کد خبر: ۸۹۳۲۶۲
تاریخ انتشار : ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۰

امارات، امریکا را در حمله علیه گروه‌های نزدیک به ایران محدود کرد؟!

امارات، ارتش امریکا را در استفاده از پایگاه نظامی خود در حملات علیه گروه‌های نزدیک به ایران محدود کرده است.
امارات، امریکا را در حمله علیه گروه‌های نزدیک به ایران محدود کرد؟!
آفتاب‌‌نیوز :

برخی کشور‌های عربی از جمله امارات به طور فزاینده‌ای آمریکا را از استفاده از امکانات نظامی در خاک خود برای انجام حملات هوایی تلافی جویانه علیه نیرو‌های نیابتی ایران محدود می‌کنند".

این خبر بر اساس اطلاعات یک مقام آمریکایی، یک دستیار کنگره و مقامات غربی است که نام همه آن‌ها برای بحث در مورد یک موضوع حساس امنیتی ناشناس ماند. به گفته این مقام آمریکایی، در بحبوحه افزایش تلفات غیرنظامیان در غزه، بسیاری از کشور‌های عربی، به ویژه کشور‌های عربی که سعی در بهبود روابط با ایران دارند، به طور فزاینده‌ای آمریکا و شرکای آن را از انجام عملیات نظامی از خاک خود (علیه گروه‌های نزدیک به ایران) محدود می‌کنند.

این مقام آمریکایی گفت این شامل محدودیت‌هایی برای حملات تلافی جویانه در عراق، سوریه و دریای سرخ است.

در حملات امریکا و بریتانیا علیه حوثی‌های یمن، این دو کشور از پایگاه‌های خود در منطقه یا جنگنده‌های خود مستقر در کشور‌های منطقه استفاده نکردند.

امریکا در این حملات از جنگنده‌های مستقر در ناو هواپیمابر، کشتی‌های جنگی و زیردریایی خود استفاده کرد. بریتانیا هم از جنگنده‌های تایفون خود مستقر در قبرس بهره برد.

نشریه آمریکایی پولیتیکو افزود: برخی از کشور‌های عربی از جمله امارات متحده عربی در تلاش هستند استفاده ایالات متحده امریکا از تأسیسات نظامی خود را در حملات هوایی علیه گروه‌های نیابتی ایران در منطقه محدود کنند.

این نشریه این اطلاعات را از چهار منبع آشنا به این موضوع به دست آورده است: یک مقام آمریکایی، دستیار یکی از اعضای کنگره و مقامات غربی که همگی به شرط ناشناس ماندن در مورد یک موضوع حساس امنیتی صحبت کردند.

این مقام افزود این شامل محدودیت‌هایی برای انجام حملات تلافی جویانه علیه حملات به نیرو‌های آمریکایی در عراق، سوریه و دریای سرخ است.

این مقام مسئول تصریح کرد برخی از کشور‌های عربی دسترسی به پایگاه‌های نظامی و همچنین پرواز هواپیما‌های شرکت کننده در این حملات تلافی جویانه را به پایگاه‌ها و امکانات خود محدود می‌کنند.
این روزنامه افزود هنوز مشخص نیست چند کشور چنین اقداماتی را انجام داده اند.

یکی از مقامات غربی گفت دلیل انجام این کار به ویژه امارات این است "آن‌ها نمی‌خواهند این گونه به نظر برسند که مخالف ایران هستند یا اینکه از نظر افکار عمومی، بیش از حد به غرب و اسرائیل نزدیک شده اند".

نماینده سفارت امارات متحده عربی از اظهار نظر در مورد این اطلاعات خودداری کرد.

به نوشته این روزنامه، امارات متحده عربی پایگاه هوایی الظفره را دارد که میزبان ده‌ها هواپیمای آمریکایی است. این هواپیما‌ها از جمله جت‌های جنگنده و پهپاد‌های شناسایی در عملیات‌هایی در سراسر منطقه شرکت می‌کنند.

پولیتکیو ادامه داد: زمانی که ایالات متحده امریکا حملاتی را به مراکز گروه‌های تحت حمایت ایران در سوریه و عراق انجام داد، یک مقام نظامی اردن مشارکت در این حملات را رد کرد.

سخنگوی پنتاگون، "سرلشکر پت رایدر" گفت ارتش ایالات متحده امریکا "توانایی استقرار تجهیزات بیشتر در منطقه را برای حمایت از تلاش‌های بازدارندگی منطقه‌ای دارد. "

وی در توضیح اطلاعات گزارش شده توسط این روزنامه افزود ایالات متحده امریکا در سراسر منطقه مسئولیت فرماندهی مرکزی (سنتکام) توانایی دفاع از نیرو‌های خود و انجام حملات دفاعی در زمان‌ها و مکان‌هایی که ما انتخاب می‌کنیم، حفظ می‌کند.

یک مقام پنتاگون احتمال بروز تنش بین ابوظبی و واشنگتن در مورد پایگاه‌های نظامی امریکا را رد کرد و گفت هواپیما‌های تهاجمی A-۱۰ و پهپاد‌های مسلح MQ-۹ اخیراً در خارج از منطقه الظفره امارات برای حمایت از عملیات حفاظت از کشتی‌ها عملیات داشتند.

امریکا از سال‌ها قبل هزاران سرباز را در تأسیسات نظامی امارات متحده عربی، کویت، بحرین، عمان، قطر و سایر نقاط خاورمیانه مستقر دارد.

از اواسط اکتبر، گروه‌های مرتبط با ایران ده‌ها حمله با موشک و پهپاد علیه نیرو‌های آمریکایی در عراق و سوریه اجرا کرده اند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین