کد خبر: ۸۹۳۶۴۶
تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۷

بازداشت ۳۶۶ نفر در روسیه پس از مرگ الکسی ناوالنی

پس از درگذشت یکی از مخالفان سرشناس دولت روسیه الکسی ناوالنی در زندان، بیش از ۳۰۰ نفر از حامیان او در ۳۹ شهر این کشور دستگیر شدند.
بازداشت ۳۶۶ نفر در روسیه پس از مرگ الکسی ناوالنی
آفتاب‌‌نیوز :

رسانه‌های غربی به نقل از یک گروه حقوق بشری در روسیه خبر دادند که ۳۶۶ نفر از «حامیان داغدار» الکسی ناوالنی بازداشت شدند. ناوالنی در سال ۲۰۲۱ به حمایت مالی و تحریک افراط‌گرایی در روسیه محکوم و راهی زندان شد. خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از او‌وی‌دی‌-اینفو (OVD-Info) گزارشی درباره دستگیری حامیان الکسی ناوالنی در روسیه منتشر کرد. او جمعه ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) در زندان درگذشت. این گروه حقوق بشری روسی اعلام کرد در ۳۹ شهر، پلیس تا عصر یکشنبه (دیروز) ۳۶۶ نفر را بازداشت کرد، اما شمار بازداشت شدگان «ممکن است طی چند روز آینده به سمت بالا یا پایین تغییر کند» چرا که بررسی اطلاعات ادامه دارد.

به گفته سرویس زندان فدرال ناحیه اداری یامالو-ننتس، ناوالنی ۴۷ ساله هنگام راه رفتن در زندان احساس بیماری کرد و تقریباً بلافاصله از هوش رفت و تلاش پزشکان برای نجات او به نتیجه نرسید. سخنگوی کاخ کرملین (ریاست‌جمهوری روسیه) دیمیتری پسکوف با رد اتهام زنی‌های غرب به دولت روسیه درباره فوت ناوالنی تصریح کرد که سازمان زندان فدرال در حال انجام تحقیقات است و پزشکان باید علت این حادثه را مشخص کنند.

ده‌ها نفر از مخالفان دولت روسیه در اعتراض به فوت ناوالنی، مقابل سفارت مسکو در بخارست پایتخ رومانی تجمع کردند. گفته می‌شود که بیش از ۲۰۰ نفر در سنت پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه دستگیر شدند و مقام‌های قضایی این شهر، برای ۱۵۴ نفر حکم حبس از یک تا ۱۴ روز زندان صادر کردند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین