کد خبر: ۸۷۹۴۱
تاریخ انتشار : ۱۳ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۰۲:۵۴
پشت پرده سفر شیمون پرز به باکو؛
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: یک دیپلمات سابق اسرائیلی مدعی شد که دعوت آذربایجان از شیمون پرز رئیس جمهور اسرائیل برای سفر به این کشور، کرنشی در برابر اسرائیل است که برای باکو، به عنوان وزنه‌ای در برابر محور ایران و روسیه مورد نیاز است. 

به گزارش سرویس بین‌الملل آفتاب، که این دیپلمات سابق که مدت بسیاری در قفقاز جنوبی خدمت کرده و به خوبی با وقایع این منطقه آشنا است، اظهار داشت: «آذربایجان در منطقه خود احساس راحتی نمی‌کند. از شمال روسیه بر آن فشار می‌آورد و از جنوب ایران. روابط باکو با هر دو قدرت منطقه، چندان سهل نیست. سد راه روابط، مسئله قره‌باغ است که نمی‌تواند بدون دخالت غرب حل شود و از این رو هم روسیه و هم ایران فعالانه از ایروان حمایت می‌کنند. روسیه ارمنستان را "ناو هواپیمابری غرق ناشدنی" می‌داند و در آن حدود صد هزار سرباز خود را متمرکز ساخته و مبالغ کلانی برای مدرنیزه‌سازی ارتش ارمنستان تزریق می‌کند».

وی تاکید کرد: «ایران سعی دارد آذربایجان را به حیطه نفوذ خود تبدیل کند و به موفقیت‌های معینی نیز در جنوب این کشور دست یافته است. علاوه بر این، تهران از باکو باجگیری می‌کند و عملاً اجازه نمی‌دهد که در اسرائیل سفارت باز کند. ایرانیان تهدید می‌کنند که در غیر این صورت "دسترسی به نخجوان را برای آذربایجانی‌ها مسدود خواهند کرد". در چنین شرایطی، آذربایجان نیاز به حمایت غرب دارد، در عین حال این کشور سعی می‌کند که همسایه‌های مقتدر خود را زیاد نیز "عصبانی نکند».

این فرد آگاه که نامش فاش نشده است می‌گوید: «مشکل در این است که غرب با آذربایجان بسیار محتاطانه رفتار می‌کند و شتابی برای در آغوش گرفتن آن ندارد. چنین رویکردی، از جمله به‌خاطر عدم تمایل به حادسازی روابط با روسیه بر سر قفقاز جنوبی، به ویژه پس از جنگ در اوستیای جنوبی است. غرب به موازات آن، از وضعیت حقوق بشر در آذربایجان و نبود نهادهای دموکراتیک در آن انتقاد می‌کند. بحران مالی جهانی نیز بیشتر سبب سرد شدن غرب نسبت به این جمهوری می‌شود. کمپانی‌های غربی اکنون پول آزاد برای تحکیم شدن آتی خود در بازارهای منطقه ندارند. علاوه بر این، تمایل به آذربایجان همیشه و در درجه اول به خاطر وجود ذخایر قابل توجه سوخت آن بوده است، اما دیگر همانند سابق چنین تمایلی وجود ندارد، چراکه نرخ نفت به طور چشمگیری پایین آمده است. همچنین، دولت جدید آمریکا آشکارا، حداقل می‌شود گفت که فعلاً، از برنامه خود برای حل مشکل هسته‌ای ایران به روش‌های نظامی صرف‌نظر کرده و از این رو آذربایجان از بسیاری لحاظ جذابیت استراتژیک خود را در راستای جنوبی از دست داده است. همه اینها تنها باکو را به ادامه ارتباط با اسرائیل سوق می‌دهد».
 
وی افزود: «یادآوری می‌کنم که 30% نفتی که به اسرائیل می‌رود، از طریق خط لوله باکو-تفلیس-جیهان است، بین ما همکاری در زمینه فنی-نظامی وجود دارد و مأمورین اطلاعاتی ما در آذربایجان چنین احساس می‌کنند که در خانه خود هستند».

دیپلمات سابق اسرائیلی یقین دارد که «الهام علی‌اف» رئیس جمهور آذربایجان مواضع اسرائیل را در قفقاز تحکیم می‌کند و گفت: «اسرائیل در درجه اول یک کشور مسلمان میانه‌روی دیگر را به عنوان متفق خواهد داشت. علاوه بر این، آذربایجان به نوعی "سکوی جاسوسی" برای نیروهای امنیتی اسرائیل تبدیل می‌شود که به مرزهای ایران دست می‌یابند».

آن‌طور که این فرد آگاه می‌گوید، با توجه به واقعیت‌های موجود در قفقاز، باید دیدار شیمون پرز از باکو را گامی دیگر در بازی ظریف شرقی دانست. وی گفت: «در اسرائیل انجمن بین‌المللی آذربایجان-اسرائیل فعال است که لابی منافع آذربایجان است. علاوه بر این، در سال‌های اخیر تعدادی از وزرای آذربایجانی به اورشلیم سفر کرده‌اند، در سال 2007 نیز "آویگدور لیبرمان" به باکو سفر کرده بود و در آینده نزدیک باید در انتظار "دوستی" تنگاتنگ‌تری بین دو کشور باشیم»!
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین