کد خبر: ۸۹۳۷۰۸
تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۱

خدشه کوروش کمپانی بر نماد اعتماد الکترونیکی

کوروش کمپانی زمینه اعتماد مردم را هرچند ظاهری فراهم کرده بود؛ از ضمانت و رضایت بازیگرانی که معتمد مردم بودند تا داشتن «ای‌نماد» و آدرس دقیق دفتر آن در غرب تهران؛ چه چیزی می‌توانست شک به دل مردمی بیندازد که رویای آیفون‌دار شدن را به آن‌ها نزدیک‌تر کرده بود؟
خدشه کوروش کمپانی بر نماد اعتماد الکترونیکی
آفتاب‌‌نیوز :

این روز‌ها نام «کوروش کمپانی» با واژه کلاهبرداری عجیبن شده است؛ شرکتی که تا همین چند وقت پیش، به صورت گسترده و توسط بسیاری از اینفلوئنسران و سلبریتی‌ها معرفی و تبلیغ می‌شد؛ اما حالا از این شرکت، دفتری خالی از سکنه و مالباختگانی خشمگین و عذرخواهی‌های بی‌ثمره‌ی مبلغان و حتی سکوت اکثریتشان باقی مانده است.

کوروش کمپانی زمینه اعتماد مردم را هر چند ظاهری فراهم کرده بود؛ از ضمانت و رضایت بازیگرانی که معتمد مردم بودند تا داشتن «اینماد» و آدرس دقیق دفتر آن در غرب تهران.

به چیزی می‌توانست شک به دل مردمی بیندازد که رویای آیفون دار شدن را به آن‌ها نزدیک‌تر کرده بود؟ وقتی شرکت مدعی بود که دست واسطه‌گران را در واردات گوشی آیفون از چین را کوتاه کرده است و حالا با قیمت ۲۰ تا ۲۶ میلیون تومان، آیفون‌های ۳۸ تا ۴۲ میلیون تومانی را پس از ۴۵ روز به دستتان می‌رساند.

این نیم بها بودن و تبلیغات گسترده، دارا بودن مجوز و ثبت نماد تجارت الکترونیک «اینماد» و عدم ورود نهاد‌های نظارتی به رغم تبلیغات گسترده و قیمت غیرمنطقی آن دست به دست هم داد تا خریداران اعتماد کنند.

خدشه بر نماد اعتماد الکترونیکی

پنهان نیست که با این اتفاق، به طرفداران خرید اینترنتی شوک وارد شد و احساس ناامنی نسبت به کسب‌وکار‌های آنلاین به وجود آمده است؛ همچنین روشن شد که دیگر با وجود دارابودن «اینماد» یک کسب‌وکار الکترونیکی قابل اطمینان نیست؛ نمادی که وظیفه آن کسب رضایت خاطر و جلب اعتماد خریداران به خریدوفروش الکترونیکی بود.

مهرماه بود که مهدی فاطمیان - رئیس هیئت‌مدیره انجمن فین‌تک - در رابطه با این سوال که آیا اینماد اساسا کارکرد احراز هویت و اهلیت خود را دارد یا خیر؟ به دیجیاتو گفته بود: از نظر ما ندارد. تغییری آنچنان ایجاد نشده است و اگر کسی میل به کلاهبرداری داشته باشد، می‌تواند آن را دور بزند و برای فروشگاهش نماد بگیرد. برای این موضوع می‌توان به پلیس فتا مراجعه کرد.

او در رابطه با اینکه کسب‌و‌کار‌هایی که کلاهبرداری کردند، آیا اینماد داشتند یا خیر؟ گفته بود که اگر نماد اعتماد داشتند پس اساساً اینماد کارکرد احراز هویت و اهلیت خودش را از دست داده است.

حسین کزازی- فعال صنعت فین تک نیز با ارائه راهکاری برای جلوگیری از این نوع کلاهبرداری‌ها به اکوایران می‌گوید: از نظر من فرقی ندارد یک کسب وکار الکترونیکی اینماد داشته باشه یا نداشته باشد و باید در درگاه‌های پرداختی گزینه‌ای وجود داشته باشد که اگر کسب وکاری سفارش مشتری را نداد و کلاهبرداری کرد مبلغ پرداخت شده مشتری بلوکه شود؛ بنابراین باید گفت که اگر وزارت صمت قصد دارد با اینماد به کسب‌وکار‌های مجازی (کسب‌وکار اینترنتی و موبایل) مجاز را ساماندهی، احراز هویت و صلاحیت آن‌ها را تایید کند به نظر می‌رسد در این امر ناکام مانده است.

ای‌نماد پس از بررسی وبگاه (وب‌سایت) و احراز هویت و صلاحیت مالک (حقیقی یا حقوقی) آن برای مدت دو سال صادر می‌گردد و نکته اینجاست که مالک کوروش کمپانی هم در ۲۰ مهرماه سال جاری این نماد را اخذ کرده و تا ۸ آبان ۱۴۰۴ نیز اعتبار دارد.

خدشه کوروش کمپانی بر نماد اعتماد الکترونیکی

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین