کد خبر: ۸۹۷۴۱۵
تاریخ انتشار : ۲۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۵

تشدید بارش در ۸ استان/ افزایش سرعت وزش باد در جنوب کشور

سازمان هواشناسی نسبت به تشدید بارش برف و باران در هشت استان و افزایش سرعت باد و ارتفاع امواج در آب‌های جنوب کشور هشدار داد.
تشدید بارش در ۸ استان/ افزایش سرعت وزش باد در جنوب کشور
آفتاب‌‌نیوز :

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ ضمن اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی آورده است: بارش برف، باران، وزش باد شدید موقت، کولاک برف و کاهش نسبی دما دوشنبه (۲۱ اسفندماه) در چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه شرقی لرستان، شمال غرب فارس، شمال و شرق خوزستان و شمال بوشهر و سه‌شنبه (۲۲ اسفندماه) در خراسان رضوی و خراسان جنوبی پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، یخ‌زدگی و لغزندگی زمین در گردنه‌های کوهستانی به سبب بارش برف، انسداد گردنه‌های مسیرهای برف‌گیر، کاهش دید، وقوع بهمن، کولاک برف، خسارت به سازه‌های موقت، خسارت به ماشین‌آلات کشاورزی و صدمه به نهال و درختان آسیب پذیر دور از انتظار نیست.

به  توصیه سازمان هواشناسی پرهیز از سفر به‌ویژه در گردنه‌های برفگیر و در صورت ضرورت مجهز بودن خودروها به ادوات زمستانی، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر، صرفه‌جویی در مصرف نهاده‌های انرژی، انتقال ماشین‌آلات کشاورزی به مکان‌های مسقف، به کارگیری تمهیدات لازم برای درختان جوان در مقابل برف و سرما و اطمینان از استحکام سازه‌های موقت مد نظر قرار گیرد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ آورده است: افزایش بیشینه سرعت وزش باد تا ۲۸ نات و گاهی بیشتر از ۲۸ نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج در سواحل تا ۱.۸ متر و بیش از ۲ متر در فرا سواحل دوشنبه در مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان و بوشهر، سه‌شنبه در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان، در خلیج فارس و تنگه هرمز و چهارشنبه (۲۳ اسفندماه) در مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای هرمزگان و سیستان و بلوچستان، در خلیج فارس و دریای عمان و نیمه غربی تنگه هرمز انتظار می‌رود.

در این وضعیت آب و هوایی اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک و نیمه سنگین، احتمال اختلال در تردد کشتی های تجاری، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی و اختلال در فعالیت سکوهای نفتی پیش‌بینی می‌شود و سازمان هواشناسی نسبت به اجتناب از تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین، منع فعالیت‌های تفریحی و شیلاتی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های ساحلی و فراساحل همچنین سکوهای نفتی و آماده‌باش برای مواجهه با خسارت احتمالی توصیه می‌کند.

در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین