در مورد مهندس میرحسین موسوی و حضور وی در انتخابات به عنوان کاندیدا، اظهار داشت: «مهندس موسوی را انسانی سالم شایسته و قوی می‌دانم. دغدغه‌ها و نگرانی‌ها و دلایل ایشان برایم کاملاً قابل قبول است. ایشان از سرمایه‌های انقلاب و از انسان‌های خوش‌فکر و دلسوز انقلاب است».

رئیس بنیاد باران افزود: « اینکه مهندس موسوی در این موقعیت احساس خطر می‌کند و در عرصه می‌آید برای همه ما غنیمت است، البته آقای کروبی هم از سرمایه‌های انقلاب ما است و برای ما ارزشمند است».

وی سپس تاکید کرد: «در این مقطع صحبت سر این است که ما چه کاری می‌خواهیم انجام بدهیم و صحبت سر نمره دادن به افراد نیست. شاید خیلی افرادی باشند که نمره‌های بالا و شایستگی‌های زیادی دارند ولی آنچه اکنون مطرح است موفقیت در انتخابات پیش رو است».

رئیس موسسه بین المللی گفتگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها تصریح کرد: «اگر معتقدیم می‌شود بهتر از این کشور را اداره کرد‌؛ اگر معتقدیم خطرات بزرگی کشور را تهدید می‌کند؛ باید آنها را کم یا رفع کرد؛ نحوه مدیریت کشور باید بهینه شود. الان که در مرحله انتخاباتیم؛ باید به موفقیت در آن فکر کرد».

خاتمی با اشاره به در دسترس نبودن امکانات برای اصلاح‌طلبان، اظهار داشت: «با توجه به این موضوع، تنها راهی که برای تحقق این امر وجود دارد انتخابات و رأی مردم است که می‌تواند تعیین کننده باشد».

وی افزود: «خدا را سپاسگزاریم که هنوز انتخابات در کشور هستو گرچه معتقدیم شیوه‌ها و روش‌هایی وجود دارد که آنها درست نیست و حتی گاهی با روح قانون اساسی سازگار نیست».

رئیس جمهور سابق کشورمان یادآور شد: «در این موقعیت که با تنگناها مواجهیم، مشکلات ایجاد می‌شود و سخت گیری‌ها هم زیاد است نباید آن آرمان‌ها و ایده‌های خیلی دورمان را در نظر بگیریم و بخواهیم یک‌شبه به آنها برسیم‌؛ نباید خیال پردازی و ایده‌پردازی کنیم».

رئیس بنیاد باران افزود: «مگر در دوره 8 ساله اصلاحات توانستیم و یا گذاشتند به همه اهدافمان برسیم؟ صحبت سر این بود که آن مسیری را اکثریت جامعه می‌خواهد‌؛ داریم به آن سو حرکت می‌کنیم. حالا هم صحبت سر این است که مسیر اصلاح شود».

سید محمد خاتمی تاکید کرد: «اینکه بگوییم آیا کسی می‌تواند در کوتاه مدت به صد در صد آرمانهای اصلاحات برسد‌؛ هیچ کس ‌نمی‌تواند به آن دست یابد بلکه صحبت پیروزی در انتخابات آینده است».

وی تصریح کرد: «اگر واقعاً بخواهیم آنچه در سال 84 رخ داد را تکرار کنیم اولاً ما باید خودمان را ملامت بکنیم چون مردم آن دفعه هم به صحنه آمدند و سر جمع در مرحله اول حدود 60 درصد آراء را به اصلاح طلبان دادند اما نتیجه چه شد و چطور شد که وضعیت دیگری پیش آمد؟ آیا می‌خواهیم این وضع تکرار شود»؟

رئیس جمهور سابق کشورمان در ادامه گفت: «یکی از علل اصلی که بنده انصراف دادم این است که حضور 3 نفر از چهره‌هایی که ارزشمند بودند موجب تقسیم آرا و در نتیجه آن قضاوت بد تاریخ درباره اینکه با توجه به رای افراد، حساب می‌کنند که اصلاحات اینقدر رای دارد می‌شد که این وضعیت نباید به وجود می‌آمد و نباید زمینه برای این قضاوت فراهم می‌شد. به خصوص در مورد شخص بنده که روی این مساله خیلی قضاوت می‌شد».

رئیس بنیاد باران افزود: «در ماههای اخیر محبت و شور و اشتیاق مردم به بنده طوری بود که احساس می‌کردم اگر خودمان فضا را تنگ‌ نمی‌کردیم یک بار دیگر ملت نشان می‌داد که چه می‌خواهد و با چه اکثریتی چه نظر و گرایشی را می‌پذیرد. وقتی این طور شد باید ملاحظه این کار را می‌کردم و نمی‌گذاشتم سوء تفاهمی پیش بیاید».

وی سپس گفت: «الان هم به دو کاندیدایی که در عرصه هستند گفته‌ام شایسته است به این نتیجه برسند که در انتخابات پیروز شویم وحدت و تجمع آرا از اینکه چه کسی روی کار باشد مهمتر است. خود دوستان و مردم هم می‌توانند این را تشخیص را بدهند کجا امکان رای بیشتراست؛ یا لااقل باید به ساز و کاری برای جلوگیری از تفرق آراء رسید که در نهایت بر اساس آن تصمیم نهایی گرفته شود».

خاتمی تاکید کرد: «رسالت تاریخی عزیزانی که در صحنه‌اند و همه ما این است که بتوانیم کاری بکنیم که شاهد تفرق آراء نباشیم و باز بعد از 23 خرداد وضعی پیش نیاید که همدیگر را ملامت کنیم که کاش این طور نشده بود. برای این امر باید با تدبیر عمل شود».

رئیس جمهور سابق کشورمان مساله دیگر که از این امر مهمتر است را حضور مردم عنوان کرد و اظهار داشت: «اگر حضور مردم کم باشد احتمال شکست زیادتر خواهد بود. اگر حضور زیادتر باشد در صورت تعدد کاندیداها باز هم نتیجه‌ای غیر از آنچه که طرفداران تداوم وضع موجود می‌خواهند اتفاق خواهد افتاد».

وی تصریح کرد: «شرایط امروز واقعاً حساس است. اگر معتقدیم وضع کنونی مناسب نیست دیگر باید گلایه‌ها کمبودها و اشکالات را کنار بگذاریم و حول مشترکات کنار یکدیگر جمع شویم».

رئیس بنیاد باران تاکید کرد: «انقلاب و کشور متعلق به مردم است. هنوز آنها تاثیر گذار هستند ولی بسیاری از مشکلات یا نگرانی‌هایی که وجود دارد ممکن است طوری شود که نتیجه آرا مطلوب ما نباشد و یا خدای نا خواسته در آن تصرف شود حضور مردم می‌تواند این مسائل را مرتفع کند و از بین ببرد».

سید محمد خاتمی خاطرنشان کرد: «همه باید مردم را به حضور در انتخابات تشویق کنند. مردم ما هم مردم بیداری هستند و حضور مردم می‌تواند باطل‌السحر خیلی از مشکلات باشد».
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۷
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۲۱ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۶
0
0
جناب خاتمی تو اگر بیلزن بودی [...] میزدی

تو اینقدر جرئت نداشتی که بمونی... حالا دیگه نمیخواد آسمون ریسمون به هم ببافی
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۲۷ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۶
0
0
همان طور که قبلا نیز عرض کرده بودم جناب اقای موسوی به نفع اقای کروبی کنار برود در اینده موسوی معاون اول بشود و وزرا را نصف نصف تعیین کنند
اقای موسوی کار کند و اقای کروبی چانه بزند
غیر از این باشد ارای خاموش بیدار نمی شود
و همان ارایی که بیدارند هم دو تکه می شود
بیایید هم به اسلام رحم کنید هم به مردم ایران
کوچکترین خطایی جایز نیست دنیا بسرعت در حال پیشرفت است بیایید نگذاریم تاریخ ما رابا قاجاریه در یک صف و سوی قرار دهد
این مطلب را دارم با گریه می نویسم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۶
0
0
آقای کروبی اگر دلش با اصلاحات است وبرای اصلاحات می تپد وبه آینده این کشور علاقه مند است ،توصیه های این سید بزرگوار را گوش کند وبه نفع آقای موسوی (درحقیقت به نفع اصلاحات وبه نفع این نظام ) خودرا کنار بکشد تااصلاح طلبان یک دست شوند
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۶
0
0
دوست عزیزی که گفته جناب موسوی به نفع کروبی کنار برود مگر نمی داند که در نظر سنجی ها کروبی یک دهم موسوی هم رای ندارد. پس بهتر است کروبی به نفع موسوی کنار برود. البته جناب کروبی فرد ارزشمندی است و بنده به ایشان علاقه دارم اما اگر نتایج نظرسنجیها همین طور باقی بماند ایشان بهتر است کنار روند
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۵۰ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۶
0
0
اگر خاتمی خودش مرد میدان است بیا یدید داخل میدان نمی خواهد بزرگتر از خودش را راهنمایی کند
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۴۲ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۷
0
0
من از سايت آفتاب تقاضا دارم تالار گفتگويي از نوع فيلتر شده قرار دهيد تا براي بحث سياسي مورد استفاده دوستان قرار گيرد. خلا گفتمان سياسي آرام (فيلتر شده)در جامعه كاملا احساس ميشود زيرا اكثر بحث ها به علت عدم تمرين كافي در اين جامعه آزاد؟ به ... كشيده ميشود.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۰۲ - ۱۳۸۸/۰۲/۱۰
0
0
از همان ابتدا مشخص بود ایشان نمیمانند چرا با این حرفا خودتون رو گول میزنید اقای خاتمی نمی خواهند تیغ انتخابات 84 دوباره تکرار شود
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین