کد خبر: ۸۸۱۰۰
تاریخ انتشار : ۱۵ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۲:۵۲
نایب رئیس انجمن حمایت از بیماران عفونی کشور:
آفتاب‌‌نیوز :

آفتاب: نایب رئیس انجمن حمایت از بیماران عفونی کشور با اشاره به گزارشات رسیده مبنی بر فروش واکسن ضد آنفلوآنزای خوکی به مردم تاکید کرد: «متاسفانه عده‌ای افراد سودجو واکسن‌هایی را با عنوان واکسن‌های آنفلوآنزای خوکی با قیمت بسیار گران به مردم می فروشند که‌ این واکسن‌ها کاملا بدون تاثیر است».

دکتر مینو محرز، استاد برجسته طب عفونی ایران، در سمینار یک روزه آنفلوآنزای خوکی که صبح سه شنبه در بیمارستان امام خمینی برگزار شد، گفت: «متاسفانه چون ‌این بیماری به نام آنفلوآنزای خوکی معروف شده است بسیاری از مردم فکر می‌کنند تنها با خوردن گوشت خوک و از طریق‌ این حیوان ممکن است به آن دچار شوند».

به گفته وی ‌این بیماری نه تنها از طریق گوشت خوک و تماس با ‌این حیوان بلکه از طریق انسان به انسان نیز سرایت می‌شود.

نایب رئیس انجمن حمایت از بیماران عفونی ادامه داد: «همانطور که شاهدیم در حدود نزدیک به یک ماه است که آنفلوآنزای (H1N1) که البته به نام خوکی معروف شده است در جهان شیوع پیدا کرده است».

دکتر محرز گفت: «این اتفاق در حالی افتاد که جامعه پزشکی سرگرم بیماریهای دیگر عفونی بود و‌ این نوع از ویروس به ناگهان خود را نشان داد که تمامی‌این مسائل گرفته شده از زیباییها و زشتیهای طبیعت است و باید در مقابل آن هوشیار باشیم».

وی تصریح کرد: «در کشور به محض اطلاع از شیوع ‌این بیماری اولین جلسه کمیته کشوری با حضور مسئولین به سرعت برگزار شد».

محرز خاطر نشان کرد: «خوشبختانه با برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته توسط وزارت بهداشت و با کمک متخصصین در حوزه بیماریهای واگیردار، ‌ایران کاملا آمادگی علمی و ارائه امکانات را در جامعه در مقابله با ‌این بیماری دارد».

نایب رئیس انجمن حمایت از بیماران عفونی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه انجمن حمایت از بیماران عفونی در حفظ سلامت جامعه گفت: «وظیفه ما‌این است حتی قبل از اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها به صورت سینه به سینه تمام اطرافیان خود را از ویژگی و نوع مقابله با ‌این بیماری آگاه کنیم».

وی افزود: «در حال حاضر بزرگترین مشکل در برخورد با آنفلوآنزای خوکی (H1N1) در کشو عدم آگاهی مردم نسبت به ‌این بیماری است و اگر ‌این وضعیت ادامه پیدا کند با‌این شرایط نمی‌توان اقدام خاصی انجام داد».

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین