کد خبر: ۸۹۳۲۶۶
تاریخ انتشار : ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۲

چین: پکن و مسکو به ثبات جهانی کمک می‌کنند

وزیر خارجه چین امروز (شنبه) گفت پکن و مسکو به ثبات استراتژیک در آسیا ـ اقیانوسیه و جهان کمک می‌کنند و چین همواره مروج راهکاری صلح‌آمیز برای مناقشه اوکراین بوده است.
چین: پکن و مسکو به ثبات جهانی کمک می‌کنند
آفتاب‌‌نیوز :

«وانگ یی» وزیر خارجه چین در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: روسیه بزرگ‌ترین همسایه چین است. اینکه روابط پکن و مسکو بر مبنای اتحاد، عدم تقابل و عدم هدف‌گیری دیگر طرف‌ها رشد پایدار داشته باشد، با منافع مشترک دو کشور هم‌راستا بوده و در خدمت ثبات استراتژیک آسیا ـ اقیانوس آرام و جهان است.

وانگ یی یادآوری کرد که «پکن هرگز از ترویج صلح و تلاش برای تسهیل گفتگو» درباره بحران اوکراین دست برنداشته است.

وزیر خارجه چین اظهار کرد «شی جینپینگ»، رئیس‌جمهور چین در این باره با رهبران جهان از جمله روسای جمهور روسیه و اوکراین دیدار داشته است.

وانگ یی با بیان اینکه گرچه چین در جنگ اوکراین دخالتی نداشت، اما در برابر آن منفعل هم نبود، گفت: تنها یک هدف وجود دارد که چین می‌خواهد به آن دست یابد؛ اینکه بر سر پایان‌دادن به این مناقشه و تسهیل راه مذاکرات صلح توافق حاصل شود.

وزیر خارجه چین همچنین خاطرنشان کرد که چین و اروپا دو نیروی اصلی جهان هستند و روابط پایدار دوجانبه میان آن‌ها به نفع تمام جهان خواهد بود.

وی افزود: افزایش ثبات و نزدیکی روابط میان چین و اروپا نه‌تن‌ها به نفع طرفین، بلکه به نفع تمام جهان خواهد بود. ضروری است که چین و اروپا از عوامل ژئوپلیتیک و ایدئولوژیک که تمرکز آن‌ها را از هدف خود پرت می‌کند، دور بمانند. آن‌ها باید یکدیگر را نه به چشم رقیب، بلکه به‌عنوان شریک ببینند.

کنفرانس امنیتی مونیخ امسال از ۱۶ تا ۱۸ فوریه برگزار می‌شود و انتظار می‌رود بیش از ۴۵۰ مقام بلندپایه با شرکت در این نشست، درباره مسائل امنیتی بین‌المللی گفتگو کنند؛ از جمله سران کشورها، وزرا، شخصیت‌های برجسته سازمان‌های بین‌المللی و غیردولتی، نمایندگان بلندپایه صنعت، رسانه‌ها، دانشگاه‌ها و جامعه مدنی.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین