کد خبر: ۸۹۷۳۴۸
تاریخ انتشار : ۲۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۵

چه کنیم تا بر شکست عاطفی غلبه کنیم

یک روانشناس گفت: شکست عاطفی مراحلی دارد که پست سر گذاشتن هر مرحله، نیازمند آگاهی از آن است و هر فرد با هر تجربه تقریبا چیزی شبیه به سوگ را تجربه می‌کند که برای عبور از آن نیاز به راهکارهای خاصی دارد.
چه کنیم تا بر شکست عاطفی غلبه کنیم
آفتاب‌‌نیوز :

علی اکبری، بیان کرد: تعاریف گوناگونی را به شکست عاطفی نسبت داده‌اند و هر فردی با توجه به برداشت، احساسات و تجربه‌ای که از شکست عاطفی داشته، تعریف خاص خودش را از آن دارد لذا تعریف کلی و عمومی این است که برهم خوردن، پایان پذیرفتن و تمام شدن یک رابطه عاطفی و عاشقانه، که عموما از سوی یک طرف رابطه اتفاق می‌افتد، شکست عاطفی گفته می‌شود که در این نوع شکست، عموما یک سوی رابطه، به پایان دادن رابطه اصرار دارد و سمت دیگر رابطه، در یک جبر برای پذیرفتن آن قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد: بسیاری از افرادی که با شکست عاطفی مواجه می‌شوند، تصور می‌کنند که هیچ درد و رنجی بالاتراز این اتفاق وجود ندارد و نمی‌توانند از این دوره زندگی خود عبور کنند درحالی‌که این افکار تنها عوارض پس از شکست عشقی است و به دلیل ناراحتی که در لحظه برای فرد ایجاد می‌کند، تا این اندازه بزرگ و سخت جلوه می‌کند.

اکبری گفت: شکست عاطفی مانند بسیاری از تجارب دیگر زندگی که با درد و ناراحتی روحی همراه هستند، اما، این درد به صورت موقتی به وجود می‌آید و با گذر زمان کمرنگ می‌شود بنابراین باید گفت که در شکست عاطفی برای عبور از این تجربه، زمان اهمیت زیادی دارد.

یک روانشناس بیان کرد: اولین واکنش در برابر شکست عاطفی تجربه، شوکه شدن است که تصور می‌کنید که بدون هیچ آمادگی ذهنی و روحی، رابطه عاطفی شما به هم خورده که در واقع دچار شکست عاطفی شده‌اید و قطعا از شرایطی که ایجاد شده است، شوکه خواهید شد و این شوکه شدن می‌تواند برای مدتی شما را به خودش درگیر کند و قدرت تفکر منطقی درباره اتفاق را از شما بگیرد.

وی بیان کرد: تقریبا همه افرادی که به نوعی با تجربه شکست و یا سوگ روبه‌رو می‌شوند، به انکار دچار شده و زمانی که در برابر این واقعیت قرار می‌گیرند که رابطه عاطفی به پایان رسیده که به هر طریقی خودتان را قانع می‌کنید که این اتفاق رخ نداده و رابطه شما پایان‌پذیر نیست و در واقع دوست ندارند در درون خود حقیقت و جدایی را بپذیرند و به دنبال راهی برای انکار آن هستند.

اکبری با بیان اینکه پذیرش مرحله مهمی است که پس از تجربه این احساسات گوناگون باید با آن مواجه شوند، گفت: در مرحله پذیرش می‌پذیرند که رابطه به طور کامل به پایان رسیده است و بازگشت فرد مقابل غیرممکن است لذا این مرحله در واقع فرد را به سکون دعوت کرده و برای مدتی از فشار و تنش روانی و همچنین خواستن او رها می‌شود و به پذیرش می‌رسد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین