کد خبر: ۸۹۳۳۰۰
تاریخ انتشار : ۲۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۶

اولین سد در کشور سرریز شد + فیلم

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: بر اثر بارش‌های خوب اخیر، سد چراغ ویس سقز برای اولین بار بعد از احداث، با دبی ۳۰ متر مکعب بر ثانیه، سرریز کرد.
اولین سد در کشور سرریز شد + فیلم
آفتاب‌‌نیوز :

آرش آریانژاد اظهار کرد: سد چراغ‌ویس پس از اولین آبگیری در سال ۱۳۹۶ و افتتاح آن در دور دوم سفر ریاست جمهوری به کردستان برای اولین بار امروز شنبه ۲۸ بهمن سرریز کرد.

وی ادامه داد: این سد از نوع سنگریزه‌ای با هسته رسی به ارتفاع ۶۷.۵ متر از پی، طول تاج ۲۷۴ متر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان افزود: سد چراغ‌ویس بر روی رودخانه سقز از سرشاخه‌های زرینه‌رود و در حوضه آبی دریاچه ارومیه قرار دارد.

آریانژاد با بیان اینکه حجم سد در تراز نرمال ۸۶ میلیون مترمکعب است، یادآور شد: با توجه به افزایش دبی رودخانه سقز و اضافه شدن دبی سرریز از شهروندان، کشاورزان و گردشگران تقاضا می‌شود از نزدیک شدن به جریان سیلابی رودخانه و سرریز سد خودداری کنند.

 ظرفیت سد سنگ ملاتی تکمیل شد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری باشت گفت: ظرفیت آب سد سنگ ملاتی "تنگ تیز"این شهرستان به دنبال بارندگی‌های چند روز گذشته تکمیل و سرریز شد.

مهراب عبدی افزود: گنجایش این سد ۶۵۰ هزار متر مکعب می‌باشد که ظرفیت آب آن در اثر بارندگی اخیر تکمیل شده است. هدف از ساخت این سد از سوی منابع طبیعی و آبخیز داری تقویت آب‌های زیر زمینی، سیلاب‌های فصلی و جلوگیری از فرسایش خاک است.

عبدی اظهار کرد: سد تنگ تیز باشت با ارتفاع مفید ۱۵ متر و طول سرریز ۴۰ متری با دبی دوره بازگشت ۵۰ ساله طراحی شده است.

وی از ساکنان حاشیه سد و مردم این شهرستان خواست تا برای امنیت بیشتر از نزدیک شدن به حاشیه رودخانه و سد تنگ تیز خودداری کرده و هشدار‌های ایمنی را رعایت کنند.

عبدی افزود: این سد می‌تواند حجم وسیعی از باران‌های شستن خاک را در خود نگه دارد و منبع خوبی برای تامین خاک مناسب در باغ‌ها، گلخانه‌ها و اراضی کشاورزی کشاورزی است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری باشت گفت: هم اکنون بیش از هشت میلیون و ۹۵۰ هزار متر مکعب آب در سازه تغذیه مصنوعی منطقه آبدهگاه، پشت کوه خان احمد، چاه تلخ و سد تنگ تیز این شهرستان با بارندگی‌های اخیر ذخیره شده است. ذخیره آب در سازه‌های آبخیزداری برای غنی شدن سفره‌های زیر زمینی، مراتع و استفاده از آب کشاورزی منطقه مفید است.

میزان بارندگی روز گذشته در باشت ۹۵ میلیون متر و در آبده گاه ۱۵۶ میلیون متر بوده است.

طرح سد تنگ تیز در سال ۱۳۸۸ با اعتبار هشت میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

این سد سالانه چهار دوره آبگیری دارد که در هر دوره ۶۵۰ هزار متر مکعب آب ذخیره سازی می‌کند.

شهرستان ۲۶ هزار نفری باشت در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین