کد خبر: ۸۹۳۶۴۲
تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۶

مکانیزم انتخاب استقلال و پرسپولیس برای باشگاه‌های آسیا

مکانیزم انتخاب نمایندگان ایران در دوره بعدی لیگ نخبگان و سطح دوم لیگ قهرمانان آسیا اعلام شد.
مکانیزم انتخاب استقلال و پرسپولیس برای باشگاه‌های آسیا
آفتاب‌‌نیوز :

از سال آینده، رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا کاملا دگرگون شده و با سبک و سیاق جدیدی برگزار می‌شود. کنفدراسیون فوتبال آسیا برای اهداف مختلفی از جمله تقسیم سطح قدرت تیم‌های باشگاهی و کسب درآمد چند برابری، مسابقات باشگاهی را به سه سطح تقسیم کرده است.

از فصل ۲۰۲۴–۲۰۲۵، مسابقات باشگاهی در آسیا در سه سطح برگزار می‌شود. سطح نخست یا لیگ نخبگان با حضور دوازده تیم از غرب و دوازده تیم از شرق آسیا برگزار شده و سطح دوم نیز ۳۲ تیم شرکت می‌کنند و سطح سوم نیز با حضور ۲۰ تیم از کشور‌های تازه توسعه یافته و درجه سوم و چهارم آسیا برگزار می‌شود.

در نخستین دوره برگزاری این مسابقات با سبک و سیاق جدید، ایران در سطح نخست یا لیگ نخبگان دارای سهمیه ۲+۱ است. یعنی دو تیم به‌صورت مستقیم راهی مرحله گروهی شده و یک تیم نیز باید ابتدا در دیدار پلی آف حضور یابد. در سطح دوم نیز یک نماینده از ایران شرکت می‌کند و در سطح سوم نیز تیمی از لیگ کشور حضور نخواهد داشت.

از زمان اعلام سبک جدید برگزاری مسابقات، بحث و گمانه‌زنی درخصوص نحوه تقسیم این سهمیه‌ها مطرح شده بود. مصطفی زارعی، مدیر صدور حرفه‌ای فدراسیون فوتبال درباره مکانیزم انتخاب نمایندگان باشگاه‌ای ایران شفاف‌سازی کرده تا به‌صورت رسمی مشخص شود چه تیم‌هایی از ایران در این مسابقات شرکت می‌کنند.

زارعی می‌گوید: پس از بررسی‌های صورت گرفته و با توجه به نظرات کارشناسی، مصوب شد قهرمان لیگ برتر و نایب قهرمان لیگ برتر به عنوان سهمیه‌های مستقیم و قهرمان جام حذفی به عنوان سهمیه پلی آف برای شرکت در لیگ نخبگان آسیا معرفی شوند. همچنین تیم سوم لیگ برتر نیز به عنوان نماینده باشگاه‌های ایران برای شرکت در سطح دوم لیگ قهرمانان آسیا معرفی می‌شود.

زارعی در پایان گفت: شرط کسب مجوز باشگاهی، برای معرفی باشگاه‌ها الزامی است و در صورت عدم کسب مجوز باشگاهی از سوی یک یا چند باشگاه واجد شرایط (شامل قهرمان جام حذفی) و یا اشتراک قهرمان جام حذفی با باشگاه‌های حائز شرایط موارد فوق سهیمه‌ها براساس رتبه به باشگاه‌های واجد شرایط بعدی در جدول مسابقات لیگ برتر تعلق خواهد گرفت. بر همین اساس موارد فوق که در هیئت رئیسه مصوب و از سوی دبیرکل فدراسیون به باشگاه‌های لیگ برتر و لیگ یک ابلاغ شده است.

بدین ترتیب چنانچه قهرمان جام حذفی، همزمان قهرمان یا نائب قهرمان لیگ برتر امسال باشد، سهمیه سوم لیگ نخبگان به تیم سوم جدول لیگ برتر امسال می‌رسد و طبیعتا تیم چهارم نیز راهی سطح دوم لیگ قهرمانان آسیا می‌شود.

 در زیر، یک بار دیگر به ساز و کار برگزاری رقابت‌های لیگ نخبگان و سطوح دوم و سوم لیگ قهرمانان آسیا می‌پردازیم:

لیگ نخبگان

در مرحله نخست لیگ نخبگان ۱۲ تیم در هر منطقه در یک گروه قرار خواهند گرفت و هر تیم ۸ دیدار انجام خواهد داد، ۴ دیدار خانگی و ۴ دیدار خارج از خانه. پس از انجام مسابقات هشت تیم برتر هر منطقه به مرحله یک شانزدهم صعود می‌کنند.

مرحله یک هشتم به‌صورت رفت و برگشت انجام خواهد شد، تیم اول هر جدول با تیم هشتم، تیم دوم و هفتم، تیم سوم و ششم و تیم‌های چهارم و پنجم برابر هم قرار خواهند گرفت تا چهره ۴ تیم برتر از هر منطقه مشخص شود.

چهار تیم برتر هر منطقه در یک گوی قرار خواهند گرفت تا تیم‌ها دو به دو مقابل هم قرار بگیرند و البته این دیدار‌ها به‌صورت تک بازی خواهد بود. طبق اعلام رسمی AFC، مراحل یک چهارم نهایی، نیمه نهایی و فینال به‌صورت تک بازی در عربستان برگزار می‌شود. قهرمان این رقابت‌ها جایزه‌ای با ارزش تقریبا ۲۰ میلیون دلار را کسب می‌کند.

۱۲ سهمیه کشور‌های غرب آسیا در سطح نخست لیگ نخبگان احتمالا بدین صورت خواهد بود:

عربستان: ۳ سهمیه مستقیم

قطر و ایران: ۲ سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم

امارات: یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم

ازبکستان و عراق: یک سهمیه مستقیم

سهمیه‌های شرق آسیا نیز احتمالا به شکل زیر خواهد بود:

ژاپن: ۳ سهمیه مستقیم

کره جنوبی و چین: ۲ سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم

تایلند: یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم

استرالیا و مالزی: یک سهمیه مستقیم

برند‌های دیدار‌های پلی‌آف در لیگ نخبگان حاضر خواهند شد و بازندگان به سطح دوم خواهند رفت.

سطح دوم لیگ قهرمانان آسیا

در سطح دوم ۳۲ تیم در ۸ گروه حاضر خواهند بود. در مرحله گروهی مسابقات به‌صورت رفت و برگشت انجام خواهد شد. دوتیم نخست هر گروه ۱۶ تیم برتر را تشکیل خواهند داد. دیدار‌های مرحله یک‌هشتم تا نیمه‌نهایی به‌صورت رفت و برگشت انجام خواهد شد و دیدار فینال تک بازی خواهد بود.

بولت فولادبرند‌های دیدار‌های پلی‌آف در سطح دوم لیگ قهرمانان حاضر خواهند شد و بازندگان به سطح سوم خواهند رفت.

سطح سوم لیگ قهرمانان آسیا

۲۰ تیم آسیایی شرق و غرب در ۵ گروه حاضر خواهند شد و ۸ تیم برتر مرحله گروهی به صورت رفت و برگشت دیدار‌های یک هشتم، نیمه نهایی را برگزار می‌کنند و دیدار فینال به صورت تک بازی خواهد بود.

منبع: ورزش سه
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین