کد خبر: ۸۹۷۲۳۷
تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۴
پکن به اصل عدم مداخله در امور داخلی سایر کشور‌ها پایبند است

روادید چین با ۱۵۷ کشور لغو شد

سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام کرد که پکن از سال گذشته تاکنون صدور روادید را با ۱۵۷ کشور جهان لغو کرده است؛ وی همچنین با تاکید بر اینکه پکن به اصل عدم مداخله در امور داخلی سایر کشور‌ها پایبند است، ادعا‌های مسئولان لیتوانی را در مورد مداخله چین در انتخابات رد کرد.
روادید چین با ۱۵۷ کشور لغو شد
آفتاب‌‌نیوز :

مائو نینگ سخنگوی این وزارتخانه با بیان این مطلب افزود: پکن از سال گذشته تاکنون در راستای افزایش کیفیت توسعه و گشایش تعاملات سطح بالا، تسهیلات ویژه‌ای برای شهروندان چینی و خارجی در نظر گرفته است.

به گزارش تارنمای خبری وزارت امور خارجه چین، وی با بیان اینکه ارزش گذرنامه‌های چینی را افزایش خواهیم داد، افزود: چین با امضای قرارداد لغو روادید با ۱۵۷ کشور، سعی کرده‌است سفر شهروندان خود به کشور‌های مختلف را آسان کند.

این اظهارات در حالی مطرح شد که از مجموع ۱۵۷ کشور، ۲۳ کشور بطور متقابل صدور ویزا برای چینی‌ها را لغو و ۱۰۴ کشور دیگر تسهیلاتی برای صدور روادید ایجاد کرده اند.

این مقام چینی با بیان اینکه سیاست لغو روادید پکن در طول تعطیلات بهاره این کشور موجب افزایش ۱۵ درصدی گردشگران سنگاپوری، مالزیایی و تایلندی به چین و بلعکس شده است، افزود: امیدواریم این امر عامل افزایش تبادلات دوستانه و پیوند‌های مردمی شود.

وانگ یی وزیر امور خارجه چین در همین راستا گفته بود: ما امیدواریم با همکاری کشور‌های بیشتر، شهروندانمان بتوانند به هر کجا که می‌خواهند بروند و شهروندان خارجی در چین احساس کنند که در خانه خود هستند.

هشدار چین به لیتوانی: اظهارات غیرمسوولانه به منافع ویلنیوس لطمه خواهد زد

مائو نینگ در واکنش به اظهارات رئیس سازمان اطلاعات لیتوانی، گفت: چین همیشه به اصل عدم مداخله در امور داخلی سایر کشور‌ها پایبند بوده و هیچ علاقه‌ای به دخالت در امور داخلی و انتخابات لیتوانی نداریم.

این اظهارات در حالی مطرح شد که پیشتر رئیس سرویس اطلاعاتی لیتوانی گفته بود: به دلیل حمایت ویلنیوس از تایوان، احتمال دخالت چین در انتخابات کشور را نمی‌توان رد کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین هشدار داد: اگر مقامات لیتوانی از اظهارات غیرمسوولانه در ارتباط با چین دست برندارند، دچار مشکلاتی خواهند شد که منافع ویلنیوس لطمه خواهد دید.

چین همواره اهمیت فراوانی برای حقوق مالکیت معنوی قائل است

مائو نینگ همچنین در رابطه با دستگیری یک تحلیگر اطلاعاتی ارتش آمریکا و یک شهروند چینی مقیم ایالت متحده، گفت: پکن همواره برای حقوق مالکیت معنوی اهمیت زیادی قائل است و بر حمایت از حقوق و منافع مشروع داخلی و خارجی اصرار داشته است.

بر اساس گزارش شبکه خبری «بی. بی. سی» گروهبان کوربین شولتز روز پنجشنبه در پایگاه نظامی «فورت کمپبل» در ایالت کنتاکی پس از تحقیقات اف‌بی‌آی و واحد ضد جاسوسی ارتش آمریکا دستگیر شد. بر اساس اتهامات، وی در ازای ارائه ده‌ها پرونده حساس امنیتی، ۴۲ هزار دلار دریافت کرده است.

این امر پس از آن صورت گرفت که روز چهارشنبه یک شهروند چینی ساکن ایالات متحده به ظن سرقت فناوری هوش مصنوعی گوگل دستگیر شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین با بیان اینکه پکن اقدامات لازم را برای حفظ حقوق و منافع مشروع شرکت‌ها و شهروندان چینی انجام می‌دهد، افزود: ما با سوءاستفاده واشنگتن از قدرت برای سرکوب غیرمنطقی شرکت‌ها و شهروندان چینی مخالفیم.

چین بار دیگر ادعای کار اجباری در سین‌کیانگ را رد و آن را «دروغ محض» محض خواند

مائو نینگ در واکنش به دستور نمایندگان مجلس سنای آمریکا به وزیر امور خارجه این کشور، اظهار داشت: کار اجباری در سین‌کیانگ، دروغ محض است.

وی با بیان اینکه برخی از نمایندگان کنگره ایالات متحده باید نگاه واقع‌گرا و منصفانه به وضعیت عالی ثبات اجتماعی، رفاه اقتصادی و هماهنگی قومی در سین کیانگ داشته باشند، تصریح کرد: این امر از گمراهی افکار عمومی در این کشور جلوگیری خواهد کرد.

برخی از نمایندگان مجلس سناق آمریکا روز پنجشنبه به وزیر امور خارجه این کشور دستور دادند که سطح هشدار سفر برای منطقه سین‌کیانگ را افزایش دهد. این نمایندگان همچنین در مورد کار اجباری اویغور‌ها و سایر اقلیت‌های قومی در این منطقه مهم اقتصادی برای چین ادعا‌هایی را مطرح کرده بودند.

توسعه چین بر استقلال و خوداتکایی استوار است

مائو نینگ همچنین در واکنش به اظهارات انور ابراهیم نخست وزیر مالزی، گفت: توسعه چین، توسعه نیرو‌هایی برای صلح جهانی و تقویت عواملی است که جامعه جهانی را تثبیت می‌کند.

انور ابراهیم نخست وزیر مالزی روز پنجشنبه با تاکید بر اینکه پکن همه اقدامات در زمینه مهار توسعه نظامی و اقتصادی خود را به منزله انکار جایگاه مناسبش در تاریخ در نظر می‌گیرد، گفته بود: کشور‌های جنوب شرق آسیا باید از عالی‌ترین مرجع حقوق بین الملل دفاع کنند.

سخنگوی دیپلماسی چین با بیان اینکه توسعه چین بر استقلال و خوداتکایی استوار است، افزود: ما همیشه متعهد به همکاری با کشور‌های منطقه و سراسر جهان برای دستیابی به توسعه مسالمت آمیز و همکاری برد-برد هستیم و از جهان چند قطبی برابر و جهانی‌سازی و فراگیری اقتصادی حمایت می‌کنیم. چین نیروی صلح، ثبات و پیشرفت در این منطقه و جهان است.

چین: افزایش نیرو‌های نظامی هندی، برای تلاش‌های پکن و دهلی‌نو بر کاهش تنش‌ها همخوانی ندارد

مائو نینگ در مورد استقرار ۱۰ هزار نیروی مسلح هند در مرز‌های مشترک با این کشور، اظهار داشت: افزایش نیرو‌های مسلح دهلی‌نو در مناطق مرزی چین و هند با تلاش‌های پکن و دهلی بر کاهش تنش‌ها همخوانی ندارد و صلح و آرامش در مناطق مرزی مشترک را به خطر می‌اندازد.

وی افزود: پکن همواره به حفظ صلح و ثبات در مناطق مرزی متعهدبوده و اقدامات دهلی‌نو در این مناطق را مناسب نمی‌داند.

قدردانی چین از کشور‌های عربی

سخنگوی وزارت امور خارجه چین ضمن قدردانی از بیانیه وزیران امور خارجه اتحادیه عرب، اظهار داشت: این بیانیه نشان‌دهنده دوستی عمیق بین چین و کشور‌های عربی و عزم راسخ این کشور‌ها برای گسترش روابط با پکن است.

وزیران امور خارجه اتحادیه عرب عنوان کرده بودند که به گسترش روابط با چین اهمیت داده و همواره بر سیاست اصل واحد چین تاکید می‌کنند.

آن‌ها همچنین اظهار داشتند: کشور‌های عربی مایل به تقویت سطح همکاری با پکن در راستای پیشبرد طرح «کمربند و جاده» هستند و از میزبانی چین برای نشست مشترک میان پکن و کشور‌های عربی استقبال می‌کند.

مائو نینگ در همین راستا، اظهار داشت: امسال بیستمین سالگرد تاسیس مجمع همکاری «پکن-اعراب» است و چین به همکاری با کشور‌های عربی برای پیشبرد توافق اولین نشست «پکن -اعراب» و گسترش همکاری‌های عملی تمایل دارد.

چین: مانور مشترک آمریکا و کره‌جنوبی عامل افزایش تنش در شبه جزیره کره است

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در مورد مانور مشترک آمریکا و کره‌جنوبی، اظهار داشت: چین متعقد است که این رزمایش بر حل مناقشات و افزایش اعتماد متقابل کمکی نخواهدکرد.

وی با بیان اینکه این رزمایش موجب تشدید تنش‌ها در شبه جزیره کره می‌شود، افزود: ما امیدواریم که طرف‌های ذینفع اقدامات عملی برای پیشبرد روند حل و فصل سیاسی موضوع شبه جزیره و حفظ صلح و ثبات در این منطقه را ترتیب دهند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین