کد خبر: ۸۸۹۹۸۵
تاریخ انتشار : ۱۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۰

تهران در فهرست پایتخت های آلوده جهان

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نیز گفت: در تازه‌ترین گزارش کیفیت هوای جهان که توسط مؤسسه سوئیسی IQ Air منتشر شده است، تهران در فهرست ۲۰ پایتخت جهان که مردم آن‌ها در معرض بالاترین آلودگی هوا قرار دارند، جای ندارد. 
تهران در فهرست پایتخت های آلوده جهان
آفتاب‌‌نیوز :

به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، شاخص لحظه‌ای کیفیت هوای پایتخت روی عدد ۸۲ و در وضعیت قابل قبول قرار گرفته و شاخص کیفیت هوای تهران در ۲۴ ساعت گذشته نیز بر روی عدد ۹۷ و در وضعیت سالم قرار داشت.

بر اساس اطلاعات ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای تهران، هم اکنون هیچ نقطه‌ای از تهران در وضعیت قرمز نیست و همه مناطق در وضعیت سالم و یا نارنجی قرار دارد.

از ابتدای سال جاری تا امروز ۹ روز هوای پاک، ۲۰۵ روز هوای قابل قبول، ۹۰ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و ۱۲ روز هوای ناسالم برای تمامی گروه‌ها در روز شمار شاخص آلودگی هوای پایتخت ثبت شده است.

تهران در فهرست پایتخت آلوده جهان

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نیز گفت: در تازه‌ترین گزارش کیفیت هوای جهان که توسط مؤسسه سوئیسی IQ Air منتشر شده است، تهران در فهرست ۲۰ پایتخت جهان که مردم آن‌ها در معرض بالاترین آلودگی هوا قرار دارند، جای ندارد. 

سیدمحمدمهدی میرزایی قمی با استناد به گزارش مذکور با اعلام اینکه تهران در بین ۲۰ پایتخت آلوده جهان از نظر آلاینده ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون قرار ندارد، افزود: شهر‌های انجامنا در چاد با غلظت سالانه ۹۰، دهلی نو در هند با غلظت ۸۹ و بغداد در عراق با غلظت ۸۷ میکروگرم بر متر مکعب، سه پایتختی هستند که میزان آلاینده مذکور در هوای آن‌ها بسیار بالاست. 

وی با اشاره به اینکه بعد از این سه شهر، چهار شهر منامه در بحرین، داکا در بنگلادش، اوگادوگو در بورکینافاسو و پایتخت کویت، قرار دارند که غلظت آلودگی‌شان بین ۵۰ تا ۷۰ میکروگرم بر متر مکعب است، اظهار کرد: ۱۱ شهر در نقاط مختلف جهان شامل ابوظبی، دوشنبه، قاهره، ابوجا، ریاض، خارطوم، دوحه، کیگالی، کاتماندو، اسلام‌آباد و هانوی نیز پایتخت‌هایی هستند که غلظت آلودگی‌شان بین ۴۰ تا ۵۰ میکروگرم بر متر مکعب است و ردیف‌های هشتم تا هجدهم جدول پایتخت‌های آلوده جهان را تشکیل می‌دهند.

میرزایی قمی با اعلام اینکه کامپالا در اوگاندا، نوزدهمین و جاکارتا در اندونزی، بیستمین پایتخت آلوده جهان هستند، از تهران به عنوان بیست و یکمین پایتختی که در این جدول نامش به ثبت رسیده است، نام برد و ادامه داد: بعد از تهران، شهر‌های تاشکند، سارایه‌وو، ایروان، آدیس‌آبابا، اولان‌باتور و آکرا قرار دارند که غلظت آلودگی‌شان بالای ۳۰ میکروگرم بر متر مکعب است.

وی از وین‌تیان در لائوس به عنوان سی‌امین، پایتخت مکزیک به عنوان چهلمین، پایتخت گواتمالا به عنوان پنجاهمین، ورشو در لهستان به عنوان شصتمین، براتیسلاوا در اسلوواکی به عنوان هفتادمین، بوداپست در مجارستان به عنوان هشتادمین، مادرید در اسپانیا به عنوان نودمین و لیسبون در پرتقال به عنوان صدمین شهر آلوده جهان نام برد و افزود: با توجه به سختگیرانه شدن سطح رهنمود کیفیت هوای سازمان بهداشت جهانی غلظت سالانه آلاینده PM ۲.۵ به ۵ میکروگرم بر مترمکعب در سال ۲۰۲۱، از ۱۱۶ پایتخت جهان که مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند، غلظت ذرات معلق زیر دو و نیم میکرون ۸ شهر کمتر از ۵ میکروگرم بر متر مکعب است.

وی از کانبرا در استرالیا، همیلتون در برمودا، سن‌خوان در پورتوریکو، ریکیاویک در ایسلند، نومئا در کالدونیای جدید، سنت‌جورجز در گرانادا، تالین در استونی، پورت‌آواسپین در ترینیداد و توباگو، هلسینکی در فنلاند و کیپ‌تاون در آفریقای جنوبی به عنوان هشت پایتخت جهان که مردم آن‌ها طبق دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی، هوای سالم تنفس می‌کنند، نام برد و تاکید کرد: پنوم‌پن در کامبوج، توکیو در ژاپن و پایتخت سنگاپور، سه پایتخت آسیایی هستند که مردم آن‌ها هوای نسبتا سالم استنشاق می‌کنند. 

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا با اعلام اینکه آلوده‌ترین پایتخت‌های جهان در قاره آسیا و به طور مشخص در منطقه خاورمیانه واقع شده‌اند، یادآور شد: در جدول با کیفیت‌ترین کشور‌های جهان از نظر وضعیت آلودگی هوا نیز به ترتیب کشور‌های گوام، پولینزی فرانسه، جزایر ویرجین، برمودا و نیز بونِیر، سینت یوستیشس و سبا در صدر جدول و کشور‌های چاد، عراق، پاکستان، بحرین و نیز بنگلادش در قعر جدول قرار دارند و ایران نیز مانند تهران در رتبه بیست و یکم جدول واقع شده است.

شاخص کیفیت هوا معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامت افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک یا سبز، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول یا زرد، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس یا نارنجی، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه یا قرمز، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم یا بنفش و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک یا ارغوانی تعیین شده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین