کد خبر: ۸۷۸۶۵
تاریخ انتشار : ۱۲ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۱:۵۱
در یک نطق تلویزیونی مطرح شد؛
فرضیه قتل حریری توسط اسراییل بررسی شود
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: دبیرکل جنبش حزب الله لبنان از تبلیغات مصر برضد این جنبش انتقاد کرد. 

به گزارش سرویس بین الملل آفتاب، سید حسن نصرالله در سخنانی که از شبکه تلویزیونی المنار پخش شد، گفت: «حزب الله هیچ سازمانی در مصر تشکیل نداده است و قصد چنین کاری را هم ندارد».

وی تاکید کرد: «دولت مصر با وارد کردن برخی اتهامات بی اساس ضد حزب الله، به هیچ یک از اهداف خود نخواهد رسید».

سید حسن نصرالله درباره بحران بین حزب الله و دولت مصر یادآوری کرد: «حدود سه هفته یا بیشتر از زمان آغاز این بحران و زمانی که دادستان مصر اتهامات و ادعاهایی را علیه یکی از برادران ما و گروهی دیگر از افراد مطرح کرد می‌گذرد، از آن زمان حملات تبلیغاتی و سیاسی بسیار گسترده‌ای آغاز شده است که همچنان ادامه دارد».

وی ادامه داد: «در این حملات، نظام مصر از عالی ترین شخص این نظام تا وزارتخانه‌های ذیربط و دستگاههای امنیتی و رسانه‌ها مشارکت دارند و عده‌ای دیگر نیز از دیگر کشورهای عربی به این حملات کمک کردند».

سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: «در آن زمان من به روشنی درباره این مساله صحبت کردم و وارد رویارویی رسانه‌ای و سیاسی با نظام مصر نشدیم و طرفی در این رویارویی نبوده‌ایم اما آنچه در چند هفته اخیر شاهد آن بودیم و همچنان نیز شاهد هستیم، جنگ رسانه‌ای و سیاسی و تبلیغاتی یکجانبه است که باید بگویم اگر ادعاهایی که از آن حرف می‌زنند واقعی بود و کلا اگر این پرونده واقعی بود، نیاز به این حملات رسانه‌ای و تبلیغاتی نداشتند».

وی افزود: «‌اگر آنها منطقی داشتند که به آن استناد می‌کردند نیاز به این دشنام‌ها و این اظهارات بی نتیجه و بی فایده نداشتند که متاسفانه مقامات بلندپایه نظام مصر و سردبیران و روزنامه نگاران ارشد در جاهای مختلف به آن متوسل شده‌اند. آنها از ابتدا گفتند که این مسئله‌ای قضایی است، اگر واقعا این مسئله قضایی بود پس چه نیازی به این همه تلاش رسانه‌ای و سیاسی داشتند؟ من این سئوال را مطرح می‌کنم که نظام مصر از حملات مستمر خود علیه حزب الله چه چیزی عاید خود کرده است؟ به نظر من نظام مصر هیچ چیزی به دست نیاورده است. آیا هیچ یک از اهداف مورد نظر تحقق پیدا کرده است؟ ایا نظام مصر با این حملات گسترده توانست تصویر مورد نظر خود از حزب الله و مقاومت لبنان را به ملتهای عربی به ویژه مردم مصر بقبولاند»؟

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: «من به آنها توصیه می‌کنم به مراجع بی طرف که در مصر و جهان عرب به نظرسنجی می‌پردازند مراجعه کنند تا این واقعیت را دریابند که مردم مصر و سایر ملت‌های عربی این اتهامات را باور نکرده‌اند».

سیدحسن نصرالله باردیگر گفت: «سوال دیگر این است که پس از بازداشت سامی شهاب و حملات رسانه‌ای و سیاسی و تبلیغاتی، آیا نظام مصر این اطمینان را به دست آورده است که توطئه سرنگون کردن نظام که حزب‌الله را به دست داشتن در آن متهم می‌کردند خنثی شده است؟ آیا نظام مصر با این حملات جایگاه منطقه‌ای و بین المللی خود را باز یافته است؟ آیا نظام مصر واقعا توانست وجهه حزب الله را برای همیشه مخدوش کند»؟

وی ادامه داد: «در مواردی گفته شده است که هدف نظام مصر از این حملات، تاثیر گذاشتن بر انتخابات لبنان از طریق در تنگنا قرار دادن حزب‌الله و متحدانش بوده است، آیا این نظام توانست با این اقدامات بر انتخابات لبنان تاثیر بگذارد؟ حزب الله اصلا با این اتهامات در تنگنا قرار نگرفت و پاسخ من به این سوال، منفی است بنابراین تاکنون هیچ یک از اهداف پیش بینی شده برای این حملات نظام مصر علیه حزب الله تحقق پیدا نکرده است و بعد از این نیز هم تحقق پیدا نخواهد کرد».

سیدحسن نصرالله اضافه کرد: «اگر آنها قصد دارند به این حملات ادامه دهند به خودشان مربوط است ولی ما از همان ابتدا گفتیم که وارد رویارویی رسانه‌ای و سیاسی (با نظام مصر) نمی شویم، البته در زمان جنگ غزه ما موضع گیری کردیم و موضع گیری ما صحیح و طبیعی بود».

وی باردیگر تاکید کرد: «در هر حال ما در صدد رویارویی با نظام مصر نیستیم و همانطور که قبلا هم گفته‌ام ما هیچ تشکلی را در مصر ایجاد نکرده‌ایم و قصد ایجاد چنین تشکلی را هم نداریم، ما نه مصر و نه امنیت آن و نه نظام آن و نه ثبات آن را هدف قرار نداده‌ایم و امور داخلی این کشور هم به ما ارتباطی ندارد، ما در مسیر روشن حمایت از برادران فلسطینی خود حرکت می‌کنیم و اتهام و جرم و گناه ما هم که به خاطرش مجازات می‌شویم همین است».

دبیرکل حزب الله لبنان ابراز امیدواری کرد بحران به وجود آمده بین حزب الله و مصر از راه‌های قانونی و قضایی حل و فصل شود.

وی در این حال افزود: «به مقامات مصری می‌گویم اگر می‌خواهید به حملاتتان ادامه دهید به خودتان مربوط است ولی این کار فایده‌ای برای شما نخواهد داشت زیرا شما با حملاتتان و اتهاماتتان خدمت بزرگی به ما کردید از این بابت از شما تشکر می‌کنم و من در این باره توضیح نمی دهم بلکه با گذشت زمان این مساله روشن خواهد شد».

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین با اشاره به سخنان بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد که از کمک‌های حزب الله به مقاومت فلسطین انتقاد کرده بود، گفت: «زمانی که ارتش رژیم صهیونیستی به غزه حمله و تاسیسات سازمان ملل متحد را در این منطقه ویران کرد، چنین سخنانی از دبیر کل سازمان ملل نشنیده بودیم».

سیدحسن نصرالله گفت: «در این جا متن اظهارات بان کی مون را می‌خوانم، او گفت: "از نظر من وحشتناک است که حزب الله به طور علنی اعتراف کرده است که از طریق خاک مصر به شبه نظامیان در غزه کمک می‌کند."

دبیرکل حزب الله افزود: «دبیرکل سازمان ملل زمانی که غزه در معرض کشتار و قتل عام در مقابل چشم همه جهانیان بود، از چنین ادبیاتی استفاده نکرد (بیش از 1300 نفر در غزه شهید شدند که بیشتر آنان زنان و کودکان بودند)».

وی ادامه داد: «در غزه فاجعه واقعی روی داد و از سلاح‌های ممنوعه استفاده شد در حالی که مردم فلسطینی در غزه تحت محاصره بودند حتی غیرنظامیان فلسطینی در مراکز متعلق به سازمانهای وابسته به سازمان ملل متحد کشته شدند و آقای بان کی مون از چنین تعبیراتی استفاده نکرد».

نصر الله گفت: «فرستاده دبیرکل سازمان ملل نیز در خصوص مسائل داخلی لبنان از حزب الله با لحنی توأم با محکومیت و نکوهش سخن می‌گوید ولی وقتی از شبکه‌های (جاسوسی) اسرائیل در لبنان سخن به میان می‌آید در گزارش خود به "تهمت" دولت لبنان در بیست و سوم ماه جاری (آوریل) علیه یک افسر بازنشسته لبنانی و سه تن دیگر به اتهام جاسوسی برای اسرائیل اشاره می‌کند و می‌گوید: "اگر ثابت شود که این ادعاها درست است، این کار نقض حاکمیت لبنان از طرف اسرائیل محسوب می‌شود».

سیدحسن نصرالله خاطرنشان کرد: «لارسن در قاهره اظهاراتی مفصل پر از محکومیت علیه حزب الله بیان می‌کند ولی از عبارت «اگر این اتهامات (علیه حزب الله) ثابت شود» استفاده نمی کند هرچند هیچ چیز از نظر قضایی پایان نیافته و مساله در حد اتهام دادستان و دستگاه‌های امنیتی است».

دبیرکل حزب الله افزود: «دبیرکل سازمان ملل قبلا هم درباره شبکه مخابراتی (حزب الله) در لبنان صحبت کرده بود که یک سال بعد لبنانی‌ها متوجه شدند که تصمیمات عجولانه‌ای که در آن زمان اتخاذ شده بود نزدیک بود به فاجعه بزرگی برای لبنان منجر شود».

وی گفت: «در هرحال آقای بان کی مون، سازمان ملل را به طور رایگان و برای خدمت به رژیم صهیونیستی و طرح صیهونیسم وارد رویارویی با حزب الله و جنبش‌های مقاومت در منطقه و ملت‌های منطقه و وجدان ملت‌های منطقه کرد اما چنین کاری در شان سازمان ملل و جایگاه آن نیست در همین چارچوب ما شاهد حملات گسترده‌ای از مناطق مختلف جهان هستیم. این حملات در گذشته هم وجود داشت و در اینده نیز به علت جایگاه و اهمیت و موضع ما و اهمیت مسئله‌ای که در خدمت آن هستیم، این حملات گسترش بیشتری خواهد یافت».

دبیرکل حزب الله لبنان اضافه کرد: «در این چارچوب همچنین گزارش وزارت امور خارجه امریکا قابل توجه است که بار دیگر حزب الله را بزرگترین گروه تروریستی توصیف کرده است. اسرائیل، حزب الله را به غرق کردن اسرائیل در مواد مخدر و قاچاق کردن به کشورهای اروپایی از مکزیک به آمریکا متهم می‌کند. هدف این حملات، معرفی کردن حزب الله به عنوان یک گروه تروریستی و یک باند مواد مخدر و یک گروه قاتل و جعل کننده و یک گروه مافیایی است، این اتهامات کاملا بی اساس است زیرا حزب الله، گروه مقاومت واقعی و شریف و سالم و صبور و مجاهد و مخلص و صادق است. مشکل آنها این است که حزب الله یک گروه مقاومت جدی و موفق است».

وی گفت: «در پایان این موضوع مایلم به دو نکته اشاره کنم نخست، برادران و خواهران؛ هدف از همه این حملات رسانه‌ای و تبلیغاتی و مخدوش کننده، ضربه زدن به جایگاه ما است زیرا ما حاضر نیستیم طرح صهیونیسم را بپذیریم و اسرائیل را که موجودیتی غاصب و اشغالگر است به رسمیت بشناسیم و سیطره آمریکا را بر لبنان و منطقه بپذیریم. جرم ما همین است. اگر ما اکنون با امریکایی‌ها تماس بگیریم و به آنها بگوئیم، بسیار خوب ما به آنچه مناقشه اعراب و اسرائیل نامیده می‌شود و به مسئله فلسطین و دفاع از لبنان کاری نداریم و سلاح خود را به سوی دشمنان لبنان و به سوی اسرائیل که دشمن لبنان است نمی گیریم، دیگر هیچ مشکلی نخواهیم داشت. در این صورت، نام ما از فهرست گروه‌های تروریستی خط خواهد خورد و هیچ اتهامی متوجه ما نخواهد بود تمام کارهایی که می‌کنیم یا متهم به انجام دادن آن هستیم مجاز خواهد شد. حتی می‌توانیم سلاح خودمان را حفظ کنیم و از نظر آنها حتی اگر ما از سلاح خود در داخل لبنان استفاده کنیم هیچ مشکلی نخواهد بود. امریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها زمانی با سلاح ما مشکل دارند که هدف واقعی آن مقابله با دشمن اسرائیلی و اشغالگری اسرائیل و سیطره اسرائیل باشد. یچ دلیل دیگری وجود ندارد اگر ما تغییر کنیم و پوست بیندازیم در این صورت به یک الگوی دموکراتیک تبدیل خواهیم شد که همه رسانه‌های امریکایی و غربی به آن افتخار خواهند کرد».

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: «من به نیروهای مقاومت در لبنان و در جهان عربی و اسلامی می‌گویم از اتهامات و دشنام‌هایی که علیه شما و علیه نیروهای مقاومت در لبنان و فلسطین و هر مکان دیگری مطرح می‌شود غمگین نشوید، این مسئله‌ای طبیعی است، ماهیت کشمکش چنین ایجاب می‌کند. مساله دیگر در این خصوص، این است که به گردانندگان حملات علیه حزب الله در مصر و در سایر کشورهای عربی و غیرعربی می‌گویم، شما پول و تلاش خود را هدر می‌دهید. اگر گمان می‌کنید دشنام‌ها و لعنت‌ها و افتراء‌ها و اتهامات شما در اراده و‌ ایمان و عزم ما خللی ایجاد خواهد کرد کاملا در اشتباه هستید از آنچه در جنگ 33 روزه روی داد درس بگیرید. در آن زمان ما زیر بمباران پیاپی بودیم و اکثر جهانیان از جمله اعضای گروه هشت و شورای امنیت و دولتها از جمله برخی کشورهای عربی ما را محکوم می‌کردند و حتی فتواهای خشنی علیه ما صادر شد در شرایطی که ما کشته و بمباران می‌شدیم و زنان و مردان و کودکان و پدران و مادران ما در داخل لبنان و در سوریه آواره شده بودند ولی در این جنگ، خللی در عزم و اراده و‌ایمان ما ایجاد نشد. ما به خدا و روز آخرت و آرمان و مسیر و درستی راهمان‌ایمان داریم و گمان نکنید که آنچه شما انجام می‌دهید می‌تواند در عزم اراده و‌ایمان ما خللی ایجاد کند».

دبیرکل حزب الله لبنان در بخش دیگری از این نطق تلویزیونی با تشریح روند تشکیل کمیته تحقیق بین المللی درباره ترور رفیق حریری گفت: «دلایل قاطعی وجود دارد که نشان می‌دهد کمیته بین المللی تحقیق در عملکرد گذشته‌اش سیاسی کاری کرده و استانداردهای قانونی و فنی و قضایی را رعایت نکرده است».

سید حسن نصرالله همچنین با اشاره به مساله آزادی چهار افسر بلندپایه لبنانی که در ارتباط با ترور رفیق حریری بازداشت شده بودند و اخیرا به حکم دادگاه آزاد شدند، گفت: «این مساله ثابت می‌کند که مسیر کمیته بین المللی تحقیق در چهار سال اخیر مسیری اشتباه بوده و بازداشت این چهار افسر و سایر بازداشت شدگان، بازداشتی سیاسی بوده است».

وی افزود: «طولانی شدن مدت بازداشت افسران و اثبات دروغ بودن شهادت‌ها و ناپدید شدن شاهد اصلی و عدول کردن سایر شاهدان از اظهارات قبلی شان و اعتراف آنها به ساختگی بودن شهادتشان، نشان می‌دهد ادامه بازداشت این افسران چیزی بالاتر از یک رسوایی قضایی و سیاسی بوده است».

دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد: «ادامه بازداشت این افسران را نمی‌توان یک اشتباه نامید بلکه این مساله یک رسوایی است. آزادی این افسران در خوش بینانه ترین وضع، تصحیح یک اشتباه بوده است ولی می‌توان آن را پایان یک رسوایی قضایی و سیاسی هم دانست».

سید حسن نصرالله افزود: «بعد از آزادی افسران و سایر زندانیان، ونسنت (قاضی مقدماتی دادگاه) گفت اکنون این پرونده هیچ متهمی ندارد پس ما به نقطه اول بازگشته‌ایم».

دبیرکل حزب الله لبنان ادامه داد: «من خالصانه به همه لبنانی‌ها و به خانواده شهید رفیق حریری و به جناح آنها و به همه مردم لبنان و کسانی که می‌گویند دوستدار لبنان هستند توصیه می‌کنم در آنچه روی داده است بازنگری کنند تا ببینیم چگونه می‌توانید برای مشخص شدن واقعیت همکاری کنیم. اکنون که چهار سال وقت ما تلف شده است اجازه ندهیم بار دیگر وقت ما هدر برود. ما باید به اجماع ملی که در نخستین روزهای شهادت رفیق حریری وجود داشت بازگردیم. برای آن که پرونده به مسیر صحیح بازگردد باید به چند نکته توجه کنیم: اول، باید شاهدان دروغگو مثل محمد زهیر الصدیق بازخواست شوند. اگر کمیته بین المللی تحقیق این کار را خارج از حوزه مسئولیتهای خود می‌داند ما باید از دستگاه قضایی لبنان بخواهیم این افراد را احضار و بازداشت و از آنان بازجویی و انان را مجازات کند تا شاهدان جعلی جدیدی در روند تحقیقات در اینده ظهور پیدا نکنند. شاهدان جعلی و همه کسانی که این شاهدان را معرفی کردند و به انها پول دادند و از انان حمایت کردند و همه کسانی که تحقیقات را به مدت چهار سال به گمراهی کشاندند باید بازخواست شوند. همه این افراد صرفنظر از جایگاه سیاسی یا رسانه‌ای یا امنیتی یا قضایی شان باید بازخواست شوند».

دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد: «این کار به معنای تسویه حساب نیست بلکه باید چنین کاری انجام شود تا راه به روی ظهور شاهدان دروغین دیگر بسته شود و کسی جرأت نکند تحقیقات را به گمراهی بکشاند. مسئله دوم این است که، لبنان به مدت چهار سال به علت مطرح شدن اتهامات سیاسی دوره‌ای بسیار دشوار را پشت سر گذاشت. اکنون لبنانی‌ها و رهبران تشکلها و جناحهای سیاسی باید مطرح کردن اتهامات سیاسی و محکوم کردن سیاسی را کنار بگذارند. اتهام سیاسی و محکوم کردن سیاسی نزدیک بود لبنان و کل منطقه را به آتش بکشد. باید اتهامات را کنار بگذاریم و همه به عنوان شهروندان لبنانی بگوئیم که خواستار تحقیقات جدی و علمی و حرفه‌ای و واقعی (درباره پرونده ترور رفیق حریری) برای مشخص شدن واقعیت هستیم. نکته سوم این است که دستگاه قضایی و دستگاههای امنیتی لبنان که در چند سال اخیر درگیر این پرونده بوده‌اند، از این به بعد با روحیه‌ای جدید به بررسی پرونده بپردازند. دستگاه‌های ذیربط لبنانی و همچنین بلمار دادستان دادگاه بین المللی باید به چهار سال پیش بازگردند و همه احتمالات را بررسی کنند. در چهار سال گذشته تحقیقات فقط حول محور متهم کردن سوریه و متحدان این کشور در لبنان دور زد. اکنون باید همه فرضیات و احتمالات مطرح شود».

سیدحسن نصرالله گفت: «من می‌خواهم فرضیه دست داشتن اسرائیل در ترور رفیق حریری که قبلا مطرح شده و مورد توجه قرار نگرفته بود، بررسی شود. روز چهارشنبه سعد حریری به درستی گفت که عملیات ترور رفیق حریری نمی تواند کار یک نفر یا چند نفر باشد. هر فرد عاقلی به همین نتیجه می‌رسد اما اکنون سوال این است که آیا اسرائیل توانایی اجرای چنین عملیاتی را دارد»؟

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: «من این سوال را از همه گروه‌های 14 مارس و همه لبنانی‌ها می‌پرسم».

سیدحسن نصرالله گفت: «قطعا اسرائیل این توانایی را دارد زیرا منافع اسرائیل در این است که جنگ طایفه‌ای در لبنان به راه بیفتد که یکی از طرفهای آن مقاومت لبنان باشد تا از پیروزی مقاومت لبنان در ماه مه 2000 انتقام بگیرد. منافع اسرائیل در این بود که جنگ منطقه‌ای جدیدی به راه بیفتد و ارتش آمریکا نه فقط بغداد بلکه شام(سوریه) و بیروت را هم تصرف کند و کل منطقه تحت کنترل امریکا و اسرائیل دراید. ترور رفیق حریری نقطه آغازی بود که ممکن بود در کنار اتهامات سیاسی ساختگی، به جنگ طایفه‌ای در لبنان و جنگ در سطح منطقه تبدیل شود. کسانی که می‌گویند اسرائیل انگیزه برای ترور حریری نداشت یا ترور حریری در راستای منافعش نبود، در واقع یکبار دیگر حریری را کشته‌اند».

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: «ما همواره این سوال را مطرح کرده‌ایم ولی پاسخی از جناح چهارده مارس نشنیده‌ایم. اسرائیل به طور کلی خارج از دایره اتهام قرار دارد. این غیرمنطقی و غیرعلمی و غیرواقعی است. اجازه بدهید کینه‌ها و تسویه حسابها و رقابتها را کنار بگذاریم و به شکل منطقی و علمی و واقعی بررسی کنیم که ایا احتمال واقعی بودن این فرضیه به میزان یک درصد یا یک دهم درصد هم نیست»؟

سیدحسن نصرالله گفت: «من نمی گویم تحقیقات را کنار بگذارید یا فرضیه سوریه و متحدانش را کنار بگذارید بلکه می‌گویم تحقیقا درباره احتمال دست داشتن اسرائیل در این ترور را هم در نظر بگیرد».

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه افزود: «در چند هفته اخیر، شاخه اطلاعات در نیروهای امنیت داخلی لبنان تعدادی از شبکه‌های وابسته به اسرائیل را شناسایی کرد. این خبر خوبی است ولی اگر این شاخه اطلاعاتی از چهار سال پیش وقت خود را به کشف شبکه‌های اسرائیلی در لبنان اختصاص داده بود آیا این امکان وجود نداشت که گره پرونده ترور حریری تاکنون باز شده باشد؟ چنین احتمالی وجود داشت. همه لبنانی‌ها باید برای کشف شبکه‌های اسرائیلی با دستگاههای امنیتی همکاری کنند. شبکه وابسته به اسرائیل در لبنان بسیار گسترده و پیچیده است بنابراین نابود کردن آنها به تلاش زیادی نیاز دارد».

سیدحسن نصرالله خاطرنشان کرد: «اطلاعات به دست آمده از شبکه‌های کشف شده نشان می‌دهد که اسرائیل حضور امنیتی بسیار قدرتمندی در لبنان دارد اما این فرضیه که حزب الله توانایی اطلاعاتی و امنیتی برای کشف همه این شبکه‌ها را دارد، صحیح نیست».

وی افزود: «ما محدودیت امکانات خود را می‌دانیم و آنچه را دستگاه‌های امنیتی لبنان کشف کردند ما نتوانستیم کشف کنیم. شبکه‌های زیادی همچنان در لبنان وجود دارند که ما و دستگاههای امنیتی از آنها چیزی نمی دانیم بنابراین باید همه به این مساله بپردازیم و این شبکه‌ها را کشف کنیم».

دبیرکل حزب الله اضافه کرد: «فردی به نام محمود رافع که به علت جاسوسی برای اسرائیل محکوم شده است در اعترافات خود گفته است کیسه‌های سیاه رنگ پر از مواد منفجره را تحویل می‌گرفته و در مخفیگاههای معینی در منطقه جبل لبنان قرار می‌داده است. او بعد از مدتی وقتی به سراغ این مخفیگاهها می‌رفته تا کیسه‌های دیگری را در انجا قرار دهد می‌بیند که کیسه‌های قبلی دیگر وجود ندارد. ما چهار سال است که این سئوال را می‌پرسیم که کیسه‌های مواد منفجره چه شد ولی جوابی نمی شنویم. آیا اسرائیل نمی‌توانست دویست کیلوگرم مواد منفجره وارد لبنان کند تا در ترور رفیق حریری مورد استفاده قرار گیرد»؟

سید حسن نصرالله باردیگر ابراز امیدواری کرد، تحقیقات درباره پرونده ترور رفیق حریری به مسیر صحیح و طبیعی بازگردد.

وی افزود: «در این چهار سال هیچ چیزی به دست نیامده است زیرا تحقیقات در مسیر صحیح قرار نداشته است، در این مدت تحقیقات فقط حول محور سوریه و متحدانش دور می‌زد و نتیجه‌ای نداشت و اکنون لازم است تحقیقات در مورد اسرائیل صورت گیرد. اسرائیل امکانات فنی و علمی زیادی برای جمع اوری اطلاعات و در زمینه مخابرات و تجهیزات الکترونیکی و در بخش اجرایی در اختیار دارد. ما نمی‌خواهیم مردم را بترسانیم ولی می‌گوئیم وقتی مسئله جدی است، باید به صورت جدی با آن برخورد کرد».

دبیرکل حزب الله لبنان بار دیگر با تاکید بر اینکه با آزادی چهار افسر زندانی در لبنان، مرحله‌ای دشوار و بخشی از یک دوره خطرناک از تاریخ لبنان پشت سر گذاشته شد، گفت: «ما به احساسات همه گروهها به مناسبت آزادی این افسران احترام می‌گذاریم در مقابل، به دوستداران خود می‌گوئیم که ما نمی خواهیم از حادثه آزادی این افسران برای شماتت کردن کسی یا تسویه حساب کردن با کسی استفاده کنیم یا از این ماجرا بهره برداری انتخاباتی کنیم. این مساله تاثیری بر انتخابات لبنان نخواهد گذاشت و حرفهایی که در این مورد زده می‌شود صحیح نیست، ممکن است این مساله تاثیر‌اندکی بر کسانی داشته باشد که هنوز تصمیم نهایی خود را برای رای دادن به نامزدها اتخاذ نکرده‌اند».

وی افزود: «برخی روزنامه‌ها پیش از این خواستار به تعویق افتادن آزادی افسران تا بعد از انتخابات شده بودند. به هر حال اجازه بدهید این مساله را پشت سر بگذاریم و برای احیای اجماع ملی تلاش و مسیر (تحقیقات درباره ترور رفیق حریری) را اصلاح کنیم و اجازه ندهیم چهار سال دیگر از وقت ما هدر برود. در صورتی که واقعیت در این مورد روشن شود، منفعت بزرگی نصیب لبنان شده است. این چیزی است که ما همگی آرزو و اشتیاق آن را داریم».
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین