کد خبر: ۸۸۶۹۸
تاریخ انتشار : ۲۳ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۷:۱۸
در جمع مردم مردم یاسوج عنوان شد؛

موسوی: مردم شعار می‌دهند مرگ بر سیب‌زمینی

کشوری که تولید ندارد، عزت ندارد
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: میرحسین موسوی با تاکید بر اینکه برای یک اشتغال پایدار سرمایه‌گذاری مناسب لازم است، تاکید کرد: «توزیع پول و امکانات به شکل صدقه‌ای وسیله‌ای برای رشد و توسعه نیست. همین نگاه است که موجب می‌شود میلیاردها دلار هزینه کنیم اما ندانیم تکلیف درآمدهای افسانه‌ای چه بوده است»؟

به گزارش گروه سیاسی آفتاب، مهندس موسوی در جمع چند هزار نفری مردم یاسوج با تاکید بر اینکه هرکس عظمت این کشور را می‌خواهد باید وضع موجود را تغییر دهد، بیان کرد: «ما احتیاج به دقت و آگاهی داریم؛ تصمیمات در لحظات منتهی به انتخابات به معنای حفظ کشورمان است و طبیعی است که در این ایام حساسیت‌ها بالا برود و مردم به تفکر وا داشته شوند».

وی با بیان اینکه اگر زیرساخت‌ها درست شود، مردم قادرند اقتصاد خود را شکوفا کنند، گفت: «با چنین اقتصادی است که عزت مردم حفظ می‌شود. در ابتدای انقلاب توجه نظام به این مساله بود و برای مثال جهاد سازندگی متوجه این قضیه بود که از یک سو باید سازندگی را بالا ببرد و از سوی دیگر آن را یک جهاد تلقی کند تا مردم بدانند راه توسعه کشور از عزت مردم حاصل می‌شود. این تفکر را مقایسه کنید با توزیع پول در شب انتخابات، با این نگاه که در آرای مردم تاثیر بگذارد. یکی از این دو نگاه در پی زنده کردن عزت مردم و افزایش آن است و نگاه دیگر، نگاه به ذلت کشیدن مردم با سیاست‌های سطحی است».

موسوی در ادامه با تاکید بر نقش زنان در جامعه به ویژه در استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: «در اقتصاد و اجتماع استان کهگیلویه و بویراحمد زن‌ها از قدیم نقش بسیار تعیین کنند‌ه داشته و دارند و من شاهد بوده‌ام که این زنان چگونه در کنار مردان، عزت خود را حفظ کردند و فرزندانی تربیت کردند که آن‌ها نیز با رشادت و فداکاری از عزت این کشور حراست و پاسداری کردند و عجیب نیست وقتی می‌بینیم عزت مردم در این منطقه چقدر قابل توجه است؛ به طوری که شعار «مرگ بر سیب‌زمینی» را اولین بار در این منطقه شنیدیم».

وی با تاکید بر اینکه برای یک اشتغال پایدار سرمایه‌گذاری مناسب لازم است، تاکید کرد: «توزیع پول و امکانات به شکل صدقه‌ای وسیله‌ای برای رشد و توسعه نیست. همین نگاه است که موجب می‌شود میلیاردها دلار هزینه کنیم اما ندانیم تکلیف درآمدهای افسانه‌ای چه بوده است»؟

نخست وزیر دوران دفاع مقدس با تاکید بر اینکه باید به سیاست‌های درست برگردیم، تصریح کرد: «اگر پولی هست این پول متعلق به ملت است و آنچنان که ملت تعیین کرده است، باید مصرف شود. ملت از طریق نماینده‌ها،‌ مجلس،‌ قوانین و شوراهای مختلف تعیین کرده است که تصمیم‌گیری‌ها به صورت عقلانی انجام شود».

موسوی با تاکید بر اینکه هر نوع خدمت به مردم و هزینه کردن پول‌ها برای آن‌ها حق مردم است و منتی بر آن‌ها نیست و نباید از آن‌ سوءاستفاده شود بیان کرد: «پرسش اساسی این است که آیا دولت نمی‌توانست این پول‌ها را قبلا برنامه‌ریزی کند و به شکلی صحیح در اختیار مردم قرا ردهد»؟

وی همچنین با انتقاد از وجود قانون گریزی در کشور اظهار کرد: «‌با گریز از قانون چنین مشکلاتی امکان‌پذیر شده است و من از این نظر احساس خطر کردم و آن را تغییر خواهم داد».

نخست وزیر دوران دفاع مقدس، بر پیشرفت و توسعه کشور، بازگشت به سیاست‌های عقلانی و درست و انجام اقداماتی نظیر برداشتن دوربین‌ها از سطح دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: «باید در مسیر قانون حرکت کنیم و حتی اگر در جایی قانون را قبول نداریم باید از راه قانونی آن را تغییر دهیم».

وی با طرح این سوال که «مگر دولت شعار مبارزه با فساد را نمی‌دهد؟» بیان کرد: «اولین فساد در عمل نکردن به قانون است؛ اگر بخواهیم هم جمهوریت و هم اسلامیت داشته باشیم، باید قوانینی که برآمده از این دو است را رعایت کنیم. امروز قانون گریزی در حال تبدیل شدن به یک عادت است و اگر ادامه پیدا کند، باید منتظر مشکلات و دگرگونی‌هایی در کشور باشیم و من با این مساله مقابله می‌کنم».

وی در ادامه از انحلال شوراهای تصمیم‌گیری در کشور انتقاد کرد و گفت: «ما شوراهای مهمی در کشور داریم که منحل شده‌اند. یکی از این شوراها، شورای پول و اعتبار است که قدرت پول ملی و قدرت خرید مردم را حفظ می‌کند و مراقب است که گرانی و تورم نباشد اما متاسفانه این‌ها را منحل کرده‌ایم و نتیجه آن همین آشفتگی‌هایی است که می‌بینیم».

موسوی بیان کرد: «در این چهار سال، نقدینگی به بیش از دو برابر افزایش پیدا کرده است اما آقایان عنوان می‌کنند که رابطه‌ای بین این مساله و افزایش تورم وجود ندارد. نتیجه،‌ تورم 25 درصدی است که به معنای کوچک شدن سفره مردم، بداخلاقی، اعتیاد و بسیاری از مشکلات دیگر است. در شرایط شکوفایی و عدم گرانی امکان اشتغال وجود دارد و بروز این مشکلات نتیجه تصمیمات فردی است».

آخرین نخست وزیر ایران در ادامه با تاکید بر اینکه کشور احتیاج به ثبات در مدیریت‌ها دارد، تصریح کرد: «در ابتدا بسیاری از مدیران با سابقه را کنار گذاشتند و در ادامه حتی مدیرانی که خودشان برسر کار گذاشته بودند را کنار گذاشتند و در نتیجه امروز سازمان‌های زیادی را می‌بینیم که در طول مدت زمان کوتاه، چندین مدیر عوض کرده‌اند. در چنین شرایطی می‌خواهیم جذب سرمایه‌گذاری خارجی و توسعه هم در کشور داشته باشیم. باید بدانیم در شرایطی که مدیران مدام در حال رفت و آمد هستند، چنین چیزی امکان‌پذیر نیست بنابراین باید در کشور برای مدیریت ثبات ایجاد کنیم».

وی در ادامه با بیان اینکه «کشوری که تولید ندارد، عزت ندارد» گفت: «اگر این کشور بخواهد از خود دفاع کند باید اقتصاد ملی رشد یافته داشته باشد و صنایع و کشاورزی آن در زیر پای واردات گسترده از بین نرود. قدرت همه کشورهای بزرگ بر پایه تولید ملی آن کشورهاست اما متاسفانه صنایع و تولیدات کشاورزی ما در حال نابودی است و این سیاست‌های نادرست قطعا باید عوض شود».

موسوی در ادامه به حضور بیش از سه میلیون دانشجو در کشور و در دانشگاه‌های کشور اشاره کرد و افزود: «افکار عمومی ملت ما متاثر از این دانشجویان است؛ آن وقت ما با دید امنیتی به آن‌ها نگاه می‌کنیم و به آن‌ها اعتماد نمی‌کنیم. این موارد و بسیاری از سیاست‌های تبعیض‌آمیز دیگر علیه زنان، جوانان، کارگران و همه اقشار ما باید تغییر کند».

وی همچنین با بیان اینکه خاطرات قدیمی زیادی از استان کهگیلویه و بویراحمد دارد، اظهار کرد: «در سال 1349 در یاسوج بودم. آن زمان یاسوج متشکل از 40 خانه سازمانی، یک رستوران، یک قهوه‌خانه و تعدادی خانه‌های محلی و در کنار آن یک طبیعت خیره‌کننده و بسیار زیبا بود. آنچه در این منطقه، بر روح من اثر گذاشت و هیچ‌گاه از بین نرفت، آن روح سلحشوری بود که در بین این مردم یافتم».

موسوی اضافه کرد: «مردم کهگیلویه و بویراحمد از نام‌های شاهنامه‌ای و اصیل ایرانی زیاد استفاده می‌کنند و این یک فضیلت و راز را نشان می‌دهد و آن، راز پایداری ملت ما در چندهزار ساله گذشته است. همین روحیه است که ملت ما را حفظ کرده و موجب شده است که در دوران جنگ تحمیلی نیز مردم این استان با شهامت و فداکاری فراوان در راه دفاع از این کشور گام بردارند.»

وی نسبت به گسترش رنگ سبز توسعه که علامت تغییر در کل کشور و رسیدن به یک توسعه پایدار است، اظهار امیدواری کرد.

میرحسین موسوی در پایان با نام بردن از برخی مناطق استان کهگیلویه و بویر احمد نظیر دنا، گچساران، سیسخت، بهمئی و پادنا، از همه مردم استان کهگیلویه وبویراحمد و مناطقی که به دلیل کمبود وقت، نمی تواند به همه آنها برود، عذرخواهی کرد.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۴۱ - ۱۳۸۸/۰۲/۲۴
0
0
شعار انتخاباتی ایرانیان : مرگ بر سیب زمینی!
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین