کد خبر: ۸۹۶۵۰۷
تاریخ انتشار : ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۳

بعد از دربی: منتظر قضاوت مهسا در جام جهانی

با قطعی شدن قضاوت مهسا قربانی در دربی تهران به عنوان داور اتاق وار، حالا سد بزرگی که سال‌ها در مسیر حرفه‌ای او قرار گرفته بود؛ کنار خواهد رفت.
بعد از دربی: منتظر قضاوت مهسا در جام جهانی
آفتاب‌‌نیوز :

از صبح امروز و نهایی شدن قضاوت مهسا قربانی در دربی پایتخت، همه اخبار فوتبال ایران تحت تاثیر این اتفاق تاریخی قرار گرفته است. مهسا قربانی، داور ۳۵ ساله فوتبال ایران که سه سال گذشته به عنوان نامزد قضاوت در جام جهانی زنان اعلام شده بود، اما به دو دلیل از حضور در این رقابت‌ها جا ماند؛ حالا در کوبل داوری شهرآورد تهران حضور دارد.

حدود سه سال قبل بود که فیفا با ارسال نامه‌ای به فدراسیون فوتبال ایران مشخصا اعلام کرد؛ مهسا قربانی در میان ۷۵۰ داور الیت فیفا، در جمع ۵۰ کاندید قضاوت در جام جهانی ۲۰۲۳ زنان حضور دارد، اما برای حضور در این تورنمنت بزرگ باید دو آیتم در خصوص قربانی رعایت شود.

علی‌رغم اینکه قربانی به همراه دیگر داور زن فوتبال ایران یعنی مهناز ذکایی، سال ۲۰۲۱ لایسنس قضاوت با وار را در کشور امارات و پس از گذراندن سه مرحله دریافت کرده بود؛ اما فیفا تاکید داشت که داوران بعد از دریافت لایسنس باید به طور مداوم از این تکنولوژی استفاده کنند. عدم وجود وار در ایران، یکی از موانع اصلی قربانی برای قضاوت در جام جهانی بود، اما مشکل بزرگ‌تر مربوط به دیگر الزام فیفا می‌شد.


فیفا صراحتا در نامه‌ای که به فدراسیون فوتبال ایران ارسال کرده بود؛ اعلام کرده بود که قربانی باید در مسابقات مردان قضاوت داشته باشد؛ چراکه جام جهانی زنان سطح بالایی دارد و به همین دلیل داوران حاضر در این تورنمنت باید قضاوت در سطوح بالاتر را تجربه کرده باشند. اما این امکان هم برای قربانی فراهم نشد و سرانجام این داور نتوانست در جام جهانی ۲۰۲۳ حاضر شود.

در همان زمان، خداداد افشاریان در گفتگو با “ورزش سه” این الزام فیفا را تایید کرده بود. افشاریان در آن برهه از زمان مدعی شد که به فکر حل کردن این مشکل است و داوران بین المللی زن فوتبال ایران باید در مسابقات مردان قضاوت کنند. حالا درست دو سال بعد از آن اتفاق تلخ برای مهسا قربانی، او به عنوان اولین داور زن تاریخ ایران، در کوبل داوری یک مسابقه لیگ برتر مردان حضور خواهد داشت.

خبر خوش برای مهسا قربانی این است که با قضاوت او در دربی تهران و ارائه مستندات به فیفا و البته تداوم این اتفاق خوب، او و دیگر داوران زن ایران که الیت فیفا هستند؛ امکان قضاوت در جام جهانی ۲۰۲۷ زنان را خواهند داشت و حالا بزرگ‌ترین سدی که پیش روی آن‌ها بود؛ کنار گذاشته شد.

منبع: ورزش سه
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین